Skocz do zawartości

Skrobia i jej konwersja do cukrów prostych a przynajmniej prostszych, czyli enzymy w praktyce.


Rekomendowane odpowiedzi

Świetne opracowanie, duży plus !

...ale, teraz będzie trudniej :

Cytuj

Enzym α-amylazy nie potrafi działać bez wapnia. Brzeczka mająca poniżej 50 mg/l wapnia nie zrobi dobrego piwa. Zalecane jest około 200 mg/l [1].

No to weźmy na ten przykład takiego pilsa bohemskiego, gdzie w profilu wody pilzeńskiej, wapnia będzie 7mg/l. Jeśli jest go tak mało to nie ma sensu przerwa α-amylazowa, bo wedle w/w założenia α-amylaza nie zadziała.

Pomimo tego ludziska trzaskają pilsy na bardzo miękkiej wodzie, robią przerwy β i  α-amylazowe, a i piwa nie takie fatalne wychodzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Joosto napisał:

Świetne opracowanie, duży plus !

...ale, teraz będzie trudniej :

No to weźmy na ten przykład takiego pilsa bohemskiego, gdzie w profilu wody pilzeńskiej, wapnia będzie 7mg/l. Jeśli jest go tak mało to nie ma sensu przerwa α-amylazowa, bo wedle w/w założenia α-amylaza nie zadziała.

Pomimo tego ludziska trzaskają pilsy na bardzo miękkiej wodzie, robią przerwy β i  α-amylazowe, a i piwa nie takie fatalne wychodzą ;)

Wątpię aby Pan George Fix chciał na oszukać. Sam słód, zwłaszcza jasny ma sporo wapnia, bo blisko 100 gramów na kilogram. Nie wiem jaka średnią gęstość ma słód więc na litr tak z głowy nie przeliczę, ale obstawiam że wystarczy. Nie pisałem też w artykule, że to woda musi mieć taki profil i pewnie warto to dopisac:). W sumie jak wrócę do domu (bo z telefonu trudno) napiszę tę adnotację, by było bardziej jasne. Dzięki za czujne oko i rozum :)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam to w książce o wodzie (seria brewing elements) pisali, że (tu nie pamiętam czy zacier, czy finalne piwo) na wodzie destylowanej ma ok 30ppm Ca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tibek napisał:

Jeśli dobrze pamiętam to w książce o wodzie (seria brewing elements) pisali, że (tu nie pamiętam czy zacier, czy finalne piwo) na wodzie destylowanej ma ok 30ppm Ca.

Za jakiś czas to sprawdzę. Miałem podejście do tej książki, ale odłożyłem pozycję w czasie. Muszę nadrobić jeszcze troche braków z chemii, aby ją lepiej zrozumieć.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.