Skocz do zawartości

Saaz - chmielenie na zimno


c404

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje pomocy/porady w sprawie chmielenia na zimno chmielem Saaz. Mianowicie ile proponujecie dodać chmielu i na jak długo ? Poprzednie dwie warki chmieliłem Cascade PL (2017) 50g na 7 dni, a drugą Sybillą (2017) 50g na 5 dnia. W Cascade wyszła MEGA trawa, w Sybilli jest już lepiej, ale i tak "trawka" jest niestety wyczuwalna. Może to specyfika chmielu, może zbyt długo przetrzymałem go w fermentatorze (szczególnie w przypadku Cascade). Brak mi doświadczenia i nie wiem czy wrzucić np. więcej chmielu na 3 dni, czy też Saaz jest na tyle aromatyczny, że wystarczy mniejsza jego ilość. 

 

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chmieliłeś zbyt długo w zbyt wysokiej temperaturze. Ewentualnie w za niskiej. Wtedy też wychodzi trawa. Podaj temperaturę piwa podczas chmielenia na zimno. Co do ilości to wszystko zależy jakie chcesz zrobić piwo i jaki efekt osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że chmiele mniej aromatyczne ("nieamerykańskie") gorzej spisują się w chmieleniu na zimno a niektórzy nawet są zdania, że się do tego po prostu nie nadają. Bardzo często wychodzi łodyga (oczywiście zależy to od konkretnego chmielu). Więc jeżeli już chcesz aby były wyczuwalne i nie oddały aromatów trawiastych to dałbym więcej i na krótki czas (maksymalnie 2 dni). Dodatkowo, jak kolega wyżej pisze, poczytaj o temperaturze podczas chmielenia (ja akurat na to nie zwracam uwagi). W Twoim przypadku 7 dni to zdecydowanie za dużo chociaż niektóre źródła podają te 7 dni jako górną granicę. Ja chmielę maksymalnie 5 dni ale zwykle staram się nie przekraczać 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, c404 napisał:

Lato mamy bardzo gorące, tak więc faktycznie chmielenie było przeprowadzane w wysokiej temp. +/- 25-26 st.C.

W takiej temperaturze to odpuściłbym sobie chmielenie na zimno. Jeśli bardzo chcesz spróbować to wrzuć na dzień, max dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.