Skocz do zawartości

Zestaw dla początkującego ale z wymaganiami


szpryczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Wiem że takich tematów jest wiele ale żaden nie dotyczy mojego zapotrzebowania na sprzęt. Z racji tego ze mieszkam w Belgii kraju który ma "świra" na punkcie piwa postanowiłem że sam zacznę przygodę z warzeniem piwa. Pije tego trunku trochę , uczestniczę w targach amatorskich piwowarów ale chciałbym spróbować samemu coś uwarzyć z racji że czasu wolnego nie mam za wiele chciałbym się wyposażyć w sprzęt ale nie będę zaczynał od zwykłych starterów chciałbym zakupić coś nieco droższego ale sprawniejszego w warzeniu. I stoję przed dylematem czy wybrać: 

cos  elektrycznego :https://www.homebrewshop.be/onze-producten/complete-startsets/bierbrouwen-102/startset-graanbrouwen-pro-electra.html

cos na gaz: https://www.homebrewshop.be/onze-producten/complete-startsets/bierbrouwen-102/startset-graanbrouwen-pro-gas.html

a może cos dołozyc i  kupic :

https://www.homebrewshop.be/easybrew-30-automatische-brouwketel-wortkoeler-arsegan.html+ fermentator

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, ta dzisiejsza mlodziez, babcinym gankiem uemaliowanym gardzi, jelektryko by ino warzyli :):):)

 

Swoja droga jestem pod wrazeniem, ze do zestawow startowych wrzucaja od razu wymienniki ciepla. Pelen kultur w tej Belgii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, szpryczek said:

Teraz mam pytanko czy z zacierania do warzenia mozna przejsc w tej kadzi bez uzycia czegos dodatkowego do filtrowania? Czy to co jest w zestawie wystarczy czyli podwojne dno I filter bazooka. 

W coobra poprostu wyciągam kosz że słodem/młótem czekam aż się dofiltruje w sensie wyslodzi i zaczynam gotowanie. Ważne żeby w trakcie mieszania słodu nie jeździć po dnie kosza.  Wszystkie urządzenia tego typu jakie widziałem tak działają i ze zdjęć tak wynika. Trzeba tylko dolać wody ok 80C nad młóto,  żeby zwiększyć wydajność/poprawić wysładzanie. 

Nie widać tylko,  czy kosz ma 2 zestawy uszek do wieszania,  czy 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz mi zaczyna sie to podobac mam na mysli latwosc przechodzenia z zacierania do warzenie.Generalnie to wyglad i wyposazenie jest jak w coobrze czyli jest pelna opcja. Oo miszaniu bez dotykania to slyszalem ze mloto potrafi przeleciec przez falszywe dno.I jezeli rozumiem dobrze podnosze kosz wieszam na hakach wyzej i przeplukuje mloto woda 80 C i przechodze do warzenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp.  możesz zacząć podnosić już wcześniej.  Ja na 2l przed docelową objętością nastawiam palnik na 101C,  2500W.  Trzeba tylko zdjąć kosz zanim się zagotuje, bo piwo lubi kipić. 

Pod tematem Sprzęt jest cały dział o tego typu kotłach. 

Jak na pierwszy sprzęt do samodzielnego warzenia kocioł wydaje się super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż nie mogę się zdecydować co kupic bo mimo że te typy :

https://www.homebrewshop.be/easybrew-30-automatische-brouwketel-wortkoeler-arsegan.html

https://www.brouwland.com/nl/onze-producten/bierbereiding/brouwapparatuur/electrische-brouwketels/brew-monk/d/brew-monk-brouwketel

https://www.electronic-star.nl/Home-Living/Grote-Huishoudelijke-Apparaten/Biertapinstallatie/Mundschenk-brouwketel-bierbrouwinstallatie-set-2500W-30-l-edelstaal.html

to jedno i to samo to ten:

http://spiritferm.biz/pl/p/Automatyczny-kociol-zacierny-Coobra-Craftbrewer-CB3-30L/1832

ma coś interesującego możliwość użycia pompki do pompowania wody do wysładzania z zewnętrznych źródeł wystarczy zmienic obieg.

Czy to jest przydatna funkcja czy tez raczej nie zbyt pomocna???

Nie wiem może ktoś używa coś podobnego to tych trzech pierwszych?  

Jak tam spisuje się sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten zwyklak różni się od GF jakością wykonania, sterownikiem i wydajniejszą chłodnicą. jak masz możliwości finansowe to bierz GF. poczytaj zresztą wątek o tym garze na forum. myślę że znajdziesz też opinie osób które miały Cobre albo inny klon i potem przesiadły się na GF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie miałem kiedy warzyć w weekend sprawdziłem tylko że wszystko działa grzanie wody pompa itd w sobotę będę robił IPA to będę mógł powiedzieć coś więcej.

również sporo czasu spędziłem na szukaniu widziałem nawet porównania w konfrontacji z Braumeister to kociołek wypadł bardzo dobrze pewnie jedynie jego trwałość będzie mniejsza.

Trzeba też wspomnieć, że na zakupie kociołka się nie skończy praktycznie niezbędny będzie hop stoper/hop spider, chłodnica itp.

 

Edytowane przez Sajgon89550
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sajgon89550 napisał:

Niestety nie miałem kiedy warzyć w weekend sprawdziłem tylko że wszystko działa grzanie wody pompa itd w sobotę będę robił IPA to będę mógł powiedzieć coś więcej.

również sporo czasu spędziłem na szukaniu widziałem nawet porównania w konfrontacji z Braumeister to kociołek wypadł bardzo dobrze pewnie jedynie jego trwałość będzie mniejsza.

Trzeba też wspomnieć, że na zakupie kociołka się nie skończy praktycznie niezbędny będzie hop stoper/hop spider, chłodnica itp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wspomniałem o rzeczach które znacznie ułatwią Ci filtracje i chłodzenie pominąłem te które są oczywiste i są praktycznie w każdym zestawie startowym.

Ja osobiście po zakupie kociołka do swojego zestawu dokupiłem właśnie hop spidera oraz trochę miedzianej rurki na chłodnice własnej roboty czy to już wystarczy odpowiem po warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. pora podsumować, Więc po pierwszym warzeniu jestem bardzo zadowolony czas zmniejszył się o prawie 2 godziny poza tym większość czasu zastanawiałem się co tu robić, nie tak jak przy garnku :P.

jedyną rzeczą którą jeszcze bym poprawił na etapie zacierania/warzenia to filtracja, niestety hop spider to za mało przyda się jeszcze hop stoper lub filtr sprężynowy żeby lepiej poradzić sobie z resztkami i osadami po warzeniu poza tym mogę spokojnie polecić kociołek Royal Catering :good:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to temat kociolka juz ogarniety.Kupuje clona typu coobra.  Juz do listy zakupow dokladam hop stoper lub filtr sprezynowy bo o hop spider myslalem wczesniej. Teraz tylko martwi mnie pompka czy da rade przy zacieraniu. Podobno sie zapycha. Myslem o siatce z rvs na oryginalne falszywe dno. Tylko nie wiem jakiej wielkosci maja byc oczka. I tak na wstepie zaraz po zakupie mysle zeby pompke I sterownik wymotowac z kotla bo po kilku grzaniach cos moze sie upiec. Mysle dac je na zewnatrz. I dolozyc dodatkowe solidne przekazniki. Juz nie chodzi o gwarancje ale zeby raz nie okazalo sie podczas procesu ze to juz koniec warzenia w tym garze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, szpryczek said:

No to temat kociolka juz ogarniety.Kupuje clona typu coobra.  Juz do listy zakupow dokladam hop stoper lub filtr sprezynowy bo o hop spider myslalem wczesniej. Teraz tylko martwi mnie pompka czy da rade przy zacieraniu. Podobno sie zapycha. Myslem o siatce z rvs na oryginalne falszywe dno. Tylko nie wiem jakiej wielkosci maja byc oczka. I tak na wstepie zaraz po zakupie mysle zeby pompke I sterownik wymotowac z kotla bo po kilku grzaniach cos moze sie upiec. Mysle dac je na zewnatrz. I dolozyc dodatkowe solidne przekazniki. Juz nie chodzi o gwarancje ale zeby raz nie okazalo sie podczas procesu ze to juz koniec warzenia w tym garze. 

jak zatkasz dno siatką, to brzeczka będzie cyrkulowała za wolno. Brzeczka nie będzie dosyć szybko płynęła przez młóto. W coobrze poprostu wyłączam pompkę co jakiś czas. Tak żeby pod koszem zaciernym nazbierało się dosyć podbicia. Najważniesze to odpowiednie śrutowanie. Niestety tutaj trzeba ostrożnie wyobić sobie własne doświadczenia.  Na początku polecam dodawac wodę do słodu w proporcji 4:1 minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.