Jump to content

Jockey Box - wyszynk piwa ze schładzaniem w przepływie

needmorehops
 Share

Recommended Posts

Cześć,

buduję aktualnie coś co po amerykańsku zwie się Jockey Boxem. Chodzi o rozwiązanie w którym piwo wypychane sztucznie z KEGa, przepływa przez zwój z rurki, która to z kolei zanurzona jest w lodzie i trafia do kranu.

Mam już część sprzętu, natomiast mam problem z materiałem z którego zrobić zwój. Miedź jest miękka i plastyczna, natomiast wyczytałem że wraz z niskim PH piwa potrafi się z niej wytrącić jakiś badziew. Uprzedzając - mowa o gotowym piwie, nie brzeczce która ma wyższe PH.

Idealna w teorii i tańsza była by stal nierdzewna, natomiast wyginanie jej w domowych warunkach jest bardzo trudne, szczególnie ze srednicę zwoja/spirali planuje na ok 10cm.

Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia, porady lub sugestie z czego taki zwój zrobić? Wyginałem kiedyś rurkę stalową - karbowaną pod chłodnicę ręcznie i było to dość proste, ta pod ten projekt powinna mieć ok 10-11m i srednicę 10mm najlepiej - każdy sprzedawca do którego dzwoniłem mówi że takiej rurki ręcznie nie wygnę tak jak chce, raczej ją połamię.

A może jest na sali ktoś kto zdementuje szkodliwość miedzi w połączeniu z niskim Ph piwa?

Pomysł jest zza wielkiej wody, i tamtejszy internet odradza właśnie miedź. Można kupić gotowy zwój ze stali KO, ale jest on za duży dla mojej lodówki, no i chciałbym to zrobić raczej taniej niż drożej ;)

Zdjęcie poglądowe

SS-Jockey-Box-Full021915165152__77584.15

A czemu nie zostawisz tak jak jest, w plastikowej rurce do wyszynku piwa? Ona jest troche sztywniejsza i mozesz na kilka zwojow ja zwinac..

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

2 godziny temu, Daniel() napisał:

https://www.karbowane.pl

Trudniej tylko będzie domyć wewnątrz. I szczerze to nie wiem czy będzie miało wpływ na pienienie.

oj podejrzewam że właśnie będzie się pienić...

1 godzinę temu, ebol77 napisał:

A czemu nie zostawisz tak jak jest, w plastikowej rurce do wyszynku piwa? Ona jest troche sztywniejsza i mozesz na kilka zwojow ja zwinac..

Igielit słabo wymienia ciepło, a chodzi by to się właśnie w przepływie chłodziło

Kurcze tak sobie na to patrzę i się zastanawiam jakby się jako Jockey Box sprawdziła chłodnica z nierdzewki (np. ta z Browamatora) zainstalowana wewnątrz dobrze zaizolowanego fermentora wypełnionego lodem. W środku jest czysta, tak naprawdę przepływa przez nią tylko zimna kranówka, a skoro już ktoś taką chłodnicę posiada to można ją wykorzystać i w ten sposób. Ktoś próbował iść tym tropem już?

dobrze by sie sprawiła ;) poruszałem ten temat na Jewarzce i jeden kolega stosuje chłodnicę też i do tego celu. Wymiennie z chłodzeniem brzeczki ;)

Wklejam zdjęcie które podesłał poniżej.

2 godziny temu, ebol77 napisał:

Myslisz ten sztywny jest igielitowy?

Nom, tak myślę. A ten miękki silikonowy moze nie nadawać się do piwa pod ciśnieniem, tym bardziej że moze sie jakos pozaginać niefortunnie.

36760330_1799162963496566_6892506269001711616_n.jpg

2 godziny temu, needmorehops napisał:

dobrze by sie sprawiła ;) poruszałem ten temat na Jewarzce i jeden kolega stosuje chłodnicę też i do tego celu. Wymiennie z chłodzeniem brzeczki ;)

Wklejam zdjęcie które podesłał poniżej.

Nom, tak myślę. A ten miękki silikonowy moze nie nadawać się do piwa pod ciśnieniem, tym bardziej że moze sie jakos pozaginać niefortunnie.

36760330_1799162963496566_6892506269001711616_n.jpg

O widzę, że mój Jokey Box trafił też tutaj :P.

Ja akurat miałem to szczęście, że miałem lodówkę do której moja chłodnica się mieści. Swego czasu jak byłem zajarany budową Jokey Boxa na 2 lub więcej kranów też miałem problem ze spiralami (chciałem wsadzić dwie mniejsze do takiej lodówki). Trafiłem na coś takiego: https://sprzedajemy.pl/chlodnica-wezownica-spirala-do-destylacji-sedziszow-2-a1d299-nr25803907. Ta oferta już jest raczej nieaktualna, ale myślę, że to dobry trop. 

Dnia 13.07.2018 o 19:05, Jankasper napisał:

A nie chciałbyś połączyć kolanek z nierdzewki właśnie z wężykiem? łatwo rozmontować, rozbudować, wymoczyć... taka luźna sugestia.

Hm, chyba nie do końca rozumiem :)  Mógłbyś przybliżyć?

Podsunąłeś mi natomiast pomysł żeby pociąć rurkę stalową i zrobic ten zwój na podstawie prostokąta, łącząc rurki kolankami z nierdzewki. Tylko ciekawe czy są takie kolanka ;)

Dnia 13.07.2018 o 21:23, Ramnic napisał:

O widzę, że mój Jokey Box trafił też tutaj :P.

Ja akurat miałem to szczęście, że miałem lodówkę do której moja chłodnica się mieści. Swego czasu jak byłem zajarany budową Jokey Boxa na 2 lub więcej kranów też miałem problem ze spiralami (chciałem wsadzić dwie mniejsze do takiej lodówki). Trafiłem na coś takiego: https://sprzedajemy.pl/chlodnica-wezownica-spirala-do-destylacji-sedziszow-2-a1d299-nr25803907. Ta oferta już jest raczej nieaktualna, ale myślę, że to dobry trop. 

Tak, sorki - mogłem zapytać czy moge wykorzystać zdjęcie :)

1 hour ago, needmorehops said:

Hm, chyba nie do końca rozumiem :)  Mógłbyś przybliżyć?

Podsunąłeś mi natomiast pomysł żeby pociąć rurkę stalową i zrobic ten zwój na podstawie prostokąta, łącząc rurki kolankami z nierdzewki. Tylko ciekawe czy są takie kolanka ;)

Kolanka i rurki proste z nierdzewki są w każdym markecie. A na łączenia rurki z silikonu, łatwiejsze w utrzymaniu nuż gwintu. Łatwe w montażu i przerobce. 

Widziałem takie ustrojstwo na Ukrainie. Kwas z tego lali. Szło przez lodówkę turystyczną z zimną wodą że studni. 

Od góry i na dole były kraniki. W środku 3-4 prostokąty z cienkiej rurki.  Wyglądało na miedź... 

Edited by Jankasper

• 6 months later...