Skocz do zawartości

Fermentacja Pilsa..


tomi1982

Rekomendowane odpowiedzi

HI

 

mam nastepujace pytanie

Wczoraj udalo mi sie uwarzyc mojego pierwszego pilsa.

wyszlko tego jakies 27l dodalem 1 paczke drozdzy  W34/70.

Piwo jest od wczoraj 23:00 w lodwoce z termolegulacja na 9,5C

Moje pytanie po jakim czasie widac ze drozdze zaczely swoja robote?

bylem teraz po 12godzinach i nic nie widac zeby tam sie cos dzialo ale juz jest mily zapach.

 

Dziekuje wszyskim za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ronson napisał:

Mój pils nastawiłem w sobotę o 16, w niedziele rano już fajnie fermentowało.

Pod żadnym pozorem nie zaglądaj do piwka, na pewno ruszy, niech sobie fermentuje.

dobrze nie bede zagladal ale mam pytanie czy jesli do jutra wieczora nie startnie i piana na wiezchu sie nie pojawi czy dodac jeszcze jedna pacze drozdzy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, tomi1982 napisał:

ja mam czas ale nie wiem jak dlugo mozna na start czekac zeby tych 7 godzin roboty w marne nie poszlo.

Cześć. 

Do 72 godzin. Jedna paczka dolniaków na 27 litrów dwunastki to zdecydowanie za mało. Musisz liczyć się z długim lagiem. Zanim drożdże się rozmnożą, tym bardziej, że temp. mają poniżej 10 stopni to trochę minie. Jeszcze kwestia dobrego napowietrzenia i uwodnienia drożdży. Poza tym start fermentacji na piwach dolnej fermentacji nie jest spektakularny i się ślimaczy w porównaniu do piw Ale. Czekaj cierpliwie. Jeśli nic się nie zadzieje po 3 dobach od zadania drożdży wtedy się martw. 

Jeśli chcesz przyśpieszyć proces to możesz zwiększyć temperaturę, lecz później zmniejszanie jej nie jest wskazane przed końcem fermentacji. Co może wpłynąć na jakoś (estry itp.) piwa. Producent podaje 12-15 stopni jako temp. idealną. Tak więc Twoja decyzja. Moim zdaniem te 12 stopni będzie spoko otoczenia. A na pewno poprawi warunki dla drożdży. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ronson napisał:

Pianę widać przez ścianki fermentora

Dosypujesz chmiel i zlewasz na rozlew na początku burzliwej? Musisz mieć sporo granatów :D

W którym miejscu napisałem że zlewam na początku burzliwej? Są piwa gdzie chmiel sypie się do fermentacji głównej. Wyobraź sobie że nie we wszystkich wiadrach widać pianę

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, anteks said:

W którym miejscu napisałem że zlewam na początku burzliwej? Są piwa gdzie chmiel sypie się do fermentacji głównej. Wyobraź sobie że nie we wszystkich wiadrach widać pianę

 

2 hours ago, tomi1982 said:

...

 

bylem teraz po 12godzinach i nic nie widac zeby tam sie cos dzialo ale juz jest mily zapach.

 

Dziekuje wszyskim za informacje

1 hour ago, ronson said:

A po co chcesz zaglądać? :D

 

1 hour ago, anteks said:

Zobaczyć czy fermentacja, ruszyła, zmierzyć blg, dosypać chmielu, zlać do rozlewu?

Rozmowa o dwunastej godzinie od zadania drożdży, a tu wchodzi temat rozlewu :D

 

Żeby zakończyć te przepychanki: jak nie widać piany i nie ma ruchu w rurce to można sobie zajrzeć (u mnie w fermentorach widać pianę, a nie mam przezroczystych wiader). Ja jednak zawsze zadaję wystarczającą (wcześniej obliczoną) ilość drożdży i do tej pory zawsze fermentacja ruszała po parunastu godzinach.

Jak chcę przelać na cichą albo rozlać - otwieram fermentor.

To są moje sugestie, a jak wiadomo co piwowar to inne zachowania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ronson napisał:

Widzę, że jesteś niezbyt lotny więc Ci wyjaśnię:

Widzę że jesteś doświadczonym piwowarem więc składam Ci hołd i przepraszam że się wypowiedziałem. A słyszałeś może o fermentacji w otwartych kadziach ? Można pończochę tylko naciągnąć na fermentor i nic się nie powinno stać

Edytowane przez Szakal75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Szakal75 said:

Widzę że jesteś doświadczonym piwowarem więc składam Ci hołd i przepraszam że się wypowiedziałem. A słyszałeś może o fermentacji w otwartych kadziach ? Można pończochę tylko naciągnąć na fermentor i nic się nie powinno stać

Z trash talku wychodzisz na poważną gadkę? :D Grubo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ronson napisał:

Z trash talku wychodzisz na poważną gadkę? :D Grubo :D

 

40 minut temu, Szakal75 napisał:

Widzę że jesteś doświadczonym piwowarem więc składam Ci hołd i przepraszam że się wypowiedziałem. A słyszałeś może o fermentacji w otwartych kadziach ? Można pończochę tylko naciągnąć na fermentor i nic się nie powinno stać

 

2 godziny temu, Jankasper napisał:

Bo się zaczynasz martwić i wyłysieć można. 

 

4 godziny temu, anteks napisał:

nadal nie wiem gdzie coś takiego napisałem

Na prawdę musicie? K*rwa, taka błahostka i zaśmiecony wątek, zero treści. Jest powód do takiej dyskusji? Nie. 

Doświadczony piwowar zadał pytanie retoryczne... I się zaczęło. Każdy wie o co chodzi z otwieraniem fermentora, każdy wie jak można złapać infekcję, to po cholerę to wszystko? Wystarczy wejść na wiki.piwo.org

Tomi zapytał o fermentację pilsa. I co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracajac do mojego pytania. To wiem ze moge zlapac infekcje otwirajac fermentor ale jeli robie pirwszy ras Pilsa to chce widziec co sie dzieje.

Wiem moj blad bo mialem dodac od zarad dwa opakowania W34/70 ale dodalem jedo wiec teraz bede czekal do wtorku jesli nic sie nie zacznie dziac do dodam druga paczke drozdzy.

Jesli sie spieprzy to moj pech ;) -  nastepnym razem bede lepiej czytal co na opakowaniu pisza ;)

 

Zalozmy jednak ze wyjdzie z tego Pilsopiwo ;)  to jak myslicie zbierac gestwe i robic nastepne  czy lepiej kupic nowe drozdze?

Slyszalem ze ze suchych gestwy sie nie zbiera ale jakie sa wasze doswiadczenia ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomi1982 napisał:

Zalozmy jednak ze wyjdzie z tego Pilsopiwo ;)  to jak myslicie zbierac gestwe i robic nastepne  czy lepiej kupic nowe drozdze?

Slyszalem ze ze suchych gestwy sie nie zbiera ale jakie sa wasze doswiadczenia ?

Jak masz w planach kolejnego pilsa (lagera) to zbierać. Drożdże raczej (wynikającej z moje wiedzy) się nie zmutowały, tak więc spokojnie zbieraj. 

O ile nie wyczujesz niepokojących aromatów z obecnego piwa (infekcja). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pindin - 100% racji. Mam świadomość, że to głównie moje posty sprawiły taki śmietnik, poprawię się

 

Możesz zebrać gęstwę. Ja zbierałem gęstwę ze suchych i było w porządku :)

Jak chcesz zrobić drugiego pilsa na gęstwie z pierwszego to możesz zrobić tak: zostaw to piwko, żeby przefermentowało. Ustaw sobie warzenie tak, żeby wypadło dzień lub dwa po przelaniu piwka na cichą. Zbierz gęstwę. Uwarz nowego pilsa i zadaj gęstwą. Możesz zwrócić uwagę na wodę jaką używasz. Do Pilsa ma być miękka woda, jak w kranie masz twardą to możesz kupić w sklepie - dużo ludzi poleca Tesco Value.

Możesz przygotować się jeszcze lepiej do warzenia drugiego pilsa, poczytaj o tym tutaj

 

 

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomi1982 napisał:

Piwko odpaliło 27l na jednej paczce w34/70 emoji16.pngemoji106.pngemoji108.png
Jest to. Co widzę około 1cm piany i bulka więc coś się dzieje. Teraz tylko odczekać co z tego będzie piwo czy kwas emoji12.png

Gesendet von meinem ONEPLUS A5010 mit Tapatalk
 

Trzymam kciuki by to były w34 a nie dzikusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.