Skocz do zawartości

Red AIPA receptura


Bartosz Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Bartosz Bartosz napisał:

Zgadzam się ze 10 dni to nie jest optymalny czas na pełny proces fermentacji.

Cześć.

Szkoda, że zlałeś piwo tak wcześnie. Nie wątpię, że drożdże skończyły fermentację i piwo się nie przegazuje, ani nie wybuchnie. Ale ku trzymaniu trochę dłużej takiego piwa mam argumenty: 

1. Piwo czerwone pięknie wygląda klarowne. Z tydzień potrzymać dłużej w tym ze 3-4 dni w bardzo niskiej temperaturze i by był zajebisty efekt. 

2. Drożdże oprócz alkoholu i CO2 produkują inne substancję, czasem niewłaściwe dla profilu i smaku piwa. Po fermentacji jeszcze odbywa się sprzątanie, tj. m.in redukcja diacetylu, siarki itp. 

Cieszę się, że piwo Ci smakuję, ale następnym razem spróbuj być bardziej cierpliwym :) Tym bardziej, że masz dzieci to wiesz co to cierpliwość. W przypadku przegazowania czy granatu jest się o kogo bać. Pozdrowienia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pindin, 

 

Dziękuję za merytoryczna odpowiedź. 

 

1) Takie było zamierzeniem, na cichej ostatnie 2 dni zszedlem z temperatura do 13 stopni w tym celu. Niestety zbyt dużo osadu troszke tu popsuło plan. Klarowny czerwień wygląda pięknie. Oczywiście nie wlewajac z dna butelki piwo ma dużą klarownosc. 

 

2. Czy takie sprzątanie nie odbywa się w butelce na lezakowaniu? 

 

3. Plus za spostrzegawczość, syn wszedł w kadr ? piwo trzymam w piwnicy w przykrytych kratowkach. Wszystko zrobione tak aby nawet w przypadku potencjalnego wybuchu nie było niebezpieczeństwa. Syn nie ma tam dostępu. 

 

Kolejną warkę przefermentuję 2 razy dłużej. Ciekawy jestem czy wyczuje efekt w smaku. W klarowności będzie na pewno. 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc. 

Pozdrawiam. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartosz Bartosz napisał:

2. Czy takie sprzątanie nie odbywa się w butelce na lezakowaniu? 

Odbywa się, ale nie w takim stopniu jak w fermentorze. Zauważ, że oddzielasz zielone piwo od drożdży - bardzo zdrowych - które leżą na dnie fermentora. Poza tym w pojemniku fermentacyjnym masz cały czas ujście gazu. W butelce raczej w minimalnym stopniu ucieka gaz. Na prawdę robi to różnicę. 

 

Ja mam stety dwójkę maluchów, pewnie młodszych od Twojego :) Piwo też jest w miejscu "niedostępnym", ale jednak od czasu do czasu w pobliżu któryś się znajdzie :P Mimo, że trzymam wszystko w skrzynkach i szafce oddzielonej "barykadą" to jak to dzieci znajdą sposób. 

 

Jak wspomniałeś postaraj się potrzymać piwo ciut dłużej, dla pewności i smaku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem rzucić okiem na receptury klonów.

Oczywiście zapomniałem ale skoro temat wraca to nadrabiam.

W numerze BYO poświęconym nowym IPA można znaleźć kilka klonów:

  • Amarillo Sunset Red IPA (5 gallons/19 L, all-grain) OG = 1.077 FG = 1.018 IBU = 85 SRM = 18 ABV = 8.1% po 0.23 kg crystal 120 °L i 80 °L i 57 g Carafa® Ill
  • Brunhilde India Red Ale (5 gallons/ 19 L, all-gra in) OG = 1.064 FG = 1.016 IBU = 75 SRM = 15 ABV = 6.6% 0.29 kg karmelowy 120 °L i 0.23 kg karmelowy 40*L i 28 g  black patent
  • LEAF PEEPER IMPERIAL RED (5 gallons/ 19 L, all-g rai n) OG = 1.072 FG = 1.0 14 IBU = 77 SRM = 15 ABV = 7.6% 0.45 kg Simpsons dark crystal 75 °L i  57 g Briess Midnight Wheat

W sumie niewiele się różną od Twojego przepisu. heh.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pindin

Podziwiam że przy 2 dzieci znajdujesz czas na warzenie ? 

Co do procesu na pewno wydluze następnym razem fermentacje. Jestem ciekawy jak duża będzie różnica. 

 

@zasada

Dzięki za wrzucenie receptur. Jeżeli chodzi o moją to zamiast ze 120g dałbym wywar z 80g prazonej pszenicy, byłoby ciut jaśniej. Co do karmelu uważam że jest idealnie. Piwo samkowo podobne do ataku chmielu. Aromaty chmielu bardzo fajnie czuć, nic nie przykryte. Goryczka dość mocna i o to chodzilo. Teraz chwila na ułożenie i myślę że będzie naprawdę fajne piwo. 

 

Jeszcze raz dziękuję wam za pomoc i do następnego posta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bartosz Bartosz napisał:

Podziwiam że przy 2 dzieci znajdujesz czas na warzenie ? 

Czas jest pojęciem względnym. Kiedyś ktoś mądry powiedział: " Im więcej robisz, tym masz więcej czasu". Staram się swoją pasję rozwijać i mam nadzieję przekaże ją na pokolenia. Co wódki, czy innych mocniejszych alkoholi to nie pijam (chyba, że dla zdrowotności), to dobre piwo zawsze chętnie wypiję. Czas na warzenie znajduję wyłącznie w weekedny. Piwa nie doglądam, bo mam lodówkę, sterownik, tak więc ja robię w ciągu dnia (weekendu) brzeczkę, a drożdże robią dla mnie piwo. Daje im odpowiednie warunki, żeby stworzyły mi piwo, takie jakie lubię :P Czasu wcale wiele nie potrzeba. A uwierz, że dzieciaki uwielbiają pomagać, szczególnie dzień wcześniej śrutować słód :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się doczekać nie mogę jak mój syn podrosnie i będzie pomagał;) Na razie za mały jest. Zacząłem warzyć bo zasmakowalem w piwie kraftowym którego jeszcze niedawno nie znałem. Znajomy sam produkuje więc miałem łatwiejszy start bo mnie wprowadził w temat. Koncerniak teraz nie przechodzi mi przez gardło tak łatwo jak kiedys?. I do tego to naprawdę relaksujące zajęcie po ciężkim tygodniu pracy. Daje dużo satysfakcji. 

Pozdrawiam. Hej. 

Edytowane przez Bartosz Bartosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bartosz Bartosz napisał:

Ja już się doczekać nie mogę jak mój syn podrosnie i będzie pomagał;) Na razie za mały jest. Zacząłem ważyć bo zasmakowalem w piwie kraftowym którego jeszcze niedawno nie znałem. I koncerniak teraz nie przechodzi mi przez gardło. I do tego to naprawdę relaksujące zajęcie po ciężkim tygodniu pracy. Daje dużo satysfakcji. 

Pozdrawiam. Hej. 

W jakim celu? Z pomocą synów to jest różnie :eusathink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.