Skocz do zawartości

butelkowanie - jaka woda do rozpuszczenia glukozy


Tommi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem przed rozlewem pierwszego własnego piwa (APA 13,5). Zamierzam użyć glukozy do refermentacji. Według różnych kalkulatorów powinienem dodać między 127-135 g, brewnees com. podaje 131 g i chyba jemu najbardziej wierzę. I teraz moje pytanie - chcę rozpuścić glukozę w wodzie (600 ml na prawie 19l piwa, 2.5 vol., 19 stopni temperatury), ale nie wiem jaką zastosować, zamierzam rozpuścić ją w wodzie przegotowanej i wystudzonej, ciepłej, ale nie gorącej. Czy to dobrze, czy też nie ma znaczenia jakiej wody użyję i o jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ronson napisał:

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia

Ja przegotowuję wodę, chwilkę czekam, przelewam do dzbanka z podziałką i rozpuszczam cukier (woda jest gorąca, łatwo się rozpuszcza)

Robiłem tak i z cukrem i z glukozą i nie było problemów

A przelanie potem piwa do wiadra z gorącym roztworem glukozy nie będzie miało wpływu na jakość piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do 20 litrów piwa o temperaturze 20 stopni i dodasz 200 ml gorącej wody to temperatura całości zatrzyma CI się na poziomie niższym niż 21 stopni.

Edytowane przez yoshko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, tomasz83 said:

A przelanie potem piwa do wiadra z gorącym roztworem glukozy nie będzie miało wpływu na jakość piwa?

Kiedyś chłodziłem, teraz nie.

Przy zlewaniu na wrzątek ginie pare procent drożdży, ale piwa i tak dobrze się gazują. Ostatnio na wrzątek zlewałem lager wiedenski (6 tyg fermentacji w lodówce, bez dodatkowych drożdży przy rozlewie) i nagazował się w 2.5 tygodnia więc nie trzeba chłodzić.

 

8 hours ago, Jancewicz said:

Ja dodatkowo kilka minut gotuję cukier, dla pewności. :)

Słyszałem o tym, ale nie robię tego. Cukier jest czysty, woda dopiero co zagotowana. Po gotowaniu roztwór nie ma posmaków karmelowych? Chociaż wątpię, pewnie za krótki czas żeby cukier się skarmelizował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ronson napisał:

Po gotowaniu roztwór nie ma posmaków karmelowych?

Nie, wsypując cukier ściągam garnek z palnika, rozpuszczam go energicznie mieszając, potem na palnik i jakieś 5 minut gotuję. Nie chłodzę. Wlewam gorący roztwór prosto do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.08.2018 o 11:47, tomasz83 napisał:

zamierzam rozpuścić ją w wodzie przegotowanej i wystudzonej, ciepłej, ale nie gorącej. Czy to dobrze, czy też nie ma znaczenia jakiej wody użyję i o jakiej temperaturze?

Ja ostatnio używam wody z butelek. OXI odkażam dzbanek/kolbę w której rozrabiam glukozę, leje wodę z nowo otwartej butelki i sypię glukozę, mieszam. Nie trzeba nic studzić, mozna od razu do wiadra i mieszać z piwem. Przyspiesza mi to :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też robię dość prosto.

Do niewielkiego garnka wlewam na oko 0,5L kranówki i od razu stawiam na kuchenkę. Następnie odmierzam potrzebną mi ilość cukru i wsypuję go do wody która się podgrzewa. Po szybkim zamieszaniu zostawiam aż się zagotuje i trzymam chwilę gotując. Wlewam od razu bez chłodzenia do przelanego piwa i czymś delikatnie wprowadzam w ruch żeby się wymieszało.

Wlewałem też na dno i nie trzeba nic mieszać, ale wydaje mi się że wlewając na koniec temperatura robi mniej zła bo od razu się schładza. Na początku schładzałem ale wydaje mi się to nieistotne i postawiłem na prostotę.

Plusem tej metody że praktycznie nie zajmuje czasu, nie trzeba niczego dezynfekować, ani szczególnie dbać o higienę bo i tak się to gotuje.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier nie jest sterylny. To, że go nie zjadają mikroby to kwestia jego higroskopijnych właściwości, ciśnienia osmotycznego itd. Po prostu biedactwa wpadając na cukier, wysuszają się albo nasycają cukrem. Nietstey przy rozpuszczaniu cukru część z nich może się obudzić, w dodatku możemy w cukrze mieć formy przetrwalnikowe.

W maju rozpuściłem cukier do refermentacji, jednak stanowczo za dużo. Zabutelkowałem więc resztę tak jak piwo, do odkażonej flaszki. Otwarłem ją z miesiąc temu - prawie granat. Normalnie coś ten syrop przefermentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.