Skocz do zawartości

Nienapowietrzona brzeczka/brak startu drozdzy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

zastanawiam się czy działać już teraz, czy jeszcze chwilę zaczekać. Jak widać dłuższe przerwy w warzeniu nie służą niczemu dobremu, niestety przez gapiostwo zapomniałem napowietrzyć brzeczki przed zadaniem drożdży.

Dodatkowo podczas rehydratacji większość drożdzy (s05) opadła na dno, część zbiła się w grudki. Wcześniej mi się to nie zdarzyło, zazwyczaj tworzyły ładną warstwę na wierzchu.

Drożdże zostały zadane 24h temu , jeszcze nie wystartowały, dodatkowo jako że fermentuję w domowej lodówce (styropian+chłodziwo), a nie mogłem czuwać nad brzeczką, wrzuciłem za dużą ilość zamrożonych butelek i temperatura piwa spadła do 14st.. planowałem fermentować w ok 17-18st.

Co teraz? Czekać? Lekko podbić temperaturę do docelowej? Próbować napowietrzać poprzez kołysanie?

 

Wszelkie uwagi mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli drożdże jeszcze nie wystartowały, to jak najbardziej możesz napowietrzyć brzeczkę bujając fermentorem.

Nie musisz tez czuć się winny - ostatnio dużo osób miało problem ze startem us-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7/22/2018 o 16:24, koval_blazej napisał:

Myślę, że jeśli drożdże jeszcze nie wystartowały, to jak najbardziej możesz napowietrzyć brzeczkę bujając fermentorem.

No nie byłbym taki pewien. Drożdże zużywają tlen bardzo szybko po ich dodaniu do brzeczki, długo przed tym zanim zacznie się fermentacja. Teraz to zapewne już niewiele pomoże a może zaszkodzić.

 

24h to nie jest jakoś specjalnie długo. Ja bym czekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.