Jump to content

Surowce niesłodowane


Franekkkk
 Share

Recommended Posts

Jak skończy mi się ta warka, którą mam obecnie może spróbuje zrobić ze surowcami niesłodowanymi, dokładnie chodzi mi o kukurydzę i zwykły jęczmień. Czy ktoś z Was robił już takie piwa? Jeżeli tak to te surowce w jakiej postaci i w jakich proporcjach.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=3335#p3335 wkleiłam nieskończone jeszcze opracowanie dotyczące surowców niesłodowanych.

 

A odpowiadając na Twoje pytanie - zrobiłam kiedyś jedna lub dwie warki z dodatkiem płatków jęczmiennych w celu poprawienia pienistości piwa, piwo faktycznie miało dość ładną pianę, ale czy akurat było to spowodowane użyciem jęczmienia - ciężko stwierdzić. Co do kukurydzy to osobiście nie widzę żadnych korzyści z jej użycia przy produkcji domowego piwa.

Link to comment
Share on other sites

Kukurydza nic oprócz cukru chyba nic nie wniesie do piwa, jęczmień z tego co mówisz to jeszcze białko. Kukurydze chcę dodać, żeby zobaczyć jak takie piwo smakuje, czy jest lepsze/gorsze.

Wiem też, że w afryce stosują sorgo. Ciekawe jak z tym surowcem wychodzi piwo? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Do celów badawczych z Baronem Von Żukiem uwarzyliśmy piwo z pszenicą i pszenżytem, narazie fermentuje. Gdy przeprowadzimy analizy oraz ocene sensoryczną zamieszcze informacje :P

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No i zrobiliśmy piwo z dodatkiem pszenicy i pszenżyta w ilości 10%, 20%, 30% zasypu. Wrażenia sensoryczne ciekawe, szczególnie po dodaniu pszenżyta ;) piwo z dodatkiem pszenżyta miało ciemniejszy kolor, także przy produkcji zacier z 30% pszenżytem filtrował się najdłużej. Smakowo jedno jak i drugie było dobre, przy dodatku 30% pszenicy lub pszenżyta ekstrakt był słabszy czyli za mało enzymów.

Zacieranie z pszenicą/pszenicą przeprowadziliśmy oczywiście z procesem kleikowania w osobnym kotle ;)

Wykonaliśmy tylko podstawowe oznaczenia, szkoda wg. PN.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.