Skocz do zawartości

2 tygodnie po butelkowaniu


Tommi

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, tomasz83 napisał:

Witam, 

Dwa tygodnie temu zabutelkowalem pierwsze piwo (apa 13,5 blg). Czy po takim czasie istnieje jeszcze ryzyko granatów? 

A w jakiej temperaturze stoją te butelki przez 2 tygodnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, puradawid napisał:

A jakie blg bylo przy butelkowaniu i 4 dni wcześniej?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
 

Jako że to moja pierwsza warka bałem się grzebać w piwie i nie robiłem blg. Fermentacja burzliwa trwała 7 dni, cicha 8 dni. Wiem, że brak pomiaru blg to błąd i następnym razem go nie popelnie 

9 minut temu, Jancewicz napisał:

A w jakiej temperaturze stoją te butelki przez 2 tygodnie? 

17 stopni C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze napisz w jakiej temperaturze przebiegała fermentacja. Jak była to temp pokojowa (niezalecana) to piwo mogło odfermentować, chociaż zlewanie na cichą po 7 dniach nie za bardzo temu służy. Otwórz jedną butelkę i sprawdź jak się nagazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piwosz86 napisał:

To może jeszcze napisz w jakiej temperaturze przebiegała fermentacja. Jak była to temp pokojowa (niezalecana) to piwo mogło odfermentować, chociaż zlewanie na cichą po 7 dniach nie za bardzo temu służy. Otwórz jedną butelkę i sprawdź jak się nagazowało.

Fermentacja była w temperaturze 20 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej temperaturze najprawdopodobniej zdążyło przefermentować, ale pewności mieć nie można. Raz te same drożdże przefermentują w kilka dni a inna paczka nie może zrobić tego samego w dwa razy krótszym czasie. Ciężko ocenić bez pomiarów lub chociaż obserwacji. Sam niejednokrotnie przed butelkowaniem robię tylko jeden pomiar i to już po przelaniu do butelkowania, ale jak  na przykład widzisz że piany nie ma już od 2 tygodni, a końcowe blg jest w normie to jest ok. Są tacy na forum osoby które blg ogólnie mierzą rzadko ale do tego potrzebne jest danie odpowiedniego czasu.

 

Godzinę temu, tomasz83 napisał:

17 stopni C.

W tej temperaturze jeszcze nic nie jest przesądzone. Zrób tak jak kolega wyżej mówił, sprawdź poziom nagazowania i kontroluj go co jakiś czas.  Jak jest przebazowane to zobacz jak to zredukować.

 

Na wszelki wypadek przykryj to jakimś kocem, żeby nikomu nic się nie stało. A przed zaniesieniem na miejsce konsumpcji możesz upuścić gaz żeby się nie bać.

 

No i najważniejsze, wnioski z błędów i kolejne warki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomasz83 napisał:

Fermentacja burzliwa trwała 7 dni, cicha 8 dni.

 

7+7 dalej w formie :D Przelałeś na pałę nie sprawdzając blg? Sam się prosisz o granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
7+7 dalej w formie  Przelałeś na pałę nie sprawdzając blg? Sam się prosisz o granaty.
IMO i tak lepiej niż niektórzy producenci brewkitów zalecają - tydzień i do butli.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kompletnie nie rozumiem butelkowania po dwóch tygodniach i później zadawania takich pytań. Przecież jak ktoś chce uwarzyć sobie piwko to znaczy się się zainteresował tematem piwowarstwa... Nie kupuje się brewkitu, czy słodu przez przypadek w markecie i robi na pałe z instrukcji... to nie "pomysł na..." Myślę że ludzie doskonale sobie zdają sprawę z tego że skracają czas myśląc że jakoś to bedzie, a później jednak ciepło się robi w majtkach i na forum udają że nie wiedzieli i liczą że ktoś im wywróży czy będzie dobrze czy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mikas86 napisał:

Ja kompletnie nie rozumiem butelkowania po dwóch tygodniach i później zadawania takich pytań. Przecież jak ktoś chce uwarzyć sobie piwko to znaczy się się zainteresował tematem piwowarstwa... Nie kupuje się brewkitu, czy słodu przez przypadek w markecie i robi na pałe z instrukcji... to nie "pomysł na..." Myślę że ludzie doskonale sobie zdają sprawę z tego że skracają czas myśląc że jakoś to bedzie, a później jednak ciepło się robi w majtkach i na forum udają że nie wiedzieli i liczą że ktoś im wywróży czy będzie dobrze czy nie

Jak to mowia - "jak sie ni psewrocis, to sie ni naucys". Czasami trzeba zrobic pare bledow na poczatku, zeby sie ogarnac.

 

Druga sprawa to to, o czym napisales: zanim wsadzisz cos do gara, poczytaj troche o gotowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mikas86 napisał:

Ja kompletnie nie rozumiem butelkowania po dwóch tygodniach i później zadawania takich pytań. Przecież jak ktoś chce uwarzyć sobie piwko to znaczy się się zainteresował tematem piwowarstwa... Nie kupuje się brewkitu, czy słodu przez przypadek w markecie i robi na pałe z instrukcji... to nie "pomysł na..." Myślę że ludzie doskonale sobie zdają sprawę z tego że skracają czas myśląc że jakoś to bedzie, a później jednak ciepło się robi w majtkach i na forum udają że nie wiedzieli i liczą że ktoś im wywróży czy będzie dobrze czy nie

Jak rozumiem instrukcja dodana do zestawu surowców czemuś ma służyć, w szczególności dla początkującego piwowara, który warzy swoje pierwsze piwo. Zresztą instrukcja była przeze mnie konsultowana tutaj na forum i nie było do niej uwag. Analizowałem forum w dziale piaskownica dosyć dogłębnie i zadaje pytania wtedy, gdy nie znajduje odpowiedzi w jakiejś kwestii lub muszę coś uściślić odnośnie mojego piwa.

Jeśli popełniłem błąd to zadając pytanie niejako przyznałem się do niego. Fermentowałem 7 dni na burzliwej i 8 dni na cichej, zabutelkowałem 2 tygodnie temu i na razie nic się nie dzieje (butelki osłoniłem, żeby w razie czego nie narobiły szkód). I dlatego chciałem się dowiedzieć czy po takim czasie mogą być jeszcze granaty. Zapewne następnym razem postąpię inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomasz83 napisał:

Analizowałem forum w dziale piaskownica dosyć dogłębnie

Zapraszam dwa działy obok: https://www.piwo.org/forums/topic/20193-list-otwarty-do-sklepów-piwowarskich/

Powodzenia i łutu szczęścia z pierwszym piwem, więcej rozwagi z drugim. Smacznego!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomasz83 napisał:

Zresztą instrukcja była przeze mnie konsultowana tutaj na forum i nie było do niej uwag

Ktoś na forum potwierdził, żebyś butelkował po 15 dniach fermentacji oraz żebyś fermentował w 20C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie samo przelanie na cichą po tygodniu to nieporozumienie, aż nie wierzę że nikt cię przed tym nie przestrzegł. Skoro analizowales forum dogłębnie to dlaczego i tak zrobiłeś jak w instrukcji. Praktycznie zawsze rozmowa na temat instrukcji sklepowej kończy się odradzaniem i wydłużeniem buzliwej do dwóch tygodni i jeśli blg nie spada to przelanie na cichą lub pozostawienie jeszcze trochę w tym samym fermentorze. Rozlew po dwóch tygodniach może być ok, ale po co się stresować. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Nic piwku nie będzie jak tydzień dłużej postoi. Sam przyspieszyłem swoją pierwszą warke w taki sam sposób i efektem był gejzer po otwarciu butelki. Trzymaj w chłodnym i spożywaj regularnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jancewicz napisał:

Ktoś na forum potwierdził, żebyś butelkował po 15 dniach fermentacji oraz żebyś fermentował w 20C?

Taką dostałem instrukcję w sklepie:

- zacieranie w 17 l wody w temp. 68 stopni - 1 godzina

- 72 stopni - 10 minut-

- mashuot 76 stopni

- filtracja i wysładzanie do ok. 22 l. brzeczki (zależnie od mocy grzania w czasie gotowania ok. 2 l. odparują)

- gotowanie 60 m i chmielenie: 60 min. - Zeus 10g, 30 min. - Zeus 10 g, 10 min. - Centennial 10g, 0 min. - Centennial 15 g, na zimno - Centennial 25 g

- fermentacja w temp. 17-18 stopni (7 dni cicha, 7 dni burzliwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomasz83 napisał:

Taką dostałem instrukcję w sklepie:

- zacieranie w 17 l wody w temp. 68 stopni - 1 godzina

- 72 stopni - 10 minut-

- mashuot 76 stopni

- filtracja i wysładzanie do ok. 22 l. brzeczki (zależnie od mocy grzania w czasie gotowania ok. 2 l. odparują)

- gotowanie 60 m i chmielenie: 60 min. - Zeus 10g, 30 min. - Zeus 10 g, 10 min. - Centennial 10g, 0 min. - Centennial 15 g, na zimno - Centennial 25 g

- fermentacja w temp. 17-18 stopni (7 dni cicha, 7 dni burzliwa)

 

Jakby napisali żeby żonglować fermentorem to też byś to zrobił? Instrukcja nie zwalnia z myślenia. Producent - sklep chce sprzedać zestaw i piszę tak instrukcje by wypośrodkować gdzie jak to znany blogier powiedział w 9/10 przypadkach będzie okej. Na forum jest tyle tematów z opisem prawidłowej fermentacji, że ciężko na nie nie wpaść. Natomiast jak uważasz, że sklep jest nieomylny to trzymaj się ściśle instrukcji i nie panikuj wypluwając temat za tematem.

 

Druga sprawa zgłoszona do moderatora ile tematów można dla jednego prostego piwa zakładać? I po co? Nie panikuj tak tylko poczytaj trochę więcej forum i użyj wyszukiwarki, jak nie forumowej to w googlach daj dopisek piwo.org. Wypluje Ci multum tematów o tematyce podobnej do pytanej/szukanej. Zwłaszcza, że zadajesz tak podstawowe pytania - widać duże braki w czytaniu wiki. Ogarnij trochę lektury, a nie miej pretensje do ludzi jak chcą Ci dobrze doradzić. Nie odbierz tego jako złośliwość tylko pomoc. To wszystko co poniżej zalinkowałem można było w jednym zbiorczym temacie zapytać dotyczącym piwa, miałbyś kompendium wiedzy i jedno miejsce gdzie szukać info na temat tego co trzeba poprawić/zmienić.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.