Skocz do zawartości

Surowce niesłodowane


dori

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

próbowałem mielić owies-masakra;w śrutowniku ręcznym musiałem popychać,bo w ogóle nie chciał iść (mam taki grawitacyjny bez ślimaka),a walcowy nie dał rady.

i pytanie;ile jest owsa w owsie,tej łuski jest chyba z 70 % masy .

jak mam w przepisie np na witbira 0,5 kg owsa,to jest to owies z łuska czy bez ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem mielić owies-masakra;w śrutowniku ręcznym musiałem popychać,bo w ogóle nie chciał iść (mam taki grawitacyjny bez ślimaka),a walcowy nie dał rady.

i pytanie;ile jest owsa w owsie,tej łuski jest chyba z 70 % masy .

jak mam w przepisie np na witbira 0,5 kg owsa,to jest to owies z łuska czy bez ?

Receptury podają płatki.

 

Ostatnio zepsułem regulację śrutownika śrutując pszenicę na witka.

Teraz będę kupował ześrutowaną lub płatki. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w browarach raczej nie dają płatków tylko surowy owies,więc pytanie aktualne ile tego owsa ma być.

mam śrutownik ręczny który daje rade ze wszystkim poza owsem którego nie wciąga (ma przekładnie kół zębatych),pszenice mieli się prawie tak lekko jak słód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę odkopuje - po nie chce pisać nowego tematu a google też nic nie wskazują na mój problem :

Czym się różnią płatki pszenne zwykłe od błyskawicznych ?

Porównywałem owsiane zwykłe i błyskawiczne to z wyglądu tylko stopniem zmielenia...

To jak to się ma do tych pszennych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki błyskawiczne są poddane obróbce termicznej dzięki której nie musisz ich kleikować.

Czes kiedyś napisał odpowiedź na zadane pytanie

 

Udało mie się nie bez trudu nabyć płatki pszenne, ale nie błyskawiczne - czy muszę je skleikować przed zacieraniem Witbier-a?

I jak się rzeczone kleikowanie robi? Wyobrażam to sobie tak: wrzucam 1 kg płatków do 3 litrów wody, podgrzewam do powiedzmy 60*, trzymam z kwadrans i przegotowuję. Całość wlewam razem z zasypem - czy tak?

 

 

Temperatura kleikowania skrobi pszenicznej nie różni się istotnie od temperatury kleikowania skrobi słodu jęczmiennego, tak więc nie musisz nic specjalnego robić.

W dużej skali jednak stwierdza się istotnie gorszą wydajność zacierania bez wstępnego kleikowania pszenicy.

I wtedy np.: do ciepłej wody wprowadza się pszenicę z dodatkiem 10 % słodu jęczmiennego, trzyma taką mieszaninę w temp. 48 °C przez 30' (chodzi o degradację beta-glukanu), podgrzewa do 66 °C na kolejne 20', podgrzewa prawie do wrzenia i dodaje do zacieru głównego.

 

To z browarbizu albo BA (ale nie umiem odnaleźć tego wątku), mam go w swoich notatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUKIER TRZCINOWY - DEMERARA I MUSCOVADO

 

Dorzucam kilka moich doświadzczeń z cukrem trzcinowym.

Na rynku są powszechnie dostępne (markety) 2 odmiany cukru trzcinowego:

 

Demerara

nierafinowany jasnobrązowy, delikatnie aromatyczny, kruchy, raczej nie wnosi wyczuwalnych dla mnie posmaków ani aromatów.

 

Muscovado

nierafinowany, ciemnobrązowy lepki plastelinowy, bardzo aromatyczny, w smaku rum, melasa

zawartość cukrów fermentowalnych poniżej 70%

 

Stosowałem go do mocniejszych wersji stoutów w celu podbicia mocy oraz wzbogacenia smaku i aromatu. Jestem zadowolony z efektów. Jest już wyczuwalny powyżej 0,3 kg / 20L . Zdecydowanie wpływa na smak pow. 0,5kg/20L. Z tego co czytałem na forach nie stosują go powyżej 1kg/20L ze względu na dominujący smak. Przy użyciu w stylu Foreign Extra Stout Blg18 w ilości 0,5kg/20L pozostał okrągły słodkawy smak co mi bardziej przypominało porter niż stout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

już od "jakiegoś czasu" przeglądam forum, i nie natknąłem się na jedną, dość istotną, informację.

 

Czy przy dodawaniu surowców niesłodowych (mam na myśli konkretnie płatki błyskawiczne, pszeniczne jęczmienne, żytnie itp.) skrobia zawarta w tych surowcach, zostanie przetworzona na cukier dzięki enzymom zawartym w słodach?

 

Pytam ponieważ układam dość nietypowy zasyp gdzie płatki (ryżowe i pszeniczne) stanowią prawie 20% całego zasypu i nie wiem czy to ma szansę powodzenia, i czy wliczyć te surowce do obliczenia gęstości (blg) i wydajności po otrzymanych wynikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że tak, przykład Wita wiekszość niesłodowa. Z tym że płatki i cała reszta mają mniejszą ekstraktywność. Posiłkuję sie tym czasami :

http://www.warzymypi...id=66&Itemid=67

ten kalkulator uwzględnia płatki.

Pozdawiam:)

Edytowane przez Przemczysław
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy dodawaniu surowców niesłodowych (mam na myśli konkretnie płatki błyskawiczne, pszeniczne jęczmienne, żytnie itp.) skrobia zawarta w tych surowcach, zostanie przetworzona na cukier dzięki enzymom zawartym w słodach?

Tak.

Pytam ponieważ układam dość nietypowy zasyp gdzie płatki (ryżowe i pszeniczne) stanowią prawie 20% całego zasypu i nie wiem czy to ma szansę powodzenia

W piątek warzyłem piwo które miało 70% surowców niesłodowanych, scukrzona została cała skrobia (przy wydłużonym zacieraniu), teraz pięknie fermentuje :)

i czy wliczyć te surowce do obliczenia gęstości (blg) i wydajności po otrzymanych wynikach

Tak, jesli do czegoś jest Ci wydajność potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CUKIER TRZCINOWY - DEMERARA I MUSCOVADO

 

Dorzucam kilka moich doświadzczeń z cukrem trzcinowym.

Na rynku są powszechnie dostępne (markety) 2 odmiany cukru trzcinowego:

 

Demerara

nierafinowany jasnobrązowy, delikatnie aromatyczny, kruchy, raczej nie wnosi wyczuwalnych dla mnie posmaków ani aromatów.

 

Muscovado

nierafinowany, ciemnobrązowy lepki plastelinowy, bardzo aromatyczny, w smaku rum, melasa

zawartość cukrów fermentowalnych poniżej 70%

 

Stosowałem go do mocniejszych wersji stoutów w celu podbicia mocy oraz wzbogacenia smaku i aromatu. Jestem zadowolony z efektów. Jest już wyczuwalny powyżej 0,3 kg / 20L . Zdecydowanie wpływa na smak pow. 0,5kg/20L. Z tego co czytałem na forach nie stosują go powyżej 1kg/20L ze względu na dominujący smak. Przy użyciu w stylu Foreign Extra Stout Blg18 w ilości 0,5kg/20L pozostał okrągły słodkawy smak co mi bardziej przypominało porter niż stout.

Muscovado to cukier z podobno najlepszej trzciny rosnącej na Barbadosie, zawiera więcej melasy niż demerara i stąd jego lepkość i kolor. Ale do celów piwowarskich chyba taniej będzie zmieszać cukier biały buraczany z melasą trzcinową która jest dostępna jako oddzielny produkt w cenie zbliżonej do cukru muscovado. Albo pominąć cukier i dodać melasę do piwa.

Jak ktoś pamięta pierwszy odcinek Brewmasters to piwo Bitches Brew było własnie robione z melasą i etiopskim miodem mielonym razem z ulem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.