Skocz do zawartości

Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2019 - 30.05-2.06


Mateusz Puślecki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
 
Za nami drugi, ale ciężki i długi dzień eliminacji ? Dlatego podajemy wyniki ocenianych w piątek komisji. W sobotę finały we wszystkich kategoriach oraz wybór Grand Championa 2019! :)
 
Kolejność piwowarów jest przypadkowa.
 
Grodziskie (w finale 9 piw z 36):
Bartosz Barczyk
Piotr Wróblewski
Artur Kaczmarczyk
Paweł Twardak
Andrzej Pruski
Marek Kawecki
Piotr Mazurek
Ireneusz Misiak
Karol Okoń
 
Bawarskie Ciemne (w finale 10 piw z 28):
Łukasz Tymoszuk
Katarzyna Walasek i Maciej Czopek
Artur Wojnarowski i Bartosz Stopa
Jarosław Reczek
Krzysztof Zach
Jakub Kochmański
Mariusz Jachimowski
Bartosz Barczyk
Ireneusz Misiak
Jacek Stachowski
 
Brut IPA (w finale 5 piw z 32):
Daniel Śledzikowski
Artur Milczarczyk
Grzegorz Adamczyk
Daniel Duda
Grzegorz Zemla
 
Roggenbier (w finale 2 piwa z 26):
Albert Zajdel
Maciej Furmanek
 
Owocowy Berliner Weisse (w finale 9 piw z 49)
Mateusz Sipa
František Sýkora
Mariusz Nowicki
Artur Pasieczny
Dawid Pietkiewicz i Kacper Anklewicz
Jakub Kawa
Michał Tomaszek
Mikołaj Pieczyński
Szymon Kamiński
 
Jasne Pełne (Svetly Lezak) (w finale 8 piw z 43):
Mariusz Bystryk
Adam Halwa
Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek
Kornel Jnaiak
Jacek Stachowski
Małgorzata i Artur Szudrowicz
Bartosz Barczyk
Janusz Oleksiuk
 
Belgian Dark Strong Ale (w finale 9 piw z 42):
Artur Milczarczyk
Piotr Kaleńczuk
Bartosz Nagiewicz
František Sýkora
Ireneusz Misiak
Wojciech Nowak
Paweł Kowalewski
Szymon Kierszniowski
Michał Wiśniewski
 
Doppelbock
1 piwo w finale z 17. Wynik zostanie podany 15 czerwca
 
Wędzony Foreign Extra Stout (w finale 5 piw z 52):
Szymon Sobieszczyk
Karol Okoń
Mariusz Zaborowski
Damian Kibiłko
Łukasz Wasilewski
 
American Barleywine (w finale 4 piwa z 34):
Mateusz Blachura i Arkadiusz Czekajski
Rafał Szuplewski
Piotr Przymusiak
Rafał Krzywicki
 
Russian Imperial Stout (w finale 5 piw z 65):
Maciej Chudy
Marek Górski i Mateusz Bilski
Grzegorz Zwodziński
Dominik Połeć
Dorota i Jarosław Przybyłko
 
Powodzenia w finałach!
 
Mateusz Puślecki
szef jury MPPD 2019
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na wyniki eliminacji to mam wrażenie, że piwowarzy domowi zapomnieli jak się robi piwo. DO KSIĄŻEK , DO INTERNETÓW!!!!!! Uczyć się a nie piwa na konkursy wysyłać. RIS wchodzi 5 na 65 zgłoszonych, Roggenbier wchodzą 2 na 26. Koźlak podwójny, prosty zasyp, tylko pilnować temperatury fermentacji i co ? Z 17 piw wchodzi 1(!) Biorę udział w tym konkursie od 2010 roku. Takich numerów jeszcze nie grali...Poziom piwowarów poszedł w dół czy kalibracja sędziów wykręcona na maksa? Ciekawe ile zgłoszeń będzie za rok...

Edytowane przez twawrzyniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, chociaż szanuję Twoje zdanie, doświadczenie i zapewne wiedzę - to nie rozumiem Twojego podejścia.

W czym problem?

W tym, że ktoś miał 4 warki na koncie i piwo wysłał? No i co z tego? Zapłacił za wysyłkę, opłacił udział i czekał z nadzieją "a nóż widelec dobre piwo zrobiłem...", dostanie metryczkę i zapewne (wierzę w to) wyciągnie lekcje. 

Odsyłanie do książek to metoda nauczania z lat zacofania, czyli lejmy łyżką po łapach bo miał odwagę słabe piwo wysłać na konkurs.

Myślę, że należy się cieszyć z obsady każdej kategorii. To jest skala tego, że piwowarstwo domowe żyje, że mamy internet, transport kurierski, telefony, światłowody i komunikację - wykorzystajmy to, a nie zabijamy dołowaniem się "do książek".

 

Pozdrawiam, młody adept sztuki piwowarskiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zatrybiłeś podtekstu. Poziom piw zapewne średnio podobny jak w poprzednich latach. Zawsze są piwa które muszą odpaść bo piwowar stwierdził, że jak smakuje szwagrowi to wysyłam. W poprzednich latach do finału wchodziło 10-12 piw w kategorii. Sędziowie odrzucali piwa poza stylowe lub z ewidentnymi błędami. A teraz w Koźlaku podwójnym były same "sikacze" nie nadające się do oceny? Wchodzi jedno z siedemnastu? Dlatego pytam : piwowarzy przestali umieć robić piwo czy sędziowie wykręcili poziom na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież była o tym dyskusja z rok-dwa temu (poszukaj na forum albo spróbuję znaleźć jak znajdę czas) i zdecydowana większość piwowarów (w zasadzie to wszyscy oprócz mnie ;)) opowiedziała się za restrykcyjną oceną w eliminacjach.

W Krakowskim i Mikołajkowym też się dostosowałem do oczekiwań piwowarów, chociaż mam inne zdanie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ta tendencja jest zdecydowanie negatywna, a utrzymuje się od 2-3 lat w części konkursów.

Nie rozumiem sędziego, który nie wpuszcza przynajmniej 5-8 piw do finału. Nawet jeśli piwa wykazują wady to można wybrać te najlepsze i w samym finale zdecydować o kolejności, a tym samym uhonorować piwowarów, którzy włożyli dużo pracy i najlepiej poradzili sobie z trudnościami uzyskania piwa dobrego.

Pamiętajcie, że nie wszystko zależy od piwowara. Lwia część roboty to drożdże a tu kłania się wkład producentów. Da przykładu - tegoroczne drożdże do weizena/roggena były słabe, niezależnie czy była to produkcja polska czy amerykańska. Można było wybrać tych kilka piw więcej i jutro zadecydować jaka ma być kolejność.

Nie wierzę też że wszystkie koźlaki były na tyle słabe by je odrzucić. Jeden wybitny mógł się zdarzyć ale cała reszta aż tak nędzna żeby nawet na finał nie zasłużyć?

Wyobraźcie sobie konkurs skoków w Planicy, w którym żaden zawodnik nie osiągnął odległości 200 m i sędziowie nie zakwalifikowali nikogo do finału. To by było wydarzenie :)

Mam 2 piwa w finale więc powinienem się cieszyć, jednak to prawdopodobnie ostatni konkurs, w którym startuję. Sam sędziowałem kilka konkurów i wiem, że eliminacje są nieco loteryjne. Moim zdaniem należy dać szansę na finał większej ilości piw, zachować dobrą kondycję i rzetelnie ocenić finał składający się z większej ilości uczestników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem chyba wszystkie mozliwe ksiazki w jezyku angielkim. Fermentacje mam sterowana z wahaniami pol stopnia. Czystosc i dezynfekcja kilkoma srodkami. Przepisy w stylu na 100%. Z 4 wyslanych piw zadne nie przechodzi. Ciekawy jestem co robie zle. Moim zdaniem bardziej loteria jakie piwo przejdzie. Ilu bylo kiperow? Z ilu osob sklada sie jury? Sprawdzenie 600 piw to wyzwanie. Podejrzewam ze po kilku kubki smakowe wysiadaja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Morze napisał:

Przeczytalem chyba wszystkie mozliwe ksiazki w jezyku angielkim. Fermentacje mam sterowana z wahaniami pol stopnia. Czystosc i dezynfekcja kilkoma srodkami. Przepisy w stylu na 100%. Z 4 wyslanych piw zadne nie przechodzi. Ciekawy jestem co robie zle. Moim zdaniem bardziej loteria jakie piwo przejdzie. Ilu bylo kiperow? Z ilu osob sklada sie jury? Sprawdzenie 600 piw to wyzwanie. Podejrzewam ze po kilku kubki smakowe wysiadaja. 

W tym konkursie piwa ocenia 34 sędziów przez 3 dni. Podzieleni są na komisje, w ktorych jest średnio od 17 do 25 próbek do oceny. Specjalnie po to, aby możliwie najbardziej uniknąć zmęczenia sędziów. Dzięki temu 70 American Wheat oceniały jednocześnie 3 komisje po 23 próbki, zamiast np. 2 po 35, lub 2 komisje w Quadach po 21 piw, zaniast jednej wszystkie 42. Dziennie są maksymalnie 2 sesje, i każda podzielona przerwą regeneracyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak napisał Janek. Praktyka jest taka, że sędziowie są uczulani do oceny każdego piwa pod kątem cech z opisu stylu. Porównywanie piw i czekanie na to, że w kolejnej transzy dostaną to mityczne za 50 punktów jest błędem. Stąd od kilku konkursów, które przynajmniej ja organizuje jest podejście, że do finału trafiają najbardziej stylowe piwa. Jestem zdania, że komisja finałowa lepiej i z większą uwagą oceni 4 piwa w finale, niż np. 10 i więcej. Im więcej piw, tym obiektywna ocena jest gorsza, bo dochodzi zmęczenie. Stąd moja rekomendacja dla sędziów i dążenia do tylko stylowych piw w finale.

 

Jednocześnie, aby spełnić aspekt edukacyjny dla piwowarów, których piwa odpadły w eliminacjach, za namową Janka wprowadziliśmy metryczki z suwakami. Dzięki temu piwowar dowie się nie tylko, dlaczego piwo odpadło, ale także ogólną informację, jak wyglądało w kluczowych elementach z opisu stylu :)

 

 
Jednocześnie twają finały #mppd2019! :) Ich wyniki poznamy 15 czerwca podczas Festiwal Piwowarów Domowych 2019 / Homebrewers Festival 2019, na który serdecznie zapraszamy.
 
Obecnie wszystkie metryczki eliminacyjne są dostępne w systemie po zalogowaniu. Musicie wejść w menu i w "Twoje zgłoszenia". Metryczki powinny być dostępne do pobrania po kliknięciu w "młoteczek" przy konkretnym numerze piwa. Jeśli metryczki nie ma lub macie wątpliwości proszę o kontakt: mateusz.puslecki@pspd.org.pl.
 
Dziękujemy za wystawienie Waszych piw i polecamy się w przyszłości :)
 
Mateusz Puślecki
szef jury MPPD 2019
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dziedzicpruski napisał:

a jak np byłoby z kompletnie nienagazowanym flandrem, za to świetnym w smaku i aromacie, odpada bo gazu brak ?

W stylach gdzie nagazowanie nie jest kluczową cechą piwa, jeżeli wszystko inne będzie zgodne ze stylem, myślę, że sędziowie przepuściliby takie piwo. Natomiast w stylach typu Grodziskie, gdzie wysycenie powinno być wysokie i rzutuje również na wygląd piwa, nagazowanie może być przyczyną odrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle jak uważam, że pod względem etycznym niesprawiedliwe jest nieuhonorowanie piw miejscem które na to zasługują (czyli np 4, 5 i 6, bo do finału przeszły tylko 3), to z punktu widzenia sędziego takie podejście sporo technicznie ułatwia. Zmniejsza losowość eliminacji, bo nie zastanawiasz się, czy to piwo jest na to 6, 7 miejsce, tylko czy w odpowiednim stopniu odpowiada stylowi. Finał też rozgrywa się dużo przyjemniej jak są 3 niewadliwe piwa, można zrobić wcześniej 2-3 piwa kalibracyjne, po ocenie można spokojnie podyskutować o niuansach stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Prezentujemy oficjalnie pełne wyniki Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2019.

 

American Barleywine:

1.       Rafał Szuplewski, 38,75 pkt.

2.       Mateusz Blachura i Arkadiusz Czekajski, 31,25 pkt.

3.       Rafał Krzywicki, 30 pkt.

4.       Piotr Przymusiak, 27,5 pkt.

 

American Wheat:                           

1.       Ireneusz Misiak, 41,75 pkt.

2.       Rafał Cecotka, 37 pkt.

3.       Łukasz Wasilewski, 35,75 pkt.

4.       Daniel Duda, 35,25 pkt.

5.       Paweł Tokarski i Grzegorz Szymecki, 33,75 pkt. (wyżej u sędziów)

6.       Kamil Pasierbik, 33,75 pkt.

7.       Artur Lesiak i Iwona Gruszka, 33,5 pkt.

8.       Tomasz Maciąg, 33 pkt.

9.       Jakub Kochmański, 30,5 pkt.

10.     Marcin Przybylski, 28,5 pkt.

11.     Aleksander Kowalczyk, 27,25 pkt.

 

Bawarskie Ciemne:        

1.       Bartosz Barczyk, 41,25 pkt.

2.       Mariusz Jachimowski, 40 pkt.

3.       Łukasz Tymoszuk, 37,25 pkt.

4.       Jakub Kochmański, 36,25 pkt. (remis u sędziów, decyzją szefa jury)

5.       Ireneusz Misiak, 36,25 pkt.

6.       Artur Wojnarowski i Bartosz Stopa, 36 pkt. (remis u sędziów, decyzją szefa jury)

7.       Katarzyna Walasek i Maciej Czopek, 36 pkt.

8.       Jacek Stachowski, 35,25 pkt. (wyżej u sędziów)
9.       Jarosław Reczek, 35,25 pkt. (wyżej u sędziów)
10.     Krzysztof Zach, 35,25 pkt.

 

Belgian Dark Strong Ale:

1.       Piotr Kaleńczuk, 44,33 pkt.

2.       František Sýkora, 43,33 pkt.

3.       Ireneusz Misiak, 42,33 pkt.

4.       Bartosz Nagiewicz, 37 pkt.

5.       Wojciech Nowak, 36,33 pkt.

6.       Michał Wiśniewski, 35,33 pkt. (wyżej u sędziów)

7.       Szymon Kierszniowski, 35,33 pkt.

8.       Artur Milczarczyk, 35,33 pkt.

9.       Paweł Kowalewski, 34,67 pkt.

 

Brett IPA:

1.       Szymon Kamiński, 43,25 pkt.

2.       Maciej  Palusiński i Joanna Mitek, 41,5 pkt.

3.       Mariusz Bystryk, 35,25 pkt.

4.       Adam Halwa, 26,5 pkt.

 

Brut IPA                                              

1.       Daniel Duda, 44,75 pkt.

2.       Artur Milczarczyk, 31,75 pkt. (remis u sędziów, decyzją szefa jury)

3.       Daniel Śledzikowski, 31,75 pkt.

4.       Grzegorz Adamczyk, 31 pkt.

5.       Grzegorz Zemla, 30,25 pkt.

 

Coffee Pale Ale:

1.       Jakub Kawa, 40 pkt.

2.       Julian Ćwirko, 35,5 pkt.

3.       Ireneusz Misiak, 32,75 pkt.

4.       Jakub Kosiński, 27,5 pkt.

5.       Kamil Morawski, 24,25 pkt. (remis u sędziów, decyzją szefa jury)

6.       Jakub Kochmański, 24,25 pkt.

7.       Mikołaj Pieczyński, 23 pkt.

8.       Piotr Wysota, 19 pkt.

 

Doppelbock:                                    

1.       Mateusz Haberka, 44 pkt.

 

Grodziskie:

1.       Piotr Wróblewski, 37 pkt.

2.       Paweł Twardak, 36,5 pkt.

3.       Piotr Mazurek, 35 pkt.

4.       Andrzej Pruski, 34,5 pkt.

5.       Karol Okoń, 30,25 pkt.

6.       Bartosz Barczyk, 29 pkt.

7.       Marek Kawecki, 26,75 pkt.

8.       Artur Kaczmarczyk, 25,75 pkt.

9.       Ireneusz Misiak, 23,5 pkt.

 

Jasne Pełne:     

1.       Małgorzata i Artur Szudrowiczowie, 35 pkt.

2.       Mariusz Bystryk, 34,25 pkt.

3.       Janusz Oleksiuk, 33,25 pkt.

4.       Jacek Stachowski, 32,75 pkt.

5.       Bartosz Barczyk, 31,75 pkt. (wyżej u sędziów)

6.       Adam Halwa, 31,75 pkt. (wyżej u sędziów)

7.       Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek, 31,75 pkt.

8.       Kornel Janiak, 29,75 pkt

 

Kellerbier

1.       Mariusz Bystryk, 34,25 pkt.

 

Owocowy Berliner Weisse:

1.       Dawid Pietkiewicz i Kacper Anklewicz, 44,67 pkt.

2.       Mateusz Sipa, 44 pkt.

3.       Mikołaj Pieczyński, 43 pkt. (wyżej u sędziów)

4.       Artur Pasieczny, 43 pkt.

5.       Mariusz Nowicki, 41,67 pkt.

6.       František Sýkora, 41,33 pkt.

7.       Szymon Kamiński, 41 pkt.

8.       Jakub Kawa, 39 pkt.

9.       Michał Tomaszek, 36,33 pkt.

                                               

Roggenbier:                      

1.       Albert Zajdel, 40,25 pkt.

2.       Maciej Furmanek, 38,75 pkt.

 

Russian Imperial Stout:                

1.       Marek Górski i Mateusz Bilski, 44,25 pkt.

2.       Dorota i Jarosław Przybyłko, 38 pkt.

3.       Dominik Połeć, 37,75 pkt.

4.       Maciej  Chudy, 34,5 pkt.

5.       Grzegorz Zwodziński, 31 pkt.

 

Saison:                

1.       Michał  Stanisławowski, 40,75 pkt.

2.       Mariusz Jachimowski, 39,5 pkt.

3.       Daniel   Śledzikowski, 39 pkt.

4.       Michał  Kordek, 35,25 pkt.

5.       Piotr Bartycha, 33 pkt.

6.       Andrzej Wójciak, 28,5 pkt.

7.       Piotr Mazurek, 23,5 pkt.

 

Wędzony Foreign Extra Stout

1.       Szymon Sobieszczyk, 41 pkt.

2.       Karol Okoń, 37,79 pkt.

3.       Łukasz Wasilewski, 36,25 pkt.

4.       Mariusz Zaborowski, 35,25 pkt.

5.       Damian Kibiłko, 32,25 pkt.

 

Grand Championem 2019 zostało piwo „Le Splendide Isolement” w stylu Belgian Dark Strong Ale (Quadrupel) autorstwa Piotra Kaleńczuka z Gdyni – Mistrza Polski Piwowarów Domowych 2019!

 

Serdecznie gratulujemy! Piotr wygrał 5000 zł + warzenie piwa w Browarze Zamkowym Cieszyn oraz wycieczkę do Bambergu sponsorowaną przez Browamator.

 

Metryczki finałowe zbiorcze będą w udostępnione w systemie konkursowym do 30 czerwca. Przekażemy Wam tę informację.

 

W sumie zgłoszono 671 piw, z czego oceniono 625. Piwa oceniało przez 3 dni 34 sędziów, a przy recepcji i organizacji konkursu pracowało kilkanaście osób z Cieszyna i Warszawy.

 

Dziękuję Wszystkim piwowarom za zgłoszenie piw oraz osobom pracującym przy konkursie za pomoc i zaangażowanie :)

 

Mateusz Puślecki

szef jury

 

Edytowane przez Mateusz Puślecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje dla laureatów, podziękowania dla organizatorów! :)

 

PS Brakuje jeszcze części wyników z American Wheata (11 przeszło eliminacje, a jest podane tylko 6 miejsc) i Dunkela (7 z 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kantor napisał:

Gratulacje dla laureatów, podziękowania dla organizatorów! :)

 

PS Brakuje jeszcze części wyników z American Wheata (11 przeszło eliminacje, a jest podane tylko 6 miejsc) i Dunkela (7 z 10).

Dzięki za czujność. Gdzieś mi przy przeklejaniu "urwało" finalistów w tych kategoriach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję organizatorom za błyskawiczne wysłanie metryczek eliminacyjnych i sędziom za wartościową informację zwrotną. Mam tylko jedną uwagę — na skanie szare paski wskazujące pożądane natężenie poszczególnych cech są ledwo widoczne. Musiałem podkręcić kontrast i jasność skanu, żeby móc to odczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PaniczDoBrewdziej napisał:

Czy wiadomo może kiedy nastąpi wysyłka nagród dla laureatów? Czy rodzaj słodu od VM będzie można sobie wybrać czy nie i czy będzie opcja ześrutowania tego słodu dla uczestnika bez śrutownika?

Cześć. ws. chmielu i kodów brewness będę do Was pisał. W tym roku od Vikinga w nagrodę są gadżety specjalne.

W dniu 24.06.2019 o 16:55, vmario napisał:

Dziękuję organizatorom za błyskawiczne wysłanie metryczek eliminacyjnych i sędziom za wartościową informację zwrotną. Mam tylko jedną uwagę — na skanie szare paski wskazujące pożądane natężenie poszczególnych cech są ledwo widoczne. Musiałem podkręcić kontrast i jasność skanu, żeby móc to odczytać.

Zgadza się, te skany wyszły różnie. Jeśli chcesz to podeślę Ci wzór PDF do porównania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.