Skocz do zawartości

Jockey Box - wyszynk piwa ze schładzaniem w przepływie


needmorehops

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

buduję aktualnie coś co po amerykańsku zwie się Jockey Boxem. Chodzi o rozwiązanie w którym piwo wypychane sztucznie z KEGa, przepływa przez zwój z rurki, która to z kolei zanurzona jest w lodzie i trafia do kranu.

Mam już część sprzętu, natomiast mam problem z materiałem z którego zrobić zwój. Miedź jest miękka i plastyczna, natomiast wyczytałem że wraz z niskim PH piwa potrafi się z niej wytrącić jakiś badziew. Uprzedzając - mowa o gotowym piwie, nie brzeczce która ma wyższe PH.

Idealna w teorii i tańsza była by stal nierdzewna, natomiast wyginanie jej w domowych warunkach jest bardzo trudne, szczególnie ze srednicę zwoja/spirali planuje na ok 10cm.

Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia, porady lub sugestie z czego taki zwój zrobić? Wyginałem kiedyś rurkę stalową - karbowaną pod chłodnicę ręcznie i było to dość proste, ta pod ten projekt powinna mieć ok 10-11m i srednicę 10mm najlepiej - każdy sprzedawca do którego dzwoniłem mówi że takiej rurki ręcznie nie wygnę tak jak chce, raczej ją połamię.

 

A może jest na sali ktoś kto zdementuje szkodliwość miedzi w połączeniu z niskim Ph piwa?

Pomysł jest zza wielkiej wody, i tamtejszy internet odradza właśnie miedź. Można kupić gotowy zwój ze stali KO, ale jest on za duży dla mojej lodówki, no i chciałbym to zrobić raczej taniej niż drożej ;)

 

Zdjęcie poglądowe

 

SS-Jockey-Box-Full021915165152__77584.15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daniel() napisał:

https://www.karbowane.pl

Trudniej tylko będzie domyć wewnątrz. I szczerze to nie wiem czy będzie miało wpływ na pienienie.

oj podejrzewam że właśnie będzie się pienić...

 

1 godzinę temu, ebol77 napisał:

A czemu nie zostawisz tak jak jest, w plastikowej rurce do wyszynku piwa? Ona jest troche sztywniejsza i mozesz na kilka zwojow ja zwinac..


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Igielit słabo wymienia ciepło, a chodzi by to się właśnie w przepływie chłodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze tak sobie na to patrzę i się zastanawiam jakby się jako Jockey Box sprawdziła chłodnica z nierdzewki (np. ta z Browamatora) zainstalowana wewnątrz dobrze zaizolowanego fermentora wypełnionego lodem. W środku jest czysta, tak naprawdę przepływa przez nią tylko zimna kranówka, a skoro już ktoś taką chłodnicę posiada to można ją wykorzystać i w ten sposób. Ktoś próbował iść tym tropem już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze by sie sprawiła ;) poruszałem ten temat na Jewarzce i jeden kolega stosuje chłodnicę też i do tego celu. Wymiennie z chłodzeniem brzeczki ;)

 

Wklejam zdjęcie które podesłał poniżej.

 

2 godziny temu, ebol77 napisał:

Myslisz ten sztywny jest igielitowy?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Nom, tak myślę. A ten miękki silikonowy moze nie nadawać się do piwa pod ciśnieniem, tym bardziej że moze sie jakos pozaginać niefortunnie.

 

 

36760330_1799162963496566_6892506269001711616_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, needmorehops napisał:

dobrze by sie sprawiła ;) poruszałem ten temat na Jewarzce i jeden kolega stosuje chłodnicę też i do tego celu. Wymiennie z chłodzeniem brzeczki ;)

 

Wklejam zdjęcie które podesłał poniżej.

 

 

Nom, tak myślę. A ten miękki silikonowy moze nie nadawać się do piwa pod ciśnieniem, tym bardziej że moze sie jakos pozaginać niefortunnie.

 

 

36760330_1799162963496566_6892506269001711616_n.jpg

O widzę, że mój Jokey Box trafił też tutaj :P.

 

Ja akurat miałem to szczęście, że miałem lodówkę do której moja chłodnica się mieści. Swego czasu jak byłem zajarany budową Jokey Boxa na 2 lub więcej kranów też miałem problem ze spiralami (chciałem wsadzić dwie mniejsze do takiej lodówki). Trafiłem na coś takiego: https://sprzedajemy.pl/chlodnica-wezownica-spirala-do-destylacji-sedziszow-2-a1d299-nr25803907. Ta oferta już jest raczej nieaktualna, ale myślę, że to dobry trop. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.07.2018 o 19:05, Jankasper napisał:

A nie chciałbyś połączyć kolanek z nierdzewki właśnie z wężykiem? łatwo rozmontować, rozbudować, wymoczyć... taka luźna sugestia.

Hm, chyba nie do końca rozumiem :)  Mógłbyś przybliżyć?

Podsunąłeś mi natomiast pomysł żeby pociąć rurkę stalową i zrobic ten zwój na podstawie prostokąta, łącząc rurki kolankami z nierdzewki. Tylko ciekawe czy są takie kolanka ;)

 

Dnia 13.07.2018 o 21:23, Ramnic napisał:

O widzę, że mój Jokey Box trafił też tutaj :P.

 

Ja akurat miałem to szczęście, że miałem lodówkę do której moja chłodnica się mieści. Swego czasu jak byłem zajarany budową Jokey Boxa na 2 lub więcej kranów też miałem problem ze spiralami (chciałem wsadzić dwie mniejsze do takiej lodówki). Trafiłem na coś takiego: https://sprzedajemy.pl/chlodnica-wezownica-spirala-do-destylacji-sedziszow-2-a1d299-nr25803907. Ta oferta już jest raczej nieaktualna, ale myślę, że to dobry trop. 

Tak, sorki - mogłem zapytać czy moge wykorzystać zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, needmorehops said:

Hm, chyba nie do końca rozumiem :)  Mógłbyś przybliżyć?

Podsunąłeś mi natomiast pomysł żeby pociąć rurkę stalową i zrobic ten zwój na podstawie prostokąta, łącząc rurki kolankami z nierdzewki. Tylko ciekawe czy są takie kolanka ;)

 

 

Kolanka i rurki proste z nierdzewki są w każdym markecie. A na łączenia rurki z silikonu, łatwiejsze w utrzymaniu nuż gwintu. Łatwe w montażu i przerobce. 

Widziałem takie ustrojstwo na Ukrainie. Kwas z tego lali. Szło przez lodówkę turystyczną z zimną wodą że studni. 

Od góry i na dole były kraniki. W środku 3-4 prostokąty z cienkiej rurki.  Wyglądało na miedź... 

Edytowane przez Jankasper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.