Skocz do zawartości
kamyczewski

Pytanie o kocioł warzelny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim! Proszę opinie na temat takiego kociołka https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Beerfest-kociol-warzelny-zestaw-do-warzenia-piwa-2585W-30l.html . W domu posiadam indukcję z której nie chcę korzystać, nie chce też używać w domu butli z gazem. Czy mógłbym używać tego kociołka do zacierania i chmielenia ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znajomy tego używał. Wadą tego garnka jest cienkie dno, które szybko przypala słód podczas podgrzewania. Chyba lepszym wyborem jest hyundai ss 200. Ma grube ścianki.

Tylko nie masz w hyundaiu kosza do zacierania więc w gre wchodzi filtr z oplotu.

Edytowane przez myszarafa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Albo zrobienie kosza do zacierania na wymiar, do Hyundaia :-)

Wadą Hyundaia jest słaby termostat, tak +/- 5°C, więc trzeba samemu kontrolować temp.

Albo ten z Karsteina:

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Urzadzenie-do-schladzania/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna.html

Tu przynajmniej jest kosz.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potwierdzę Ci to, o czym pisałem na fb :) Ten kocioł jest za drogi jak na swoje marne funkcje.

Za 440zł kupisz tej samej klasy (tyle, że większy!) kocioł o tych samych funkcjach: https://emaks.pl/Warnik-do-wody-40l-stal-nierdzewna/3480?gclid=EAIaIQobChMIvfjI3OvV3AIVUaWaCh253AUjEAQYAyABEgLaIfD_BwE

Wyposażasz go w zawór kulowy i filtrator z oplotu (tu możesz zobaczyć jak ja to zrobiłem 2 lata temu przed pierwszym warzeniem) i masz gotową kadź zacierno-filtracyjną. Do tego albo dokupujesz garnek 30l do warzenia i chmielenia na indukcji, bądź możesz kombinować z filtrowaniem brzeczki np. do fermentora, umyć szybko garnek i warzyć w tym samym po odkręceniu filtratora (ja tak robiłem).

Jeśli już byłeś gotowy wydawać ponad 700zł za ten kociołek, to zastanów się czy nie warto doinwestować i kupić (nie wiem jakie masz fundusze) automatyczny kocioł zacierny z koszem i pompką. Ja się przesiadłem i nie żałuję, choć czasem się tęskni do mieszania łygą :) Nowy to koszt ok. 1600zł, używane za 1000-1200 można wyłapać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 5.08.2018 o 11:24, mrmrooz napisał:

Albo zrobienie kosza do zacierania na wymiar, do Hyundaia :-)

Wadą Hyundaia jest słaby termostat, tak +/- 5°C, więc trzeba samemu kontrolować temp.

Albo ten z Karsteina:

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Urzadzenie-do-schladzania/Maischfest-kociol-zacierny-kociol-warzelny-5-czesci-1500-3000W-25l-LCD-stal-nierdzewna.html

Tu przynajmniej jest kosz.

Na początku chce zrezygnować z elektroniki i wszystko chce robić sam :) te Karstein którego wkleiłeś posiada jakiś sterownik więc na razie odpada. Masz jaką sprawdzoną firmę ktora by wykonała taki kosz ?

Dnia 5.08.2018 o 13:53, PawelW napisał:

Potwierdzę Ci to, o czym pisałem na fb :) Ten kocioł jest za drogi jak na swoje marne funkcje.

Za 440zł kupisz tej samej klasy (tyle, że większy!) kocioł o tych samych funkcjach: https://emaks.pl/Warnik-do-wody-40l-stal-nierdzewna/3480?gclid=EAIaIQobChMIvfjI3OvV3AIVUaWaCh253AUjEAQYAyABEgLaIfD_BwE

Wyposażasz go w zawór kulowy i filtrator z oplotu (tu możesz zobaczyć jak ja to zrobiłem 2 lata temu przed pierwszym warzeniem) i masz gotową kadź zacierno-filtracyjną. Do tego albo dokupujesz garnek 30l do warzenia i chmielenia na indukcji, bądź możesz kombinować z filtrowaniem brzeczki np. do fermentora, umyć szybko garnek i warzyć w tym samym po odkręceniu filtratora (ja tak robiłem).

Jeśli już byłeś gotowy wydawać ponad 700zł za ten kociołek, to zastanów się czy nie warto doinwestować i kupić (nie wiem jakie masz fundusze) automatyczny kocioł zacierny z koszem i pompką. Ja się przesiadłem i nie żałuję, choć czasem się tęskni do mieszania łygą :) Nowy to koszt ok. 1600zł, używane za 1000-1200 można wyłapać.

Fundusze może by się znalazły ale tak jak pisałem ty bądź na FB chcę na razie robić wszystko sam bez elektroniki :)

Mocno zastanawiam się nad tym garnkiem który wkleiłeś. Jeżeli za jakiś czas będę chciał go przerobić na coś bardziej zautomatyzowanego będziesz mógł mi coś doradzić (mieszadło, prosty sterownik)? Czy nie przerabiałeś go aż tak ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie przerabialem, bo kupiłem automat RCBM-40n :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Masz jaką sprawdzoną firmę ktora by wykonała taki kosz ?

Polecam kolegę [mention=4201]lewatywa8[/mention] z forum, zrobił mi kosz do Hyundaia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Również polecam Kolegę Lewatywa8.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pozwole sobie odswiezyc temat i powroce do kotla o ktory pytal autor tematu a mianowicie :

https://www.electronic-star.pl/Dom-i-Rozrywka/Artykuly-Gospodarstwa-Domowego/Beerfest-kociol-warzelny-zestaw-do-warzenia-piwa-2585W-30l.html

Czy jest mozliwosc w tym kotle po zacieraniu wyciagniecie w jakis sposob calego slodu z zacieru i nastepnie odrazu gotowanie brzeczki?

Cena jest w miare kuszaca i moze sprawdzilo by sie to na poczatek zabawy z automatycznym kotlem?

Z gory dzieki za porady

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na zdjęciach nie ma, w opisie jest jakieś sito, wydaje mi się że może to być po prostu worek, jest u nich na stronie za 140 taki worek jako zapasowy. Już chyba lepiej ten kocioł za 899,99. Tu jest na pewno kosz do wyciągania młóta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maischfest i do tego mała pompka z wężykiem silikonowym do recyrkulacji oraz siatka 600 mikronów na dno kosza - to na początek najbardziej sensowne ekonomicznie rozwiązanie do warzenia piwa z chmieleniem szyszką. Szyszka będzie tu naturalnym filtrem podczas spuszczania brzeczki. Do chmielenia peletami potrzebny już będzie hopspider, bo na hopstoper prawdopodobnie nie będzie miejsca pod koszem. Wyrzucając oryginalne sterowanie i dodając gfv2 mamy "grainfathera" za ca. 1700 zł. 😉

EDIT:

Docelowo może to wyglądać tak (ok. 1000 zł):

kociolek_budzetowy.thumb.jpg.25293bb02b016450f3e2cabe98c4b725.jpg

lub mniej więcej nawet tak (ok. 1700 zł), tylko, że z nowym sterownikiem gfv2:

grainfather_dla_ubogich4.thumb.jpg.ca31dd7e57272518c758740c95d2d3ac.jpg

Edytowane przez PiwoLab

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi