Skocz do zawartości

jedna warka, wiecej fermentatorow


THimo134

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mialem w planie zalatwic sobie jakies wiadra u cukiernika i udalo sie. Niestety tylko 10 litrowe:( wiec jest pytanie czy moglbym zrobic tak. Pierwsza warke chce sobie na rockendrolu z brewkita na 20 litrow. Gar taki wielki raczej zalatwie wiec calosc bym "zamieszal" w garze a potem np na dwa moze trzy fermentatory porozlewal. Po burzliwej jeden bym zabutelkowal a drugi zostawil na cicha. czy to ma sens i czy moge tak zrobic?

 

Wyprzedazam wasze pytanie dlaczego nie kupie fermentatora jak czlowiek zamiast kombinowac, ograniczone srodki do inwestycji:)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wiec stalo sie zrobilem pierwsza warke

ugotowalem gotowca ochloedzilem sprawdzilem blg i wyszlo 12 co prawda mialo byc jedenascie ale pech:) i wsypalem drozdze go gara a potem rozlalem powoli do fermentatorow i NIC zrobilem to 3 godziny temu i nic apsolutnie sie nie dzieje zadnej piany troche mnie to martwi. Czy wszystko jest w porzadku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio próbuje pomysł jednego czyli schłodzić w garze i tam właśnie wsypać drożdże i burzliwą robić w tym co się gotowało. Z pierwszych wrażeń to już wiem że mogłem chmieliny wyczyścić a one zostały na ściankach. Przeleje wężykiwm

Super, brakowało mi takiego przykładu do artykułu o fermentacji bez dekantacji - tylko piwo ma wyjść dobre!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat już kiedyś poruszałem. Robiłem tak wielokrotnie, że fermentowałem w garze w którym gotowałem. Wg mnie piwko wychodziło bardzo dobre, ale mętne. Dłużej też musiało postać w butelkach aby pozbyć się posmaków drożdżowych, jednak smak potem wydawał mi się jakiś pełniejszy. Po zakupie drugiego fermentora zrezygnowałem z tej metody, ale jeszcze kiedyś z pewnością do niej wrócę.

W każdym razie mogę porównać wittbiera, którego za pierwszym razem robiłem metodą bez dekantacji a aktualnie mam zrobionego zgodnie z tradycją i... Tamten był lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie mogę porównać wittbiera, którego za pierwszym razem robiłem metodą bez dekantacji a aktualnie mam zrobionego zgodnie z tradycją i... Tamten był lepszy.

Masz obydwa czy porównujesz aktualnego ze wspomnieniami po pierwszym? Jeśli nie masz obydwóch piw równocześnie to raczej trudno porównać, zresztą smak też się zmienia (mam na myśli odczucia pijącego) i to co wczoraj smakowało świetnie dziś słabo wchodzi a jutro znów może być wzorcowe. Trza by uwarzyć piwo i fermentować część z "gruntem", część bez. Dopiero wtedy porównanie ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie mogę porównać wittbiera' date=' którego za pierwszym razem robiłem metodą bez dekantacji a aktualnie mam zrobionego zgodnie z tradycją i... Tamten był lepszy.[/quote']

Masz obydwa czy porównujesz aktualnego ze wspomnieniami po pierwszym? Jeśli nie masz obydwóch piw równocześnie to raczej trudno porównać, zresztą smak też się zmienia (mam na myśli odczucia pijącego) i to co wczoraj smakowało świetnie dziś słabo wchodzi a jutro znów może być wzorcowe. Trza by uwarzyć piwo i fermentować część z "gruntem", część bez. Dopiero wtedy porównanie ma sens.

W sumie racja porównanie należy robić z jednej warki ( w tym przypadku) i metodą side by side, ja dodatkowo porównuje piwa w gronie znajomych przelewam do szklanek i co ciekawe każdy ma inne odczucia i ocenę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - porównuję ze wspomnieniami, ale to nie zmienia faktu, że tamto mi baardzo smakowało a to co mam teraz smakuje mi średnio. O jego jakości świadczy też częstotliwość "tajemniczego znikania" piwka z kraty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.