Skocz do zawartości

Pojemność dużych kegów Corny


Beier

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że kiedy mowa o kegach Cornelius to istnieje tylko jedna właściwa pojemność czyli 19L. Według katalogu AEB kegi najbardziej popularne w naszym kraju to kegi 18L - czyli te opisane jako Jolly. Kegi 19L czyli 5 US Gal (dokładnie 18,927L) to te opisane jako NC - jak widać są wyższe, węższe, mają inaczej zamontowane złączki oraz "złamaną" rurkę poboru płynu idącą do środka denka a nie do "niecki" po jednej stronie. Pewną niejasność wprowadzają kegi Coca-Cola - 18 litrowe o takich samych rozmiarach co Jolly (563,5mm/232mm) są opisane jako 18l/ 5 US Gal (R) z kolei 5 US Gal (F) są 25,5mm wyższe przy tej samej szerokości, czyli jakby nie patrzeć mają większą pojemność.

 

Czy nazywanie wszystkich kegów jako 19L to jakaś naleciałość z USA? Czy może to pojemność z przyciętą rurką gazową - jeżeli tak to jaką pojemność z taką rurką mają te opisane jak 5 galonowe?

 

Może to nieistotny szczegół ale moim zdaniem w niektórych sytuacjach ten 1 litr może zrobić różnicę ;)

 

Edytowane przez Beier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, anteks napisał:

wszyscy nazywają je pepsikegami. Nazwa wzięła sie od tego że był w nich koncentrat pepsi. Nikt nie zwraca uwagi na to że maja całą gumę, wyciętą lub metalową rączkę

Nie wiem co to wnosi do mojego pytania. Jeżeli czepiasz się że użyłem zwrotu: " Czy nazywanie wszystkich kegów jako 19L to jakaś naleciałość z USA? " to ok. Już się poprawiam.

 

Czy podawanie pojemności 19L dla kegów 18L to jakaś naleciałość z USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Beier napisał:

Nie wiem co to wnosi do mojego pytania. Jeżeli czepiasz się że użyłem zwrotu: " Czy nazywanie wszystkich kegów jako 19L to jakaś naleciałość z USA? " to ok. Już się poprawiam.

 

Czy podawanie pojemności 19L dla kegów 18L to jakaś naleciałość z USA?

Pierwsze kegi miały napis 5 gal czyli około 18,93l. Taka naleciałośc, jak buty sportowe to adidasy a piecyki gazowe junkersy

ps mam kikanaście kegów i nawet nie zwróciłem uwagi że mają różną pojemność  ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam z tym jakiegoś wielkiego problemu. Chodzi tylko o to, że w wielu miejscach jest pisane że kegi od pepsi są 19 litrowe. Fakt jest taki że istnieją 5 galonowe czyli prawie 19L - mniej popularne u nas w kraju, jak i 18L których Ci u nas dostatek. Kupując swoje kegi na początku byłem przekonany że mają osławione 5 galonów (19L). Coś mi się nie zgadzało bo wchodziło do nich ledwo 18L - większa ilość kończyła się piwem w instalacji CO2.  Dlatego zacząłem drążyć temat i stąd wzięło się moje "wiekopomne" odkrycie, że mam kegi 18L a nie 5 galonowe. Typowe 5-cio galonówki wyglądają trochę inaczej - tak jak pisałem powyżej, mają inaczej rozmieszczone złączki, inne gwinty i inną rurkę poboru zawartości kega. Po przycięciu rurki "gazowej" w moich kegach wchodzi więcej o około litr także koniec końców jest te upragnione 19L. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2018 o 00:29, Beier napisał:

Nie mam z tym jakiegoś wielkiego problemu. Chodzi tylko o to, że w wielu miejscach jest pisane że kegi od pepsi są 19 litrowe. Fakt jest taki że istnieją 5 galonowe czyli prawie 19L - mniej popularne u nas w kraju, jak i 18L których Ci u nas dostatek. Kupując swoje kegi na początku byłem przekonany że mają osławione 5 galonów (19L). Coś mi się nie zgadzało bo wchodziło do nich ledwo 18L - większa ilość kończyła się piwem w instalacji CO2.  Dlatego zacząłem drążyć temat i stąd wzięło się moje "wiekopomne" odkrycie, że mam kegi 18L a nie 5 galonowe. Typowe 5-cio galonówki wyglądają trochę inaczej - tak jak pisałem powyżej, mają inaczej rozmieszczone złączki, inne gwinty i inną rurkę poboru zawartości kega. Po przycięciu rurki "gazowej" w moich kegach wchodzi więcej o około litr także koniec końców jest te upragnione 19L. 

Zazdroszcze Ci, jestes szczesliwym czlowiekiem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lasek napisał:

Domyslam sie, ze do granic możliwości skoro tak precyzyjnie analizujesz pojemność kegow. 

 

 

 

Widzisz, niektórym niewiele do szczęścia potrzeba, np to, że dokładnie wiem jakim sprzętem dysponuję. Być może w temacie piwowarstwa nie jest to konieczne ale na pewno nie zaszkodzi. Każdy ma prawo mieć swoje podejście do tematu. Jeżeli Ciebie uszczęśliwia brak precyzji to nic mi do tego.

Edytowane przez Beier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.