Jump to content
Sign in to follow this  
wlotu

Zakażenie dzikimi drożdżami, tolerancja alkoholu

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnośnie tolerancji alkoholu dzikich drożdży brettanomyces, które najprawdopodobniej dostały się do mojej siódmej i ósmej warki. Ale chciałbym się jeszcze upewnić czy to na pewno brettanomyces.

 

Piwo nr 8 był to cienkusz: niecałe 8blg, 50% pszeniczny, 50% pilzneński, z dodatkiem domowego pasteryzowanego soku malinowego. Po 8 dniach blg wynosiło 1,8 a po kolejnych 5 dniach spadło aż do 0,5(temperatura fermentacji 19-22 stopni). Na powierzchni utworzyła się cienka biała błona. Same piwo jest lekko kwaśne, ale ogólnie w smaku nie jest złe. Jednak nie mam zamiaru go butelkować.

 

Natomiast mam zamiar inaczej postąpić z warką poprzednią, a był to RIS 24,5 blg. Po 19 dniach fermentacji burzliwej blg wynosiło 7,5. Przelewając na cichą i próbując piwa również zauważyłem białą błonę taką samą jak w kolejnej warce, natomiast samo piwo miało intensywny aromat jak mniemam brettów. Sensorykiem nie jestem, ale aromat ten był niemal identyczny jak piwo Brett Porter z browaru Recraft, które kiedyś piłem. Przechodząc do sedna sprawy, piwo te jest naprawdę dobre i chciałbym je zabutelkować. Pytanie brzmi: kiedy? Słyszałem, że bretty potrafią bardzo długo dojadać, ale pytanie czy będą dążyć do 0blg, czy raczej stężenie alkoholu może być dla nich za wysokie w takim RiSie. Obecnie piwo stoi od tygodnia na cichej w temperaturze otoczenia oscylującej około 19 stopni(podobnie było podczas fermentacji burzliwej). 

 

Na jakim blg w tym przypadku drożdże powinny stanąć, ile ta fermentacja powinna trwać. A może co jaki czas powinienem sprawdzać blg i po ilu dniach od ustabilizowania butelkować. Proszę o wszelkie rady i wskazówki :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tolerancja alkoholu przez bretty jest zależna od szczepu, ale generalnie wysoka, przeważnie przekraczająca 10%. 

 

Podobnie odfermentowanie jest zależne od szczepu i innych czynników. Mogą zjechać do 0 lub nawet mogą osiągnąć ekstrakt ujemny, ale równie dobrze mogą się zatrzymać na 1-2Blg.

 

Przefermentować powinny w 3-4 miesiące, jeśli to faktycznie bretty i nie ma współistniejącej infekcji bakteryjnej, bo wtedy czas może się wydłużać i przekraczać nawet rok. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...