Skocz do zawartości

Pytanie o kocioł warzelny


kamyczewski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim! Proszę opinie na temat takiego kociołka https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Beerfest-kociol-warzelny-zestaw-do-warzenia-piwa-2585W-30l.html . W domu posiadam indukcję z której nie chcę korzystać, nie chce też używać w domu butli z gazem. Czy mógłbym używać tego kociołka do zacierania i chmielenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy tego używał. Wadą tego garnka jest cienkie dno, które szybko przypala słód podczas podgrzewania. Chyba lepszym wyborem jest hyundai ss 200. Ma grube ścianki.

Tylko nie masz w hyundaiu kosza do zacierania więc w gre wchodzi filtr z oplotu.

Edytowane przez myszarafa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrobienie kosza do zacierania na wymiar, do Hyundaia :-)

Wadą Hyundaia jest słaby termostat, tak +/- 5°C, więc trzeba samemu kontrolować temp.

 

Albo ten z Karsteina:

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Urzadzenie-do-schladzania/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna.html

Tu przynajmniej jest kosz.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę Ci to, o czym pisałem na fb :) Ten kocioł jest za drogi jak na swoje marne funkcje.

 

Za 440zł kupisz tej samej klasy (tyle, że większy!) kocioł o tych samych funkcjach: https://emaks.pl/Warnik-do-wody-40l-stal-nierdzewna/3480?gclid=EAIaIQobChMIvfjI3OvV3AIVUaWaCh253AUjEAQYAyABEgLaIfD_BwE

 

Wyposażasz go w zawór kulowy i filtrator z oplotu (tu możesz zobaczyć jak ja to zrobiłem 2 lata temu przed pierwszym warzeniem) i masz gotową kadź zacierno-filtracyjną. Do tego albo dokupujesz garnek 30l do warzenia i chmielenia na indukcji, bądź możesz kombinować z filtrowaniem brzeczki np. do fermentora, umyć szybko garnek i warzyć w tym samym po odkręceniu filtratora (ja tak robiłem).

 

Jeśli już byłeś gotowy wydawać ponad 700zł za ten kociołek, to zastanów się czy nie warto doinwestować i kupić (nie wiem jakie masz fundusze) automatyczny kocioł zacierny z koszem i pompką. Ja się przesiadłem i nie żałuję, choć czasem się tęskni do mieszania łygą :) Nowy to koszt ok. 1600zł, używane za 1000-1200 można wyłapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2018 o 11:24, mrmrooz napisał:

Albo zrobienie kosza do zacierania na wymiar, do Hyundaia :-)

Wadą Hyundaia jest słaby termostat, tak +/- 5°C, więc trzeba samemu kontrolować temp.

 

Albo ten z Karsteina:

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Urzadzenie-do-schladzania/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna.html

Tu przynajmniej jest kosz.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Na początku chce zrezygnować z elektroniki i wszystko chce robić sam :) te Karstein którego wkleiłeś posiada jakiś sterownik więc na razie odpada. Masz jaką sprawdzoną firmę ktora by wykonała taki kosz ?

 

Dnia 5.08.2018 o 13:53, PawelW napisał:

Potwierdzę Ci to, o czym pisałem na fb :) Ten kocioł jest za drogi jak na swoje marne funkcje.

 

Za 440zł kupisz tej samej klasy (tyle, że większy!) kocioł o tych samych funkcjach: https://emaks.pl/Warnik-do-wody-40l-stal-nierdzewna/3480?gclid=EAIaIQobChMIvfjI3OvV3AIVUaWaCh253AUjEAQYAyABEgLaIfD_BwE

 

Wyposażasz go w zawór kulowy i filtrator z oplotu (tu możesz zobaczyć jak ja to zrobiłem 2 lata temu przed pierwszym warzeniem) i masz gotową kadź zacierno-filtracyjną. Do tego albo dokupujesz garnek 30l do warzenia i chmielenia na indukcji, bądź możesz kombinować z filtrowaniem brzeczki np. do fermentora, umyć szybko garnek i warzyć w tym samym po odkręceniu filtratora (ja tak robiłem).

 

Jeśli już byłeś gotowy wydawać ponad 700zł za ten kociołek, to zastanów się czy nie warto doinwestować i kupić (nie wiem jakie masz fundusze) automatyczny kocioł zacierny z koszem i pompką. Ja się przesiadłem i nie żałuję, choć czasem się tęskni do mieszania łygą :) Nowy to koszt ok. 1600zł, używane za 1000-1200 można wyłapać.

Fundusze może by się znalazły ale tak jak pisałem ty bądź na FB chcę na razie robić wszystko sam bez elektroniki :)

Mocno zastanawiam się nad tym garnkiem który wkleiłeś. Jeżeli za jakiś czas będę chciał go przerobić na coś bardziej zautomatyzowanego będziesz mógł mi coś doradzić (mieszadło, prosty sterownik)? Czy nie przerabiałeś go aż tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwole sobie odswiezyc temat i powroce do kotla o ktory pytal autor tematu a mianowicie :

 

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Beerfest-kociol-warzelny-zestaw-do-warzenia-piwa-2585W-30l.html

 

Czy jest mozliwosc w tym kotle po zacieraniu wyciagniecie w jakis sposob calego slodu z zacieru i nastepnie odrazu gotowanie brzeczki?

 

Cena jest w miare kuszaca i moze sprawdzilo by sie to na poczatek zabawy z automatycznym kotlem?

 

Z gory dzieki za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach nie ma, w opisie jest jakieś sito, wydaje mi się że może to być po prostu worek, jest u nich na stronie za 140 taki worek jako zapasowy. Już chyba lepiej ten kocioł za 899,99. Tu jest na pewno kosz do wyciągania młóta.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maischfest i do tego mała pompka z wężykiem silikonowym do recyrkulacji oraz siatka 600 mikronów na dno kosza - to na początek najbardziej sensowne ekonomicznie rozwiązanie do warzenia piwa z chmieleniem szyszką. Szyszka będzie tu naturalnym filtrem podczas spuszczania brzeczki. Do chmielenia peletami potrzebny już będzie hopspider, bo na hopstoper prawdopodobnie nie będzie miejsca pod koszem. Wyrzucając oryginalne sterowanie i dodając gfv2 mamy "grainfathera" za ca. 1700 zł. ?

 

EDIT:

Docelowo może to wyglądać tak (ok. 1000 zł):

 

kociolek_budzetowy.thumb.jpg.25293bb02b016450f3e2cabe98c4b725.jpg

 

lub mniej więcej nawet tak (ok. 1700 zł), tylko, że z nowym sterownikiem gfv2:

 

grainfather_dla_ubogich4.thumb.jpg.ca31dd7e57272518c758740c95d2d3ac.jpg

 

 

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Maischfest i do tego mała pompka z wężykiem silikonowym do recyrkulacji oraz siatka 600 mikronów na dno kosza - to na początek najbardziej sensowne ekonomicznie rozwiązanie do warzenia piwa z chmieleniem szyszką. Szyszka będzie tu naturalnym filtrem podczas spuszczania brzeczki. Do chmielenia peletami potrzebny już będzie hopspider, bo na hopstoper prawdopodobnie nie będzie miejsca pod koszem. Wyrzucając oryginalne sterowanie i dodając gfv2 mamy "grainfathera" za ca. 1700 zł. 
 
EDIT:
Docelowo może to wyglądać tak (ok. 1000 zł):
 
kociolek_budzetowy.thumb.jpg.25293bb02b016450f3e2cabe98c4b725.jpg
 
lub mniej więcej nawet tak (ok. 1700 zł), tylko, że z nowym sterownikiem gfv2:
 
grainfather_dla_ubogich4.thumb.jpg.ca31dd7e57272518c758740c95d2d3ac.jpg
 
 
A masz zdjęcia ze środka tych kotłów.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

749301169_5_1000x700_kociol-zacierny-koc

 

Ujście kranika jest stosunkowo nisko nad dnem, ale dno kosza jest jeszcze niżej - z jednej strony niewiele brzeczki pozostaje po spuszczeniu, z drugiej nie da się podpiąć hopstoppera.

Oczywiście opcją jest podniesienie kosza, ale wówczas wejdzie mniej słodu.

 

Kupiłem używkę, kosztowała mnie 600zł, od Chińczyka idą już pompa za 80zł, duży worek do chmielenia, do tego karimata za 25.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam.

Kupiłem kocioł Brauheld 45l od Klarsteina, więc chciałem zrobić próbne warzenie zanim dojdzie do mnie zamówiony hopstoper od kol. Lewatywa9. Zamówiłem zestaw ześrutowanych słodów od "piwopiweczko". Wsypałem ześrutowany słód i po 10min pracy brzeczka po przepompowaniu na górę kosza zasypowego przestała się przelewać przez sito ( cała brzeczka zebrała się nad zasypem). Po przemieszaniu aż do dna kosza brzeczka zleciała lecz czego można było się spodziewać zapchała oryginalną bazookę i dodatkowo brzeczka się przypaliła. Po przepompowaniu całej brzeczki z dna kotła (wiązało się to z kilkukrotnym wyciąganiem kosza odstawianiem go do przygotowanego obok wiadra i zeskrobywaniem wiosłem bazooki) sytuacja się powtarzała. Z ta bazooka to podejrzewam problem zniknie jak ja wymienię ale zastanawia mnie ten problem z zaklejonym sitem od kosza zasypowego...Czyżby sprzedawca słodu za drobno ześrutował? Koniec końców ponieważ brzeczka posiadała już zapach spalenizny - wylądowała w toalecie...

Proszę o własne spostrzeżenia i uwagi co robię źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Kupiłem kocioł Brauheld 45l od Klarsteina, więc chciałem zrobić próbne warzenie zanim dojdzie do mnie zamówiony hopstoper od kol. Lewatywa9. Zamówiłem zestaw ześrutowanych słodów od "piwopiweczko". Wsypałem ześrutowany słód i po 10min pracy brzeczka po przepompowaniu na górę kosza zasypowego przestała się przelewać przez sito ( cała brzeczka zebrała się nad zasypem). Po przemieszaniu aż do dna kosza brzeczka zleciała lecz czego można było się spodziewać zapchała oryginalną bazookę i dodatkowo brzeczka się przypaliła. Po przepompowaniu całej brzeczki z dna kotła (wiązało się to z kilkukrotnym wyciąganiem kosza odstawianiem go do przygotowanego obok wiadra i zeskrobywaniem wiosłem bazooki) sytuacja się powtarzała. Z ta bazooka to podejrzewam problem zniknie jak ja wymienię ale zastanawia mnie ten problem z zaklejonym sitem od kosza zasypowego...Czyżby sprzedawca słodu za drobno ześrutował? Koniec końców ponieważ brzeczka posiadała już zapach spalenizny - wylądowała w toalecie...
Proszę o własne spostrzeżenia i uwagi co robię źle.
Sito moglo sie.zatkac samym slodem, bo oryginalne sita maja.okragle.dziury i slod.moze sie w nie powbijac, ja u siebie mam inne sitka i jest git, co do intensywnego mieszania to ostatnio przydarzylo mi sie podobna sytuacja, czesc przeleciala na dno, i takie drobne czesci zaczely sie troche przypalac, ale udalo mi sie w miare wyciagnac wszystko, jedyna rada to po prostu nie mieszaj do samego dna, tak zeby ta maka nie przedostala sie na sam dol, ewentualnie w tym kotle masz ta funkce antyprzypaleniowa, ja teraz dodaje slod na dwa etapy, biore okolo kilograma i przesiewam, to co grube zostanie wsypuje jako pierwsze, czekam 3minuty az sie ulozy, i cala reszte daje na gore, wtedy na dole.zostanie dobra wasrtwa filtracyjne, a cala ta maka zostaje u gory,

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Marchelli napisał:

Sito moglo sie.zatkac samym slodem, bo oryginalne sita maja.okragle.dziury i slod.moze sie w nie powbijac, ja u siebie mam inne sitka i jest git, co do intensywnego mieszania to ostatnio przydarzylo mi sie podobna sytuacja, czesc przeleciala na dno, i takie drobne czesci zaczely sie troche przypalac, ale udalo mi sie w miare wyciagnac wszystko, jedyna rada to po prostu nie mieszaj do samego dna, tak zeby ta maka nie przedostala sie na sam dol, ewentualnie w tym kotle masz ta funkce antyprzypaleniowa, ja teraz dodaje slod na dwa etapy, biore okolo kilograma i przesiewam, to co grube zostanie wsypuje jako pierwsze, czekam 3minuty az sie ulozy, i cala reszte daje na gore, wtedy na dole.zostanie dobra wasrtwa filtracyjne, a cala ta maka zostaje u gory, 

Wysłane z mojego H9436 przy użyciu Tapatalka
 

Czego używasz do przesiewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z  Royala, tylko raz miałem problem z zatkanym sitem. Uzyłem słodu z jednego z największych sklepów piwowarskich, słod był bardzo drobno ześrutowany. Normalnie to śrutuję sam na profesjonalnym śrutowniku i nie mam problemów ( ostatnio nawet  zasyp100% pszenicy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, anteks napisał:

Korzystam z  Royala, tylko raz miałem problem z zatkanym sitem. Uzyłem słodu z jednego z największych sklepów piwowarskich, słod był bardzo drobno ześrutowany. Normalnie to śrutuję sam na profesjonalnym śrutowniku i nie mam problemów ( ostatnio nawet  zasyp100% pszenicy)

 

dodajesz luske dodatkowo?

mieszasz zacier?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.