Skocz do zawartości

RIS 30 BLG


ronson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym na pewną wyjątkową okazję w listopadzie przyszłego roku uwarzyć mocnego RISa z dodatkiem dwóch typów płatków dębowych. Warzenie planuję na październik tego roku. Bardzo bym prosił o sprawdzenie receptury (jest to moja pierwsza autorska receptura na RISa), głównie mi chodzi o słody palone (nie wiem czy nie dodałem ich za dużo).

 

Planowana ilość gotowego piwa: 10l

Zacieranie 90 minut 66 stopni

3.5l wody / 1kg słodu, co daje zacieranie w 23 litrach wody.

Zasyp (30 BLG):

- Pale Ale - 6kg (78.9%),

- Monachijski - 0.5kg (6.6%),

- Caraaroma - 0.2kg (2.6%),

- Czekoladowy 1200 - 0.2kg (2.6%),
- Jęczmień palony - 0.7kg (9.2%).

 

Gotowanie - 180 minut.

Chmiele (94 IBU):

- Marynka 60g - na 60 minut,

- Iunga 60g - na 20 minut.

 

Drożdże:

- S-04, gęstwa 165ml.

 

Fermentacja burzliwa - 16 stopni 3 tygodnie, 19 stopni 1 tydzień (po 4 tygodniach pobranie próbki BLG, po 3 dniach kolejne).

Fermentacja cicha - 13 stopni (chyba, że w piwnicy będzie niższa temperatura) 3 tygodnie.

Na cichą dodane zostaną płatki sherry (albo po rumie) i płatki burbon (jeszcze nie wiem na ile i w jakich ilościach).

Fermentacja w fermentorze 30l (z browamatora, żeby nie trzeba było zakładać blowoff tube).

 

Planowane nagazowanie - 1.9

Nie zamierzam dodawać świeżych drożdży do refermentacji (porter bałtycki rozlewany po 7tyg fermentacji nagazował się bez żadnego dodatku drożdży). Chyba, że macie inne zdanie/doświadczenia? Mi się wydaje, że 6 tygodni fermentacji to nie jest na tyle długo, żeby trzeba coś dodawać.

 

Z racji dużej ilości wody do zacierania (23l) brewness wyliczył, że nie trzeba wysładzać. Ja bym jednak wysłodził i z tego co dostane, uwarzył równolegle dry stouta. Warto? Ile litrów (tak na oko) piwka dam rade z tego dostać? Chciałbym 10-12BLG. Około 10l da radę? Ma ktoś podobne doświadczenia?

Co myślicie o tym przepisie?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palonych to ja bym nawet dodał ze 3-4% więcej (ale nie karmelowych). Wsypałbym wszystkie od początku. IBU moim zdaniem za mało.

 

Do takiego piwa tylko i wyłącznie gęstwa i na pewno więcej niż 2 łyżki. Ile to już sprawdzić w kalkulatorze. Na czuja na 10 litrów to pewnie ze 150ml przynajmniej. 

 

Nie zdziwię się ani trochę, jeśli fermentacja potrwa tutaj dłużej niż 3 tygodnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko potwierdzić to, co koledzy już powiedzieli.

 

1. Palonych 10-13% 

2. IBU - nawet 100 będzie ok

3.Tylko gęstwa

4. Fermentacja - nawet miesiąc to nie będzie tragedia 

5. Co do stouta to powiem, że mam doświadczenie, że więcej niż 10 litrów to nie warto wysładzać, bo wyjdzie cieńkusz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na 10 litrów te palone zostawił wszystkie od początku pod warunkiem że masz dość twardą wodę. Jeśli nie to trochę możesz podbić gipsem. Wyrzuć lubelski a w to miejsce daj marynkę  na 20 minut (60/20 min). Chociaż ja dałbym Iunge fajne Risy na Iundze wychodziły. 

Co do drożdży to wolę do stoutów z suchych s-04. US jakoś mi do stoutów nie pasują. 150-200 ml S-04 z takim ballingiem sobie poradzą (sprawdzałem). Temperaturę na koniec fermentacji podnieś do 19-20st. ( 2-3tydzien).

Dobrze dać czekoladowy 400 ok 0.2.zamiast caramunich 3

Po namyśle może że 100-200 gr bym dorzucił palonego

Edytowane przez Jurand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie porady i bardzo bym prosił o sprawdzenie przepisu po poprawkach. Drożdże wybrałem US, bo tak widziałem chyba w Risfaktorzez z Pinty, ale poszukałem i faktycznie częściej używane są S-04. Miałem w planach uwarzenie bittera, więc 2 tygodnie przed RISem uwarzę bittera, w czwartek przed warzeniem RISa zbiorę gęstwę i w sobotę zadam. W kalkulatorze wyliczyłem, że na 11l 30BLG potrzeba około 165ml gęstwy. Zmieniłem zasyp i chmielenie (zmieniłem też ilość gotowego piwa z 10 na 11 litrów), żebyście nie musieli przewijać do góry, przeklejam tutaj zmiany (wartości w nawiasach to takie jakie były poprzednio, przed zmianami).
Caramunich wyrzuciłem całkowicie.
Nie wiem czy dobrze robię, ale jako słody palone liczę czekoladowy i jęczmień palony.

 

- Pale Ale - 6kg (78.9%)  [3.5kg (51.9%)],
- Monachijski - 0.5kg (6.6%)  [2kg (29.6%)],
- Caraaroma - 0.2kg (2.6%)  [0.5kg (7.4%)],
- Czekoladowy 1200 - 0.2kg (2.6%)  [0.3kg (4.4%)],
- Jęczmień palony - 0.7kg (9.2%)  [0.2kg (3%)].

 

Chmiel (94 IBU):
- Marynka - 60g na 60 min
- Iunga 60g na 20 min

 

Drożdże:
- S-04 165 ml gęstwy

 

Fermentacja:
- burzliwa - po 4 tygodniach zmierzę BLG, po 3 dniach powtórzę, jak się nie zmieni, to przelewam na cichą,
- cicha - 3 tygodnie

Dodawać drożdże do refermentacji?

 

Jeszcze jedno pytanie, do portera używałem takiego słodu:
https://browamator.pl/slod-barwiacy-dmg-strzegom-1-kg,3,41,2729
Użyć go też do tego RISa? A może lepiej użyć palonych ziaren jęczmienia:
https://browamator.pl/palone-ziarna-jeczmienia-1100-1200-ebc-weyermann,3,43,1499

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ronson napisał:

Fermentacja:

- burzliwa - po 4 tygodniach zmierzę BLG, po 3 dniach powtórzę, jak się nie zmieni, to przelewam na cichą,
- cicha - 3 tygodnie

Dodawać drożdże do refermentacji?

 

Jeszcze jedno pytanie, do portera używałem takiego słodu:
https://browamator.pl/slod-barwiacy-dmg-strzegom-1-kg,3,41,2729
Może lepiej użyć palonych ziaren jęczmienia:
https://browamator.pl/palone-ziarna-jeczmienia-1100-1200-ebc-weyermann,3,43,1499

 

Pozdrawiam

Fermentację zacznij bardzo nisko, np. w 15 st. C. i pilnuj temperatury. Przy takim balingu masz dużą szansę na to, że drożdże wyjdą z fermentora. Do refermentacji nie potrzebujesz dodawać drożdży.

 

Co do słodów do portera to wszystko zależy ile ich dodasz. Porter charakteryzuje się niższą palonością niż RIS. Stąd też częściej używa się carafa specjal niż powyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle sie wyraziłem (już zedytowałem). Chodziło mi o to, że jak warzyłem portera to dodałem słodu barwiącego. I tutaj moje pytanie, do RISa dodać też barwiącego czy może lepiej palonych ziaren jęczmienia?

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, ronson napisał:

Źle sie wyraziłem (już zedytowałem). Chodziło mi o to, że jak warzyłem portera to dodałem słodu barwiącego. I tutaj moje pytanie, do RISa dodać też barwiącego czy może lepiej palonych ziaren jęczmienia?

Stout ma byc palony wiec wrzucaj jeczmien. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zmienił stosunek ziaren palonych, czyli słód czekoladowy/palony jęczmień 1:1 albo nawet z przewagą słodu czekoladowego, no i do Risa to bym nie oszczędzał akurat na słodzie palonym i kupił coś dobrego, coś Fawcetta lub ewentualnie Carafe z Weyermanna.

 

Reszta już była napisana, czyli odpowiednia ilość drożdży w odpowiedniej kondycji i odpowiednia temperatura fermentacji, co do nagazowania to zobaczysz, jak piwo będzie miało 11-12% alk. lub więcej to może być konieczny dodatek jakiś drożdży z dobrą tolerancją na alkohol, ja w swoim porterze 33°Blg użyłem drożdży do rumu do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim ekstrakcie piwo na s-04 nie wyjdzie zbyt mało odfermentowane? US-05 chyba niżej schodzą, co przy takim ekstrakcie powinno być chyba bardziej pożądane? Chodzi mi o to czy nie będzie za słodkie?

 

To nie jest żadna sugestia tylko pytam z ciekawości, bo sam będę robił coś podobnego tylko czekam na warunki.

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.08.2018 o 12:34, Fradio napisał:

Przy takim ekstrakcie piwo na s-04 nie wyjdzie zbyt mało odfermentowane? US-05 chyba niżej schodzą, co przy takim ekstrakcie powinno być chyba bardziej pożądane? Chodzi mi o to czy nie będzie za słodkie?

 

To nie jest żadna sugestia tylko pytam z ciekawości, bo sam będę robił coś podobnego tylko czekam na warunki.

no nie da się ukryć że będzie to będzie ulep przeokrutny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko, że S-04 narobią też więcej estrów mogących podnosić odczucie słodyczy. Do tego dochodzi kilka innych czynników. Można na przykład kontrować resztkową słodycz większą ilością słodów palonych/chmielu goryczkowego, itd. Nie odnoszę się do ten konkretnej receptury, tylko ogólnie zwracam uwagę, że nie zawsze jest tak, że wyższy ekstrakt końcowy = większy ulep. 

 

Choć osobiście podchodziłem do RISów/innych mocnych ciemnych piw na S-04 kilkukrotnie i nigdy nie byłem do końca zadowolony z efektu. Teraz jak będę robił RISa to albo US-05 albo płynne i generalnie coś czystszego. Trzeba pamiętać, że produkcja estrów rośnie wraz ze wzrostem ekstraktu początkowego, czyli możemy mieć ich całkiem sporo nawet przy zachowaniu odpowiednich temperatur i ilości/kondycji drożdzy. Przy 30blg będą jużna pewno wyraźne, a mi profil estrowy S-04 nie za bardzo odpowiada. Ale to mogą być po prostu indywidualne preferencje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 bardzo słabe drożdże do takiego ekstraktu, fermentują zbyt gwałtownie, produkują sporo fuzlowych klimatów nawet przy kontrolowanej, niskiej temperaturze, piwo jest alkoholowe i "ostre". Odfermentowanie nie stanowi tu żadnego problemu, bo akurat ten aspekt jest ok.

 

US-05 wiele lepsze jeśli chodzi o suchary. A z płynnych WLP007.

 

Jeśli jednak bardzo chcesz użyć S-04 to 16C temperatury otoczenia to za dużo, bo przy takim ekstrakcie temperatura piwa skoczy Ci do ponad 20C. Jeśli masz piwnice w okolicach 12C to zacznij od razu tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.08.2018 o 10:32, reizer napisał:

Ja do RISów używam tylko nottinghamy albo mangrove jack's new world strong ale i wg mnie sprawdzają się dobrze, zwłaszcza jak się zrobi z nich starter.

Również zrobiłem w styczniu risa na new world strong ale i kontrolna butelka smakowała świetnie (reszta leżakuje do bożego narodzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, KHOT said:

Tak, obowiązkowo. Najpierw zrobiłem fesa 14blg , a potem na gęstwie poszedł RIS. Pięknie przefermentował, nagazował się, na pewno będę go powtarzał tej zimy, też na gęstwie.

Chyba też sie na nie zdecyduję

Super, dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, KHOT said:

@ronson rozważ tylko czy 30 blg to nie za dużo, czy to wniesie poza pustym alkoholem do smaku więcej niż dałaby 25. Pijąc ostatnie mocarze Radugi mam wątpliwości.

Nie pomyślalem o tym. Dzięki za radę, zastanowię się nad tym, surowce mam już zakupione, najwyżej zwiększę ilość gotowego piwka tak, żeby ekstrakt spadł do 25-26 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.