Skocz do zawartości

Pytania początkującego


EU8N

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Mikas86 napisał:

A co to za drożdże i w jakiej temperaturze fermentujesz?

 

Gorniaki najlepiej fermentować w dolnym zakresie temperatur. Jeśli masz s-04 to najlepiej przez pierwsze 3 dni trzymać ok 15st, a później trochę podnieść. Jak masz wysoka temperature(powyżej 20st) to mogły już większość zjeść

Safale 04.Temperatura ok 18c.Co to znaczy " większość zjeść"?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomitomi13 napisał:

Tzn. że drożdże przerobiły znaczną część cukrów w Twojej brzeczce na alkohol, estry etc.

 

Czyli tylko czekać.Jest napisane 3 tygodnie nie przelewać na cichą,tylko dolać syropu( 100 gram cukru z 500 ml wody) i butelkować.Czy jest w tym jakiś haczyk?Typu zastąpić cukier glukozą,nie robić syropu tylko wsypywać cukier do butelek?

Edytowane przez EU8N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozlewu przelewasz do innego wiadra. Tak gwoli ścisłości. Żeby nie lać gestwy do butelek. I nie czytaj ile każą dać, przelicz kalulatorem w necie (kalkulator nagazowania piwa w Googlarce, np w brewness). I najpierw wlej syrop, a potem piwo, żeby się rozmieszalo.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, koval_blazej napisał:

Jeszcze można zmierzyć ekstrakt w 60 stopniach, to wyjdzie 11 zamaist 13 ;)

No właśnie,dobra podpowiedź,bo słyszałem parę wersji.Jedni twierdzą, że w 20 stopniach mierzyć,drudzy,że w 60.Dzieki tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o_O Gdzie słyszałeś o 60? Znaczy mam jeden spławik wyskalowany na 60 stopni... FAHRENHEITA Czyli jakieś 16stopni Celsjusza.

Niezależnie w jakiej temperaturze masz wyskalowany przyrząd, jeśli mierzysz w dwóch różnych, musisz przeliczyć wynik - są w sieci kalkulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, EU8N napisał:

Kiedy się kolor wyrabia?Bo na razie to taki mało zachęcający.Fermentuje się od tygodnia.

EEe, ze co? Kiedy sie kolor wyrabia?

Co kolega ma na mysli?

Kolor jaki jest po warzeniu taki bedzie i po fermentacji, piwo moze sie tylko wyklarowac. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lasek napisał:

EEe, ze co? Kiedy sie kolor wyrabia?

Co kolega ma na mysli?

Kolor jaki jest po warzeniu taki bedzie i po fermentacji, piwo moze sie tylko wyklarowac. 

 

 

No to wyklarować... zwał jak zwał...Na razie kolor nie jest ciekawy,taki błotnisty.Ile trwa klarowanie?Po jakim czasie się klaruje,albo co trzeba zrobić żeby wyklarować?I kolejne pytanie .Podczas przelewania do butelek jak się dostanie trochę osadu,to może coś zepsuć?? Czy to będzie piwo tzn. niefiltrowane ??

Edytowane przez EU8N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piwo masz w fermentorze to najlepiej zrobic cold crash pare dni w temperaturze jak najblizszej 0. 

Mozesz tez klarowac zelatyna jest to opisane na forum. Mozesz polaczyc obie metody 

 

Jak piwo jest juz w butelkach to przenies je w jak najzimniejsze  ( >0 stopni) miejsce i czekaj. 

Po lagerowaniu piwo powinno byc super klarowne. 

Moje niektore piwa po paru miesiacach w butelkach osiagaja stan niczym piwa koncernowe. 

Cierpliwosci. 

 

Edytowane przez Lasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.08.2018 o 00:15, EU8N napisał:

Witam.

Jestem tu nowy,sporo waszych wątków przeczytałem,ale mam parę pytań.Zakupiłem sprzęt oraz na początek,z tego co wywnioskowałem,angielskiego bittnera,który ponoć jest prosty.

Moje pytania.Od czego zależy stężenie alkoholu?Bo czytałem parę różnych opinii.Czym różni się brewkit od gotowej mieszanki?Tu też opinie są podzielone.Czy do mieszanki dodajemy cukier?

Ale chyba nie dokładnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Lasek napisał:

Jak piwo masz w fermentorze to najlepiej zrobic cold crash pare dni w temperaturze jak najblizszej 0. 

Mozesz tez klarowac zelatyna jest to opisane na forum. Mozesz polaczyc obie metody 

 

Jak piwo jest juz w butelkach to przenies je w jak najzimniejsze  ( >0 stopni) miejsce i czekaj. 

Po lagerowaniu piwo powinno byc super klarowne. 

Moje niektore piwa po paru miesiacach w butelkach osiagaja stan niczym piwa koncernowe. 

Cierpliwosci. 

 

Dzięki Lasek, widać, że jesteś chłop z wiedzą. Może spróbuję tego cold crasha,bo to bardziej "naturalne".Narazie chyba tyle pytań,bo jeszcze że 2 tyg.fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, EU8N napisał:

Dzięki Lasek, widać, że jesteś chłop z wiedzą. 

Ja bym tak nie szarzowal, w tym zdaniu prawdziwe w 100% jest tylko to, ze jestem chlop. 

A co do Bittera (nie bittnera :P ), jak Ci skonczy fermentowac po tych 2 czy 3 tygodniach, wrzuc caly fermentor na tydzien do lodowki. 

Piwo po czyms takim powinno wyjsc krysztal. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.