Skocz do zawartości

Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2019 - 30.05-2.06


Mateusz Puślecki

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że styl jest nie do końca "opity", to zastanawia mnie ta średnia pełnia przy opisie Brut IPA (https://kpd.pspd.org.pl/brut-ipa/).

Gdziekolwiek przeglądam opis tej odmiany, jako główny wyznacznik pojawia się "bone-dry" i "light mouthfeel". Można prosić o jakiś komentarz do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem troszkę za bardzo drąży się temat użytych surowców. Tu kawa alternatywna, tu słód karmelowy nie pasuje - ma być crystal (wielka różnica przy tych 2-3%), tam słody wędzone kontynentalne fe. Nie za dużo zaglądania w gary piwowarom? Nie wystarczyłby treściwy opis aromatu, smaku, odczucia? Za te elementy za to duży plus dla autorów opisów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież temat surowców, o ile nie zakazuje użycia np. jakichś dodatków, to tylko wskazówka dla piwowarów odnośnie tego jak powinni projektować swoją recepturę. Liczy się to, aby osiągnąć zakładany efekt sensoryczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Aquila napisał:

Z racji, że styl jest nie do końca "opity", to zastanawia mnie ta średnia pełnia przy opisie Brut IPA (https://kpd.pspd.org.pl/brut-ipa/).

Gdziekolwiek przeglądam opis tej odmiany, jako główny wyznacznik pojawia się "bone-dry" i "light mouthfeel". Można prosić o jakiś komentarz do tego?

Może twórca się wypowie? @Szalas85 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, NervGal napisał:

Moim zdaniem troszkę za bardzo drąży się temat użytych surowców. Tu kawa alternatywna, tu słód karmelowy nie pasuje - ma być crystal (wielka różnica przy tych 2-3%), tam słody wędzone kontynentalne fe. Nie za dużo zaglądania w gary piwowarom? Nie wystarczyłby treściwy opis aromatu, smaku, odczucia? Za te elementy za to duży plus dla autorów opisów :)

Tak jak napisał @kordas. To są jedynie wskazówki. Dla piwowara i sędziego najważniejsze jest to co w Aromacie, Wyglądzie, Smaku, Gorączce i Odczuciu w ustach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ja wiem że wskazówki. Chcę tylko zwrócić uwagę, że przybierają one coraz bardziej arbitralny ton i wyobrażam sobie, że mogą trochę podcinać skrzydła piwowarom. Zresztą chyba każdy powinien na własną rękę zorientować się w surowcach, zanim weźmie się za warzenie danego stylu i w zależności od wielu różnych czynników tak ułożyć swoją recepturę, by jak najbardziej wpasować się w opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mateusz Puślecki napisał:

Może twórca się wypowie? @Szalas85 ?

Te które ja piłem, nie miały niskiej pełni. Z tego co wyczytałem w internetach amerykańskich, to piwo powinno w pewnym wtopniu zachować odczucie soczystości, więc pełnia powinna być wyższa niż niska. Odczucie tęgości podbije też wysokie wysycenie. "Bone dry" odnosi się raczej do  poziomu słodyczy, wytrawności. Zbyt dużo przedstawicieli tego stylu u nas w kraju nie ma, więc pewnie życie zweryfikuje, czy dobrze to zostało napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o sprecyzowanie jakich konkretnie wędzonek można użyć w stylu wędzony stout a jakie są nieodpowiednie. Nie chciałbym wysłać piwa, które odpadnie w przedbiegach, bo  użyty słód jest wędzony nie tym czym trzeba. Z góry dziękuję.

Edytowane przez PaniczDoBrewdziej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2018 o 16:53, PaniczDoBrewdziej napisał:

Bardzo proszę o sprecyzowanie jakich konkretnie wędzonek można użyć w stylu wędzony stout a jakie są nieodpowiednie. Nie chciałbym wysłać piwa, które odpadnie w przedbiegach, bo  użyty słód jest wędzony nie tym czym trzeba. Z góry dziękuję.

Masz przecież jak byk w opisie

Surowce i technologia:
Podstawa to brytyjski słód jasny i/lub wędzony. Słód może być wędzony jedynie drewnem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2018 o 22:32, Pakakuna napisał:

Masz przecież jak byk w opisie

Surowce i technologia:
Podstawa to brytyjski słód jasny i/lub wędzony. Słód może być wędzony jedynie drewnem. 

dokładnie. jedynie wędzony drewnem.

Edytowane przez Mateusz Puślecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wannabuydrugs napisał:

No to teraz już zamieszałeś całkowicie. A co ze słodami wędzonymi gruszą, wiśnią, śliwą itd?

 

 

tak, jasne. Zapomniałem o nich. Mogą być oczywiście słody wędzone jakimkolwiek drewnem, nawet samemu w domu można to zrobić. Ważne, aby finalnie wędzonka nie była torfowa i odpowiadała cechom z opisu stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 14.01.2019 o 21:46, bart3q napisał:

Kellerbier może mieć aromaty beczki? W opisie nic o tym nie ma, a historycznie to piwo mogło mieć nuty beczki.

Na konkursie sędziowie będą oceniali do opisu stylu. W Aromacie jest zdanie: "Absolutnie niedopuszczalne są aromaty związane ze starzeniem się piwa". To oznacza, że jeśli sędziowie podczas oceny w eliminacjach poczują elementy beczkowe, starzenia się piwa z drewnem po innych alkoholach, to z dużą dozą prawdopodobieństwa piwo odpadnie.

Edytowane przez Mateusz Puślecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
6 godzin temu, HuciQ napisał:

Rozumiem, że, słód wędzony torfem w kategorii wędzony FES odpada? Dopytuję bo wyżej pisaliście, że opisy surowców są wskazówkami dla nas.

Przecież w opisie wyraźnie masz, że słód wędzony tylko drewnem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

[ciach]

 

Ok, masz rację - skoro wg przedstawiciela organizatorów tego opisu nie można podciągnąć pod żadną kategorię BJCP, to nie można. Przepraszam za osobistą dygresję.

Edytowane przez NervGal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz Puślecki napisał:

W jakim kierunku zmierza ta dyskusja?

Z mojego punktu widzenia zakwalifikowanie (tudzież podciągnięcie) wspomnianego svetlego lezaka do jakiegoś stylu bjcp przynajmniej mi, ułatwiłoby szukanie informacji, inspiracji (tudzież zżynki ;)) itp w anglojęzycznej części internetu/książek. Jak dla mnie to taki bohemian pils praktycznie: https://www.bjcp.org/2008styles/style02.php,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.