Skocz do zawartości
Wuuu

Wu's Brews

Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd rozbudowałem browar o dodatkowych członków rodziny Grainfathera i zacząłem warzyć sam, postanowiłem wyzerować licznik dotychczasowych kooperacyjnych warek i zacząć prowadzić tu zapiski. Dziennik piwowara zawsze może się zgubić lub ulec zniszczeniu, a w internecie ponoć nic nie ginie.

Aktualnie warzę na kotle zacierno-warzelnym Grainfather.

Fermentację przeprowadzam przy użyciu Conical Fermenter Pro oraz Glykol Chiller.

Słody śrutuję gniotownikiem Rollers Crush od kolegi Patryka.

Ogólnie to sprzęt gorąco polecam i nie żałuję ani jednej wydanej na niego złotówki.

Poniżej lista dotychczasowych warek "Nowej Ery":

#1. Mosaic Single Hop Pale Ale

#2. Chinook Single Hop Black IPA

#3. Belgian Golden Strong Ale

#4. Hoppy Grodziskie

#5. Quadrupel / Belgian Dark Strong Ale

#6. Pils

#7. Black New England IPA

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#1. Mosaic Single Hop Pale Ale

20l/  ~45 IBU/  11 Brix /  4% Alk.

19.06.2018

Pierwsza warka na nowym sprzęcie do fermentacji, więc nie obyło się bez drobnych problemów.

Inspirowałem się recepturą kolegi @andy Słoneczny Patrol.

Surowce:

Fermentowalne:

- Pilzneński (Viking Malt) - 4 kg

- Carabelge (Weyermann) - 0,5 kg

- Pszeniczny (Niemcy) - 0,3 kg

Chmiel:

- Mosaic - 12,1 % AA (zbiór 2017) - 150 g

Drożdże:

- Wyeast 1056 American Ale - starter 1,3 l - kręcony na mieszadle ok 26h

Zacieranie: 5.5 pH

- 55C - mash in - 16,2 l wody

- 52C - 5'

- 64C - 25'

- 72C - 25'

- 78C - mash out

Uwagi: Podczas zacierania wysiadł prąd podczas podgrzewania na mash out. przedłużone zacieranie z 20 min. w temp 75-76C.

Wysładzanie:

- 18 l w 74-76C - 6 pH zakwaszane 4 ml kwasu mlekowego na 20 l wody

Gotowanie: 70 minut

- 60' - Mosaic - 10 g

- 30' - Mosaic - 10 g

- 15' - Mosaic - 15 g

- 10' - pół tabletki whirlofloc

- Flameout/hopstand - 10' - Mosaic 35 g

- Whirlpool - 10' po schłodzeniu do 78C - Mosaic - 30 g

Notatki:

- wyszło 26 l brzeczki przedniej 10 Brix

- po gotowaniu odparowało do ok 24 l

- słaba wydajność <70% poprzez zbyt grube (bezpieczne) ześrutowanie

- podczas przelewaniu po chłodzeniu do fermentora, w wyniku niezakręconego zaworku na dole (i mojej chwilowej nieobecności w pobliżu) wylało się ok 3l brzeczki :(

- napowietrzanie brzeczki grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości jeszcze poprzez siatkę nylonową

- brzeczka nastawna 19 l - 11 Brix

- starter 1,3 l o temp. 20C zadany do brzeczki o temp. 17C

Fermentacja:

Burzliwa:

- dzień 1 - 17C

- dzień 2-8 - 18C

- dzień 9-10 - 21C

- zeszło do 3 Blg - mierzone balingomierzem

Spuszczenie gęstwy dolnym zaworem.

Fermentacja cicha:

- 7 dni - 17C

- 2 dni - coldcrash - 6C

- 5 ostatnich dni - 40g - Mosaic

- 1 dzień przed rozlewem - 10 g Mosaic

- zostało na 3 Blg

Butelkowanie: 08.07.2018

- przy przelewaniu do tanku pośredniego przepiękny aromat Mosaica w stylu owoce tropikalne, multivitamina.

- 83 g glukozy na 2.3V przy temp piwa 6C

- wyszło prawie 40 butelek 0,5 l.

- refermentacja 7 dni w temp. pokojowej, potem w piwnicy 16-17C.

Uwagi: Przed rozlewem w trakcie/po coldcrashu odbierać min 2 razy resztki drożdży i chmiel z dna, bo przy przelaniu do tanku pośredniego najwyraźniej zasysało syf przez wyższy zaworek i na dnie butelek straszny syf się zebrał (białka/chmieliny?), który jednak w niczym nie przeszkadza, ale wizualnie nie wygląda to najlepiej.

20180713_211945.thumb.jpg.7ce31ea7bc2c2dd3a909641283991884.jpg

Jednak po przelaniu do szkła, drobinki rozbijają się na drobne cząsteczki i nie wygląda to już tak źle, a nawet zwiększają pełnię w odczuciu. Musowo białka.

20180713_212858.thumb.jpg.767b3109f3e61344e1f49eef590ec084.jpg

Degustacja:

Nawet zaledwie tydzień po butelkowaniu piwo w smaku bardzo dobre. Słodko-gorzkie. Pełnia średnia. Piana drobnopęcherzykowa, utrzymująca się do końca. Goryczka krótka, przyjemna. W aromacie kwiatowe, owoce tropikalne, multivitamina, trochę diacetyl, ale młode piwo.

W następnych tygodnia bardziej ułożone, goryczką jakby bardziej wyczuwalna, ale sesyjne. Jedno z lepszych, jak nie najlepsze piwo, które wyszło spod mojej ręki. Wypite i rozdane w półtora miesiąca. Ostała się jedna butelka na późniejszą degustację.

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#2. Chinook Single Hop Black IPA

26 l/  ~54 IBU/  14,8 Brix /  5,5% Alk.

08.07.2018

Druga warka uwarzona w dniu butelkowania #1 z użyciem jej gęstwy.

Tu inspirację co do zarysu receptury odnalazłem w książce Domowe piwa - przepisy dla wszystkich stylów autorstwa Davide Bertinotti i Massimo Faraggi.

Surowce:

Fermentowalne: :

- Pale Ale (Belgia) - 4,75 kg

- Wiedeński (Viking) - 1,3 kg

- Płatki kukurydziane (?) - 0,43 kg

- Prażona pszenica (?) - 0,4 kg

- Caramel/Crystal 80L (?) - 0,22 kg

- Special B (?) - 315 EBC - 0,15 kg

- Czekoladowy (?) -1300 EBC - 0,15 kg

- Carafa Special III (?) - 1400 EBC - 0,11 kg

Chmiel:

- Chinook - 11,3 % AA (zbiór 2017) - 200 g

Drożdże:

- gęstwa po warce #1 Wyeast 1056 American Ale - 170 ml

Zacieranie: 5.6 pH

- 55C - mash in - 22,5 l wody

- 52C - 5'

- 67C - 60'

- 77C - mash out - dodane palone słody na 10'

Uwagi: Słody dodane bezpośrednio, następnym razem przed dodaniem, moczyć jakiś czas w wodzie w temp. zacierania, lub spróbować ekstrahować w zimnej kilka godzin.

Wysładzanie:

- ok 16 l w 75-77C do 7 brixa wysłodzin

- pierwsza partia przypadkowo zakwaszona o 4,5 pH

- dalej 6,5 pH

Gotowanie: 60 minut

- 60' - Chinook - 10 g

- 10' - Chinook - 90 g

- 10' - pół tabletki whirlofloc i pożywka dla drożdży

- Whirlpool - 10' w temp 93C - 85C - 40g i chłodzenie przeciwbieżną chłodnicą bezpośrednio do fermentora, więc z 20 minut hop stand w garze z coraz mniejszą ilością brzeczki.

Notatki:

- wyszło 30 l brzeczki przedniej 14 Brix

- na whirlpoolu spadł hopstoper, kręcone było whirlpool padle wiertarką (za szybkie obroty)

- przelewanie do fermentora z wysokości (napowietrzanie) poprzez siatkę nylonową (zebrało duuużo chmielin z dna)

- gęstwa, po dodaniu kilkunastu ml brzeczki dodana do fermentora w temp. brzeczki 17C.

- brzeczka nastawna 26 l - 14,8 Brix - z zakładanych 23 l - 16 Brix - pokusiłem się niepotrzebnie na dłuższe wysładzanie (leciało 7 brixa wciąż), mogłem trochę dłużej pogotować żeby skorygować ekstrakt i przyciemnić kolor.

- słody były śrutowane drobniej, większa wydajność ok 74%

Fermentacja:

Burzliwa:

- dzień 1-9 - 18C

- dzień 10-11 - 20C

- dzień 12-13 - 22C

- zeszło do 4 Blg - mierzone balingomierzem

Fermentacja cicha:

- 10 dni - 17C

- 2 dni - coldcrash - 5-6C

- 5 ostatnich dni - 60g - Chinook

- zostało na 4 Blg

- po 1 dniu coldrash spuszczone z 800 ml syfu (drożdże z chmielinami)

- w dzień butelkowania jeszcze z 250 ml syfu zebrane przed spuszczeniem do tanku pośredniego

- Blg w miejscu - 4 blg

Butelkowanie: 01.08.2018

- przy przelewaniu do tanku pośredniego w aromacie raczej kawa i czekolada, żywiczne aromaty chinooka raczej niewyczuwalne

- w smaku lekka kawa i słodycz, średnia goryczka

- ok 100g glukozy na 2.3V przy temp piwa 7C (glukoza mierzona jakąś dziadowska gratisową wagą ze wskazówką, zapomniałem elektronicznej)

- wyszło 44 butelek 0,5 l.

- refermentacja 7 dni w temp. pokojowej, potem w piwnicy 16-17C.

Uwagi: Poprzez zastosowanie wcześniejszego spuszczania syfu, piwo wyszło bardzo klarowne. Niewielki drożdżowy, zwarty osad na dnie butelek. Kolor mógłby być bardziej czarny, ale nie jest źle. Zdjęcia po tygodniu leżakowania. Btw, jak się przekręca te zdjęcia?!

20180809_201513.thumb.jpg.b867bf0224bdb147063c72074ee2684f.jpg

Co ciekawe, pod mocne światło komponuje się niespodziewanie inaczej:

20180809_201529.thumb.jpg.bacd111ea293262afcbd317654b3ebcd.jpg

Degustacja:

Pierwsza degustacja  09.08.2018 z ciekawości po 8 dniach od zabutelkowania. Wysycenie już przyjemne, średnie. Piana beżowa/ecru, drobnopęcherzykowa, ucieka jednak jeszcze szybko zostawiając cienką warstwę na lustrze piwa. W aromacie mniej kawy i paloności, alkohol przy zakręceniu szkłem. Może trochę więcej chmielu wychodzi, choć uważam, że zdecydowanie za mało dałem na cichą - jednak chinnok aromatem nie grzeszy.

W smaku natomiast już zdecydowania bardziej wytrawne, lekka kawa. Goryczka już mocniejsza, przy drugiej połowie szklanki nawet trochę drapiąca, ale bardziej kojarzy się ze słodami palonymi póki co. Zobaczymy co będzie za miesiąc.

Edit 28.08: Z tygodnia na tydzień piwo coraz bardziej ułożone. Naprzód wysunęła się potężna goryczka Chinooka i więcej jego żywicznych aromatów (choć wciąż za mało wg mnie), mniej paloności. Chociaż wciąż jest to młode piwo, to wśród znajomych zebrało same pozytywne recenzje, raz nazwane "jednym z lepszych piw jakie piłem", co miło połechtało moje ego :).

Piwo raczej z wytrawnym finiszem, ale treściwe. Alkohol dobrze ukryty, ale lekko rozgrzewający.

Niestety najwyraźniej źle rozprowadził się syrop do refermentacji i w niektórych butelkach wysycenie mniejsze niż w większości - średnio wysokie powiedziałbym. Generalnie miałem czekać z konsumpcją do miesiąca leżakowania, ale wyszło na to, że już nie ma jednej skrzynki... Bardzo dobre. Zobaczymy za miesiąc jak coś zostanie.

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#3. Belgian Golden Strong Ale

25l/  ~30 IBU/  18 Brix /  ~7,4% Alk.

05.08.2018

Surowce:

- Pilzneński (Viking Malt) - 7,4 kg

- Cukier kandyzowany biały - 1 kg

Chmiel:

- Styrian Goldings - 4% AA - 100 g

- Saaz - 4% AA - 50 g

Woda:

- Primavera z kaufa

Drożdże:

- Wyeast 3787 Trappist High Gravity (ważne do 10.10.18) - starter 1,8 l - kręcony na mieszadle ok 24h

Saszetka jakoś długo puchła i po nocy od aktywacji, nie była jeszcze w pełni napuchnięta, ale czas gonił, więc wrzuciłem do startera.

Zacieranie: 5.7 pH

- 55C - mash in - 23,4 l wody

- 63C - 50'

- 72C - 10'

- 78C - mash out - 5'

Wysładzanie:

- 20 l w 76-78C - 6,6 pH zakwaszane kwasem mlekowym, ale jakoś nie chciało zejść niżej, albo zwariował pH-metr

Gotowanie: 100 minut

- 65' - Styrian Goldings - 50 g

- 25' - Styrian Goldings - 30 g

- 10' - 1 kg cukier kandyzowany rozpuszczony w 1,5 l brzeczki

- 10' - pół tabletki whirlofloc i pożywka dla drożdży

- Hopstand - > 80C

- Styrian Goldings - 20 g - 20'

- Saaz - 20 g - 20'

Notatki:

- wyszło 31,5l brzeczki przedniej, 13 Brix

- po gotowaniu, przed dodaniem cukru 29l - 14 Brix

- cukier rozpuszczony w 1,5 l brzeczki, podgrzewanej na gazie w garnku

- napowietrzanie brzeczki grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości jeszcze poprzez siatkę nylonową i z 2 minuty whirlpool padle

- brzeczka schłodzona do 17C

- brzeczka nastawna 25 l - 18 Brix

- zapomniałem schłodzić odpowiednio wcześniej starteru, a tego dnia było wyjątkowo gorąco

- starter 1,8 l dodany w temp. 24C do brzeczki 17C. Bałem się szoku termicznego, ale drożdże wystartowały szybko i zrobiły dobrą robotę

Fermentacja:

Podczas fermentacji burzliwej, w całym pomieszczeniu unosił się przyjemny zapach gumy balonowej?

Burzliwa:

- dzień 1 - 17C

- dzień 2 - 19C

- dzień 3-4 - 21C

- dzień 5-7 - 23C

- dzień 8-12 - 25C

- dzień 13 - 26C

- zeszło do 3 Blg - mierzone balingomierzem

Fermentacja cicha: start 18.08

- 4 dni - 20C

- spuszczenie resztek gęstwy drożdżowej

- aktualnie stoi na cichej na 8C i tak ma stać przed kolejne 14 dni

- ostatni pomiar 2.5 Blg

Butelkowanie: 09.09.2018

- w aromacie słodycz belgijskich drożdży, wciąż jakby guma balonowa

- w smaku słodkie, goryczka niska, alkohol dobrze ukryty

- butelkowane w temp 6-7C

- syrop do refermentacji - celowane w 3,8V

- ok 260 g glukozy rozpuszczone w 500 ml wody, gotowane chwilę w kolbie, dodane w temp ok 8C do piwa

- butelki: 39 x 0,33l i 24 x 0,5l

Degustacja:

Zupełnie przedwczesna pierwsza degustacja 13.09.18. zaledwie 5 dni po butelkowaniu. Z ciekawości chciałem sprawdzić czy już coś się nasyca, ale pudło. Zero gazu, zero piany, tylko lekkie syknięcie przy otwarciu. Mogłem się tego spodziewać przy tym piwie.

Aromat jednak przyjemny, przyprawowe fenole i średnio wyczuwalny alkohol. Aromaty chmielowe ukryte przez ww. mimo, że zaszalałem i chmieliłem na hopstand, ale to dobrze. W smaku jednak jeszcze słodycz, raczej od dużej ilości nieprzerobionej glukozy i trochę rozgrzewający alkohol. Zapowiada się jednak prawilne belgijskie piwo. Oby się tylko nagazowało za miesiąc.

22.09.18 - oczywiście przy pierwszej degustacji Grodziskiego, nie mogłem się powstrzymać, aby sprawdzić co tam u belga. I choć wciąż niestety nie można go nazwać nagazowanym piwem to ewidentnie coś się dzieje. Na dnach butelek pojawił się osad drożdżowy, choć po pierwszym tygodniu piwa były idealnie klarowne, aż się bałem, że tu cold crash trwał za długo, bo przed butelkowaniem trzymałem ponad tydzień w temp 8C i potem jeszcze 5C na 1 dzień. To dobry znak, że drożdżaki były żywe i się namnożyły. Ale aż jestem zdziwiony ich ilością:

20180922_220221.thumb.jpg.abe26dc9df5363879c9f6938f49576f7.jpg

Po zakręceniu butelką, dnem do góry:

20180922_220300.thumb.jpg.d7f2a3329b20f10b0af52cb97fd7962b.jpg

Jakieś tam drobne bąbelki widoczne po zakręceniu szkłem i lekko wyczuwalne na języku, ale piany brak póki co.

20180922_221058.thumb.jpg.24846b7464ef4403dcac94c78f1e3b7b.jpg

Ze szczegółowym opisem sensorycznym jednak jeszcze się wstrzymam do pełnego nasycenia, choć ewidentnie już bardziej ułożone niż tydzień temu.

Edit: 29.09.18.

Nagazowanie coraz większe, choć do założonego jeszcze brakuję tak z 2-3 tygodnie. Już nawet lekka pianka utrzymuje się na powierzchni.

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#4. Hoppy Grodziskie

21l/  ~25 IBU/  7,1 Brix /  ~2,5% Alk.

25.08.2018

Własna wariacja na temat Grodziskiego. Grodzisza w tradycyjnej wersji nie warzyłem, tym bardziej ciekaw jestem co wyjdzie z połączenia tego stylu z nowofalowymi chmielami z NZ.

Surowce:

- Pszeniczny wędzony dymem dębowym (Viking Malt)  - 2 kg

- Pszeniczny (Weyerman) - 1,3 kg

Chmiel:

- Nelson Sauvin - 11,2% AA - 50 g

- Orbirt - 9,8% AA - 50 g

Woda:

- Primavera z kaufa

Drożdże:

- Wyeast 1056 American Ale (produkcja 09.04.18) - starter 1 l - kręcony na mieszadle ok 20h

Saszetka, którą kiedyś spisałem na straty, bo przeleżała tydzień w wysokich temperaturach, była napuchnięta. Zdecydowałem się jednak jej użyć, ciężko było przebić paczkę z aktywatorem. Finalnie tylko jednak pękła z dwóch, ale cała saszetka przez noc napuchła do granic możliwości i po kilku godzinach na powierzchni startera pojawiła się piana, więc wygląda na to, że wszystko OK.

Zacieranie: 5.7 pH

- 50C - mash in - 13l wody - 15'

- 64C - 30'

- 72C - 30'

- 77C - mash out - 2'

Wysładzanie:

- 18 l w 76-77C - 6,3pH zakwaszane kwasem mlekowym

Gotowanie: 80 minut

- 60' - Nelson Sauvin - 5 g

- 20'  - Nelson Sauvin - 5g

- 20' - Orbit - 5g

- 15' - whirlfloc - 0,5 tabletki

- 5' - Nelson Sauvin - 10g

- 5' - Orbit - 10g

- Hopstand - wrzucone przy 86C, bo awaria chłodnicy przepływowej, ale zaraz schłodzone do 76C

- Nelson Sauvin - 20g

- Orbit - 15 g

Od razu chłodzone do fermentora, ok 20 minut

Notatki:

- brzeczka przednia 25,5l - 5,9 Brix

- dodałem 20 minut gotowania, przed dodaniem chmielu, żeby skorygować ekstrakt

- napowietrzanie brzeczki grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości, bez siatki nylonowej

- brzeczka nastawna 21 l - 7,1Brix

- po zajrzeniu do fermentora celem sprawdzenia finalnej objętości, zauważyłem coś jakby przełom w brzeczce? Resztki chmielin? Na przyszłość zawsze korzystać z siatki nylonowej na ostatnią filtrację, bo najwyraźniej hop stoper sobie ze wszystkim nie poradził

- starter 1 l dodany w temp. 22C do brzeczki 12C i szybko schłodzona całość chillerem do 17C

- na cichą 3 dni ostatnie, jeszcze zaplanowane po 10g Nelson Sauvin i Orbit, ale zobaczę czy przypadkiem już aromaty chmielowe nie przykryły wędzonki, bo ta była znikoma na starcie fermentacji

- słaba wydajność!! z 63%. Bałem się zacierania i filtracji samego pszenicznego na GF i śrutowałem nie za drobno. Niepotrzebnie. Wszystko aż za ładnie cyrklowało w garze. Filtracja w trymiga. Następnym razem śrutować na najmniejszej szczelinie!

Fermentacja:

Zaplanowana

Burzliwa:

- dzień 1-8 - 18C

- dzień 9-10 - 19C

09.09.18 - Spuszczenie gęstwy dolnym zaworem.

Fermentacja cicha: start chyba 03.09.18 - byłem na wyjeździe, zaprogramowałem wcześniej

- 15 dni - 15C

- 3 dni do końca tj. 13.09.18. dodany chmiel:

* Nelson Sauvin - 10 g

* Orbit - 20 g

w zamyśle miało być po 10 g, ale wszak ma być hoppy, a póki co chmielu nie czuć z fermentora, raczej dominowała wędzonka.

- ostatnie 24h cold crash 5C

- raz jeszcze też spuściłem trochę drożdży dolnym zaworem.

- odfermentowało do 2 Blg

Butelkowanie: 16.09.2018

- wcześniej pobierając próbki, w aromacie i smaku bardziej wysuwały się aromaty wędzonego słodu, stąd zwiększyłem dawkę chmielu na zimno z 20g do w sumie 30g i mam nadzieję, że nie przesadziłem

- aromat przy butelkowaniu chmielowy, faktycznie da się wyczuć słodycz białych winogron, aromat wędzonki teraz ukryty, ale w smaku w dalszym ciągu na pierwszym planie

- zaskakująco wysoka goryczka, ale ewidentnie zassało trochę pyłku chmielowo po cichej i to ona raczej podbija, bo taka trawiasta. Jak się sklaruje w butelce to będzie OK. Po nagazowaniu też goryczka nie będzie tak odczuwalna

- w wyglądzie jednak raczej mętne, ale też liczę, że się wyklaruje w butli

- nagazowanie celowałem w 3.3V ale przeliczyłem się z objętością, w fermentorze było 20, ale przed tym odlałem jeszcze chmieliny dolnym zaworem i w sumie wyszło 18 l w tanku pośrednim. Zanim jednak przelałem to wlałem syrop do refermentacji i wg kalkulatora nagazowanie wyjdzie raczej pod 3.5V

- ok 170 g glukozy rozpuszczone w ok 0,5 l wody. Nie wziąłem z domu wagi elektrycznej i mierzyłem na jakimś dziadostwie ze wskazówką.

- Wyszło 36 butelek 0,5l

Degustacja:

22.09.2018 - Pierwsza degustacja na plus. Postanowiłem od teraz opisywać dokładniej poszczególne kryteria.

Wygląd:

Kolor słomkowy - dobrze widać pod światło. Raczej mgliste, ale jeszcze nie zdążyło wyklarować się w butelkach, ledwo niecały tydzień w butelkach i to przetrzymywane w temperaturze pokojowej do refermentacji. Już bujna piana, w większości drobno pęcherzykowa, miejscami większe bąbelki. Do końca utrzymująca się na tafli piwa cienką warstwą. Ładny lacing.

20180922_211438.thumb.jpg.74c46ebfbafe8b990f388c1689dd1ed8.jpg20180922_211504.thumb.jpg.e6ae27cd3182f6063f7214f13b109f91.jpg

Aromat:

Aromaty wędzone wyczuwalne, ale niskie. Na początku chmiel gra pierwsze skrzypce, ale taki był zamysł. Z dalszym spożyciem wychodzi wędzonka. Nie używałem wcześniej tych chmieli NS i Orbit, więc nie wiem jak pachną przy "czystym ale", ale dobrze współgrają z wędzonką, jakieś białe owoce, gdzieś tam majaczą białe winogrona.

Smak:

W smaku przede wszystkim wędzonka i trochę słodyczy, jakby miód (utlenienie?) albo lekki diacetyl jeszcze. Lekkie estry owocowe, ale nie potrafię określić. Ogólnie finisz raczej wytrawny, rześki.

Goryczka:

W pierwszych łykach w odczuciu dosyć wysoka, średnio krótka, trochę łodygowo-trawiasta. Pod koniec trochę drapiąca. Winę za to ponosi chmielenie na zimno i za krótki cold crash (tylko 24h w 5C). Ewidentnie trzeba przedłużać do 2-3 dni, szczególnie przy chmieleniu na zimno. Ale wierzę, że jeszcze się przegryzie po sklarowaniu w niższych temperaturach.

Odczucie w ustach:

Niska treściwość. Wysycenie już wysokie, przyjemne, musujące.

Wrażenia ogólne:

Zapowiada się dobrze, choć trochę za gorzkie jak na swoją treściwość. Ewidentnie musi jeszcze poleżakować w butelkach i się sklarować. Dziś konkursu raczej by nie wygrało, ale kto wie co będzie za 2 tygodnie :)

Edit: 17.10.18

Nie było czasu usiąść na spokojnie i spisać dalsze wrażenia. Zostało raptem 8 butelek. Piwo bardzo pijalne. Goryczka ładnie się ułożyła, nie jest już na pierwszym planie. Bardzo dobry balans między wędzonką a aromatami chmielowymi. Piana jak ubita, bardzo drobnopęcherzykowa, utrzymuje się do ostatniego łyka. 

Jak nie przepadałem za style grodziskim, tak ta wersja hoppy bardzo mi leży. Świetne piwo! Do powtórzenia.

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#5. Quadrupel / Belgian Dark Strong Ale

22,5l/  ~41 IBU/  22 Brix /  ~9,5% Alk.

10.09.2018

Był Golden to kolej na Darka. Nie chciałem, żeby się gęstwa zmarnowała po #3 to stwierdziłem, że spróbuję sił z kolejnym belgiem do długiego leżakowania.

Ponownie inspirowane recepturą z książki Domowe piwa - przepisy dla wszystkich stylów autorstwa Davide Bertinotti i Massimo Faraggi.

Surowce:

Fermentowalne:

- Pale Ale (Belgia) - 3,5 kg

- Pale Ale, Maris Otter -3,3 kg

- Caramel/Crystal (150 EBC) - 0,5 kg

- Aromatic (100 EBC) - 0,3 kg

- Biscuit (50 EBC) - 0,3 kg

- Cukier trzcinowy demerera - 1 kg

- Suchy ekstrakt słodowy (jasny) - 0,6 kg

- Cukier kandyzowany (ciemny) (400 EBC) - 0,25 kg

Chmiel:

- Target (UK)- 9% AA - 60 g

- Goldings, East Kent - 4,5% AA - 50 g

Woda:

- Primavera z kaufa

Drożdże:

- Gęstwa po warce #3, Wyeast 3787 Trappist High Gravity, ok 250 ml, przemywane wodą. Wg mrmalty ok 57% żywotności i akurat mniej więcej tyle gęstwy było potrzeba.

Zacieranie: 5.4-5.5 pH

(bez korekty kwasem)

- 65C - mash in - 23l wody - 70'

po wsypaniu słodów, dolałem jeszcze 1l wody o 65C, bo zacier bardzo gęsty, a było jeszcze miejsce w garze

- 78C - mash out - 10 '

Wysładzanie: 5.8-6 pH

(zakwaszane kwasem mlekowym)

- ok 16-17 l  (do 29l) w 77-78C

- 60' - Target - 35 g

- 30' - Target - 15 g

- 20' - Goldings, East Kent - 25 g

- 10' - Goldings, East Kent - 10 g

- 10' - whirlfloc - 0,5 tabletki

- 10' - pożywka dla drożdży 4g

- 10' - Suchy ekstrakt rozpuszczony wcześniej w ok 1l brzeczki, podgrzewanej na gazie

- 10' - cukier demerera sypany bezpośrednio do gara i mieszany

- Hopstand - wrzucone po schłodzeniu do 80C

- Target - 10 g

- Goldings, East Kent - 15 g

Od razu chłodzone do fermentora, ok 30 minut

Notatki:

- brzeczka po zacieraniu 18,5 Brix

- brzeczka przednia 28,5 - 14,5 Brix

- brzeczka nastawna 22,5l - 22 Brix/21,5 Blg mierzone balingomierzem

- ostatnie 10 minut dużo się działo, bo się zasiedziałem. Z uwagi na to, że to jednak ciemne piwo, mogłem dać cukry i ekstrakt wcześniej, ale jakoś zasugerowałem się poprzednim Strong Ale i dałem na koniec Ekstrakt nie rozpuścił się całkowicie, latały drobne farfocle w garnku, ale już w kotle rozpuściło się do reszty.

Co ciekawe, po wlaniu tego syropu, najwyraźniej opadło gęste na dno i coś przyblokowało gotowanie? Mieszając czułem jak podnosi się hopstopper i prawie spadł. "Bulknęło" srogo i już gotowało się normalnie.

- Nie było już czasu na rozpuszczenie cukru trzcinowego, więc sypałem bezpośrednio do kotła, mieszając łygą. Za późno dodany whirlfloc, w fermentorze dużo przełomu, bo widziałem w menzurce sprawdzając blg. Używać siatki nylonowej (dziś zapomniałem wziąć), bo to druga brzeczka w której nie używałem i widzę ten przełom. Wcześniej nie zauważyłem.

- napowietrzanie brzeczki najpierw grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości, bez siatki nylonowej

- potem jeszcze napowietrzane whirlpool padle (dezynfekowany desprejem) ok 2 minut, piękna piana.

- do gęstwy dodane trochę brzeczki w temp 22C, wymieszane i od razu dodane do fermentora

- następnie brzeczka schłodzona chillerem w ok 10-15 minut do 18,3C i ustabilizowane na 19C

- wydajność trochę lepsza, ale wciąż za niska wg mnie, bo ok 67%. Ale praktycznie trafiłem w zakładane Blg i litry. Tym razem śrutowałem drobniej - cyrkulacja przy zacieraniu wolniutka, na pół gwizdka pompa. Tak samo z filtracją, ale bez przeszkód. Ale jednak to ok 8kg towaru.

Fermentacja:

Zaplanowana:

Burzliwa:

- dzień 1 - 18C

- dzień 2 - 19C - Długi lag, po 28h brak oznak fermentacji, może lekka faza niskich krążków, ale dla pewności jeszcze pobujałem mocno fermentorem i podniosłem temp do 21C, co przyniosło efekty.

- dzień 3 - 22C - matka mówi "rurka bulka"

- dzień 4 - 22C - fermentacja hula pełną gębą, wysoka piana. Piękny zapach w pomieszczeniu, podobny do tego podczas fermentacji BGSA, ale bardziej taki "fermentujący". Dodanie syropu z cukru kandyzowanego 0,25 kg rozpuszczonego w ok 0,5 l. Zamieszane wysterylizowaną stalową łygą.

Po tym zabiegu piana wychodziła rurką, ale uspokoiło się po kilkunastu godzinach.

- dzień 5 - 12 - 22C

- dzień 13 - 19 - 25C

22.09.18 (13 dnia fermentacji) - pomiar aerometrem wykazał 7,5 Blg. Rurka wciąż "bulka", na tafli wciąż piana, choć już niska. Zostawiam jeszcze na 5 dni w temp 25C.

26.09.18 - pomiar 6,5 Blg

29.09.18 - ponownie 6,5 Blg - brak oznak fermentacji

Spuszczenie gęstwy dolnym zaworem. Do wykorzystania przy butelkowaniu.

Fermentacja cicha: 29.09.18

Temp 15C ok 11 dni

Temp 11C ok 7 dni

Przed rozlewem krótki cold crash 6C

pomiar aerometrem pokazał 7blg, ale w temp 7C, więc wychodzi, że ekstrakt końcowy bez zmian

Butelkowanie: 17.10.2018

- w dniu warzenia warki #7 w tak zwanym międzyczasie. Gdyby nie pomoc kolegi @Stanczu to bym nie wyrobił. Praktycznie na ostatnią chwilę zwolniłem i umyłem fermentor pod BNEIPA

- celowałem w 2.5 V, przy 21l piwa o temp 7C

- ok 110 g rozpuszczone w 0,5l wody przegotowanej w czajniku (nie gotowałem razem glukozy)

- na wszelki wypadek dodałem też trochę gęstwy z tej warki, przechowywanej w lodówce, może z 2 łyżeczki. Lałem bezpośrednio z butelki.

- wyszło z 46 butelek 0,33l i 13 0,5l

- wizualnie ładny brązowy kolor. W aromacie złożone, ciasteczka, fenole. W smaku słodkie z przyjemną kontrą goryczki. Alkohol już teraz dobrze przykryty. Zapowiada się zacnie.

- w planach 3 tyg w temp pokojowej, potem piwnica i zapominamy o tym na min. 6 miesięcy

Degustacja:

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#6. Pils

25l/  ~30 IBU/  12,3 Brix /  ~?% Alk.

29.09.2018

Powrót do kooperacji z kolegą @Stanczu!! Za jego pomysłem, zrobiliśmy pierwszego dolniaka.

Surowce:

Fermentowalne:

- Pilsner (2 Row, Niemcy)  3,9 EBC - 5 kg

- Caramel Pils (BESTMALZ)  5 EBC - 0,35 kg

- Melanoidowy (Weyermann) 59 EBC - 0,15 kg

Chmiel:

- Tettnang (Niemcy)- 3,8% AA - 50 g

- Saaz (Czechy)- 4 % AA - 65 g

Woda:

kranówka

Drożdże:

- Bohemian Lager (Mangrove Jack's #M48) - 2 paczki

Zacieranie: 5.4-5.5 pH

(bez korekty kwasem)

- 52C - mash in - 18,5l wody - 5'

- 62C - 60'

- 75C - 30'

- 78C - mash out - 5'

Wysładzanie: ok 6 pH

(zakwaszane kwasem mlekowym)

- ok 15 l  (do 29l) w 77-78C

- 60' - Tettnang  - 50 g

- 60' - Saaz  - 17 g

- 20' - Saaz - 22 g

- 12' - mech irlandzki - 5g

Od razu chłodzone do fermentora, ok 30 minut

Notatki:

- brzeczka po zacieraniu 19 Brix

- brzeczka przednia 27 - 13 Brix

- dolaliśmy 1,5l wody butelkowanej, żeby rozcieńczyć ekstrakt

- brzeczka nastawna 23,5l - 13 Brix - dolaliśmy znów butelkowanej wody 1,5l do 25l i ekstrakt wyszedł 12,3 Brix tak jak celowaliśmy

- napowietrzanie brzeczki grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości, bez siatki nylonowej

- 2 paczki drożdży dodane bezpośrednio bez rehydratacji w temp ok 20C i chłodzone w fermentorze do 10C w ok 30 minut.

- lepsza wydajność, ok 72% biorąc pod uwagę już rozcieńczanie wodą

Fermentacja:

Zaplanowana:

Burzliwa:

- dzień 1-8 - 10C

- dzień 9-10 - 11C

- dzień 11-12 - 12C

- dzień 13-14 - 18C - diacetylowa

14.10.18. Spuszczenie gęstwy dolnym zaworem.

Po pomiarze aerometrem, który wykazał 4 Blg w temp 5C (kilka godzin wcześniej się schłodziło), podniosłem jeszcze temp na wszelki wypadek na 5 dni do 10C, jednak nic się nie zmieniło.

Fermentacja cicha: 17.10.18

Temp 5C. na ok 14 dni

na ostatnie 5 dni cichej - 25g Saaz

Butelkowanie: xx.xx.2018

Degustacja:

Edytowane przez Wuuu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

#7. Black New England IPA

21l/  ~40 IBU/  15 Brix /  ~% Alk.

17.10.2018

Postanowiłem powtórzyć Vermoncika, którego kiedyś kiedyś robiłem z 3 razy z zestawu Dear Bear i zawsze mi smakował. Tym razem jednak zmodyfikowałem recepturę pod wersję black, dopieściłem chmielenie, zmieniłem drożdże z American Ale II na Vermont Ale i wyczyściłem trochę magazyn.

Surowce:

- Pilzneński (Viking Malt)  - 3,6 kg

- Pszeniczny (Viking Malt) - 0,7 kg

- Caramel Pils (BESTMALZ) - 0,7 kg

- Buiscuit Malt (CastleMalting) - 0,20 kg

- Prażona pszenica - 0,12 kg

- Płatki pszeniczne - 0,25 kg

- Płatki owsiane błyskawiczne - 0,35 kg

- Płatki kukurydziane - 0,1 kg

- Carafa Special III (Weyermann) - 0,2 kg

Chmiel:

- Citra - 13,7% AA - 100 g

- Mosaic -12% AA - 100 g

- Dr. Rudi - 11% AA - 50 g

- Palisade - 7,5% AA - 50 g

Woda:

- San Terra z kaufa + kranówka

Drożdże:

- White Labs - Vermont Ale (best before 25.11.2018) - starter 1,2 l z zamrożonych wysłodków po Quadruplu - kręcony na mieszadle ok 40h.

Zacieranie: pH 5.3-5.4

dokwaszane kwasem mlekowym

Dodałem 7,5 ml chlorku wapnia

- 67C - mash in - 21l wody -

- 66C - 45'

- 72C - 15'

- dodanie słodu palonego

- 78C - mash out - 2'

Wysładzanie:

- ok 11 l w 76-77C - pH 5.4 zakwaszane kwasem mlekowym

Gotowanie: 60 minut

- 60' - Citra - 5 g

- 20' - Citra - 20 g

- 10' - Mosaic - 25 g

- 10' - Whirlfloc - 0,5 tabletki

- Hopstand - wrzucone przy 73C

- 20' Citra - 25 g

- 20' Mosaic - 25 g

Potem już chłodzone przez siatkę nylonową do fermentora, ok 20 minut.

Notatki:

- miałem problem z wyjęciem górnej siatki, aby dodać palony słód, więc po przerwie 72' wyciągnąłem kosz i poczekałem aż trochę odcieknie

- po dodaniu słodu przykryłem siatką, docisnąłem i zanurzyłem ponownie w garze - wszystko zatonęło :)  Zalało górną rurkę, i cały syf z góry znów został zassany na dół, ale i tak filtrowałem jeszcze przez siatkę po zacieraniu, więc wszystko ładnie wyłapało

- przyoszczędziłem na wysładzaniu, bo zazwyczaj przesadzałem i wychodziło więcej objętości przy mniejszym ekstrakcie niż zakładany, ale tym razem stało się odwrotnie:

- brzeczka przednia 25l - 13 Brix - ładny ciemno brązowy kolor

- napowietrzanie brzeczki grawitacyjne poprzez "ciurkanie" z wysokości, z siatką nylonową, potem jeszcze whirlpool padle z 2 minuty

- brzeczka nastawna 20 l - 15 Brix - tu mogłem ewentualnie dodać z 1,5 l wody z butelki, bo zakładałem 23l 14 Brix, ale się powstrzymałem

- starter 1,2 l dodany w temp. 21C do brzeczki i szybko schłodzona całość chillerem do 17C

- na cichą 3 dni ostatnie, jeszcze zaplanowane po 10g Nelson Sauvin i Orbit, ale zobaczę czy przypadkiem już aromaty chmielowe nie przykryły wędzonki, bo ta była znikoma na starcie fermentacji

- wydajność wg BS3 ok 68% mimo drobnego śrutowania. Przyzwyczaiłem się i nie zależy mi za bardzo na wyciskaniu większej, ale może warto poeksperymentować z przedłużaniem zacierania

Fermentacja:

Zaplanowana

Burzliwa:

- dzień 1 - 18C

- dzień 2-9 - 19C

- dzień 10-11 - 20C

- dzień 12 - 21 C

Rezygnuję z chmielenia na burzliwej, choć niby zalecane przy NEIPA, ale wolę mieć czystą gęstwę, bo ma posłużyć na jeszcze min. 2 warki.

Stąd też hop stand, którego nie było w oryginale i więcej chmielu na cichą.

xx.xx.18 - Spuszczenie gęstwy dolnym zaworem.

Fermentacja cicha:

- 14 dni - 14C

- 5 dni do końca:

- Citra - 50 g

- Mosaic - 50 g

- 4 dni do końca:

- Dr. Rudi - 50 g

- 3 dni do końca:

- Palisade - 50 g

- ostatnie 2 dni cold crash 5C

Butelkowanie: xx.xx.2018

Degustacja: