Skocz do zawartości

Mały uzysk przy warzeniu z zacieraniem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jako absolutnie początkujący piwowar mam pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów: chodzi o wyjątkowo moim zdaniem mizerny uzysk z mojej pierwszej warki.

Wczoraj nastawiłem single hop APA. Użyłem 2kg słodu PA, 125g Carared, 125g Pszenicznego, 50g chmielu CITRA i 6g drożdży US-5. Słód zatarłem w 7,5l wody, do wysładzania użyłem kolejnych 6,5l - czyli połowa regularnej domowej warki.

Wg wszelkich instrukcji z netu i sklepu powinienem uzyskać ok. 11l piwa, tymczasem nachmielona brzeczka w momencie dodawania drożdży miała pojemność 7,5l (!). Reszta wyparowała, wsiąkła w słód, nie wiem. Czy to normalne? Jeśli nie, to co zrobiłem źle i jak tego uniknąć następnym razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

55 minut temu, gothicindustrial napisał:

Cześć, jako absolutnie początkujący piwowar mam pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów: chodzi o wyjątkowo moim zdaniem mizerny uzysk z mojej pierwszej warki.

Wczoraj nastawiłem single hop APA. Użyłem 2kg słodu PA, 125g Carared, 125g Pszenicznego, 50g chmielu CITRA i 6g drożdży US-5. Słód zatarłem w 7,5l wody, do wysładzania użyłem kolejnych 6,5l - czyli połowa regularnej domowej warki.

Wg wszelkich instrukcji z netu i sklepu powinienem uzyskać ok. 11l piwa, tymczasem nachmielona brzeczka w momencie dodawania drożdży miała pojemność 7,5l (!). Reszta wyparowała, wsiąkła w słód, nie wiem. Czy to normalne? Jeśli nie, to co zrobiłem źle i jak tego uniknąć następnym razem?

A ile blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ronson napisał:

6.5l wody do wysładzania to trochę mało, wydaje mi się, że powinno być około 9 litrów.

Ile litrów brzeczki było przed gotowaniem? Może za mocno gotowałeś

no właśnie chyba za mało do wysładzania... obliczyłem wg poniższej zasady z netu:

 

Ilość potrzebnej wody obliczamy w następujący sposób:

– Od docelowej ilości piwa odejmujemy ilość wody, w której zacieraliśmy słód

– następnie dodajemy mniej więcej ¼ ilości wody, w której zacieraliśmy słód (ilość wody która zostaje w młócie – czyli w zatartej śrucie po jej odfiltrowaniu)

– dodajemy jeszcze 2-3 litry, które ulegną wyparowaniu w czasie gotowania (chmielenia)

 

nie pamiętam ile było brzeczki, gotowałem z chmielem godzinę wg instrukcji z Piwnego Krafta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał ronson powinieneś użyć około 9 l wody do wysładzania , ale to i tak dało by Ci 9 l po gotowaniu a nie zakładane 11l  . Uzyskałeś niski ekstrakt więc jakbyś długo gotował i by wyparowało dużo to miałbyś wyższy ekstrakt niż w instrukcji Piwnego Krafta . Prawdopodobnie miałeś bardzo niską wydajność przy zacieraniu, czy w ogóle słód zamówiłeś śrutowany ? Ja często na początku warzenia  zamawiałem śrutowanie słodu w Piwnym Krafcie  i  śrutowali dobrze , zacieranie wychodziło o przyzwoitej wydajności . Ja stawiam ,że zacierałeś pełne ziarna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, jakby zacierał pełne ziarna to by nie osiągnął takiej wydajności.

Może jakiś błąd przy zacieraniu, przy utrzymaniu temperatury, albo śruta była za gruba. Nie wiemy też ile leciało jeszcze blg pod koniec filtracji - może faktycznie można był jeszcze sporo więcej wysłodzić. W jakiej temperaturze zacierałeś i jak długo? Ile było brzeczki na początku gotowania i ile trwało samo gotowanie? Wiele niewiadomych, a i wszystko mogło pójść nie tak przy pierwszej warce :) 

 

Nie zrażaj się jednak i na przyszłość staraj się wysładzać do z góry założonej objętości przed gotowaniem, np 3l-4l więcej niż zakładana objętość warki. Sprawdzaj też co leci w wysłodzinach i nie przekraczaj poziomu poniżej 2.5-2 blg, bo potem to już garbniki się wypłukują z łusek.

 

Samych udanych warek! :drinks:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rob7320 napisał:

Tak jak pisał ronson powinieneś użyć około 9 l wody do wysładzania , ale to i tak dało by Ci 9 l po gotowaniu a nie zakładane 11l  . Uzyskałeś niski ekstrakt więc jakbyś długo gotował i by wyparowało dużo to miałbyś wyższy ekstrakt niż w instrukcji Piwnego Krafta . Prawdopodobnie miałeś bardzo niską wydajność przy zacieraniu, czy w ogóle słód zamówiłeś śrutowany ? Ja często na początku warzenia  zamawiałem śrutowanie słodu w Piwnym Krafcie  i  śrutowali dobrze , zacieranie wychodziło o przyzwoitej wydajności . Ja stawiam ,że zacierałeś pełne ziarna :)

Piwny Kraft śrutował:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.