Skocz do zawartości

XIV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2019


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

Nie piłem twojego piwa, ale na obronę sędziów napiszę że PH i odczucie kwaśności nie zawsze idą w parze. Zmierz np Ph coca-coli i spróbuj czy jest kwaśna w smaku
Możliwe, że w twoim brakowało jakieś kontry dla kwaśności i było przez to mało zbalansowane...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miklosz napisał:

Dostałem metryczkę, dziękuję.
Z zasady nie komentuję ocen sędziów, ale tym razem zrobię wyjątek.

Bo jeśli Flanders odpada w kategorii Sour Ale bo jest "za kwaśny", to coś tu nie gra. Cytując: "Piwo niestylowe. Bardzo wysoka kwaśność dominuje wszytko inne".
Nie będę tu się rozwodził ilu to piwowarów, sensoryków, sędziów, piwnych blogerów piwo tu piło mlaskając z zachwytu. Powiem tylko, że:

  • pH 3,5.
  • robiłem porównanie tego piwa z "Duczeską". Jest słodsze od Duczeski.

Nie wiem na czym się kalibrowali sędziowie, ale może jak robicie taką kategorię to nie dawajcie jej do oceny ludziom, którzy kwasów nie piją / nie lubią...
 

 

Sędziowie kalibrowali się moim domowym Flandersem. Chciałem by był to komercyjny ale tego nie lali w piątek jeszcze. Mój flanders był w stronę octową, mocno kwaśny coś właśnie w stronę Ducheski, z dużą kontrą słodową i na koniec mocno zbrecony.

 

Flanders był oceniany w kategorii Flanders - przysłano na konkurs 5 flandersów i w eliminacjach Twój był najsłabszy, a nawet sędziowie postanowili, że jako jedyny nie będzie w finale. Dlaczego? Metryczka jest bogata i mam pytanie tylko podwyższona kwaśność Cię w niej uderzyła? Jest drugi powód dla którego piwo nie weszło do finału. Piwo było jednowymiarowo kwaśne. Red Flanders to mieszanka bogata aromatów pochodzących zarówno od słodów jak i drożdży. U Ciebie tego nie było, owoce na bardzo niskim poziomie, słodowość majaczyła jakaś tam spod kwasu, ale była w stronę karmelowych słodów.W opisie stylu masz wyraźnie napisane "Kwaskowaty, kwaśny aromat jest w obecny w zakresie od dopełniającego do intensywnego." Kwaśność dominowała i wychodziła po za styl. Sam kwas w piwie to nie wszystko - trzeba zbudować tło do tego. I teraz to co pominąłeś z metryczki "Piwo niestylowe. Bardzo wysoka Kwaśność dominuje wszystko inne. Jeśli coś się przebija to Plastikowa Fenolowość" Zaznaczone obok w kolumnie fenole na 2. Wskazuje na to, że proces fermentacji nie przebiegł prawidłowo o czym w dodatkowych uwagach sędziowie wspomnieli. 

 

Sędziowie, którzy nie chcieli oceniać "kwasów" tego nie robili, dobierałem tych co się znali. Każdego piwa ja też próbowałem bo lubię kwasy i zarzut uważam za nietrafiony. Z 5 Red Flandersów w konkursie Twój był po prostu zły i po za stylem dodatkowo z wadą, która dla mnie wyklucza picie takiego piwa.

 

Nie wiem jakie osobistości piwne i celebryci go próbowały. Wolałbym tego nie komentować odeślę tylko do tekstu PSPD w kwestii metryczek co pojawia się co roku w temacie MPPD.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam więc cała metryczkę. Nie wiem na jakiej podstawie uznałeś ją za "bogatą". Gdyby zawarto w niej te uwagi, które dołączyłeś do komentarza powyżej, albo gdyby były dołączone np. w mailu to może bym się nie czepiał.

Tak - wspomniana jest fenolowość, ale jako główny powód odrzucenia piwa podana jest nadmierna kwasowość,z komentarzem, że wręcz "uniemożliwia ocenę", we wskazówkach znowu jest ponownie wkazane, żeby ograniczyć kwasowość.

Cała metryczkę można zasadzie streścić do "Niestylowe, bo za kwaśne. Aha, przy okazji fenolowe". 
I stąd moja "gównoburza"...


image.thumb.png.b311a7e98fd0471faa86ccbfaa996a0e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miklosz napisał:

Załączam więc cała metryczkę. Nie wiem na jakiej podstawie uznałeś ją za "bogatą". Gdyby zawarto w niej te uwagi, które dołączyłeś do komentarza powyżej, albo gdyby były dołączone np. w mailu to może bym się nie czepiał.

Tak - wspomniana jest fenolowość, ale jako główny powód odrzucenia piwa podana jest nadmierna kwasowość,z komentarzem, że wręcz "uniemożliwia ocenę", we wskazówkach znowu jest ponownie wkazane, żeby ograniczyć kwasowość.

Cała metryczkę można zasadzie streścić do "Niestylowe, bo za kwaśne. Aha, przy okazji fenolowe". 
I stąd moja "gównoburza"...

 

Na takiej podstawie uważam ją za bogatą? Na takiej, że nie dostałeś jednego słowa w metryczce. Naprawdę chyba nie miałeś okazji dostać biednej metryczki gdzie napisane były dosłownie 2 słowa, chcesz mogę Ci taką pokazać na PW. Tutaj sędziowie skupili się i poświęcali na każde piwo prawie 10 minut.

 

Tak bo główną wadą piwa była kwaśność, która zakrywała pozostały bukiet piwa w tym te fenole. Drugim powodem była "jeśli coś się przebija to plastikowa fenolowość". Nie chce być nie miły łopatologicznie - kwaśność ta nie pozwalała na ocenę piwa bo zakrywała wszystko, a jak coś tam sędziowie wyczuwali to był to fenol o specyfice plastikowej. Jak dla mnie metryczka jest zrozumiała i prawidłowa. Piwo było za kwaśne i nic się nie pokazywało innego - nie zgodne z opisem stylu. Nie wiem co byś chciał zobaczyć w tej metryczce - to są eliminacje tutaj opisujemy jedynie za co piwo jest odrzucone.

 

Chciałeś się dowiedzieć dlaczego tak zostało ocenione i nie widzę nic w tym złego. Słabe jest obrażanie osób oceniających to piwo oraz pisanie, że ktoś tam gdzieś tam próbował to piwo i cmoktał z zachwytu (a szwagier uważa je za najlepsze na świecie). Ja zawsze chętnie odpowiadam na każde pytanie o ile jestem w stanie na nie odpowiedzieć i pamiętam dane piwo o ile próbowałem ;) Po rozesłaniu metryczek zazwyczaj dostaje 5-10 PW z odpowiedzią zwrotną i dość kulturalną dyskusją, gdzie staram się objaśnić nieścisłości. Sędziowie to nie maszyny i też potrafią napisać niezrozumiale, jak metryczka brzmi dziwnie to proszę zazwyczaj o poprawienie jej - tak czytam każdą przy oddawaniu. Jak widać i tak czasem jest niezrozumiale. Mam nadzieje, że pomogłem rozwiać Ci wątpliwości co do metryczki, jak jeszcze jakieś pytania masz to pisz śmiało.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Undeath napisał:

Chciałeś się dowiedzieć dlaczego tak zostało ocenione i nie widzę nic w tym złego. Słabe jest obrażanie osób oceniających to piwo oraz pisanie, że ktoś tam gdzieś tam próbował to piwo i cmoktał z zachwytu (a szwagier uważa je za najlepsze na świecie).


Cześć ponownie!
Nie chciałem nikogo obrażać - jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam. 
Wprost napisałem, że "nie będę tu się rozwodził ilu to piwowarów, sensoryków, sędziów... " - bo wiem, że to z dupy argument. 
Powtórzę - jakby dostałem trochę więcej danych - to pewnie bym nawet nie zaregował. Wysłałem też po otrzymaniu metryczki odpowiedz na maila, ale tego maila chyba nikt nie czyta. Dlatego napisałem tutaj, tym bardziej, że sam wcześniej (jeszcze przed rozesłaniem metryczek) komentowałeś piwa, wyprzedzając niejako sędziów, więc poczułem się uprawniony do podjęcia dyskusji tutaj.
Zdaję sobie sprawę, że jakbyśmy spotkali się przy piwie i podyskutowali, to temperatura dyskusji była by dużo niższa. Może nie poszło to wyjątkowo kulturalnie, ale nie martw sie - do poziomu Jepiwki obu nam jeszcze daleko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dziedzicpruski napisał:

A ten kwas to octowy czy taki bardziej mlekowy ?

 

Mlekowy.

 

12 godzin temu, Miklosz napisał:


Cześć ponownie!
Nie chciałem nikogo obrażać - jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam. 
Wprost napisałem, że "nie będę tu się rozwodził ilu to piwowarów, sensoryków, sędziów... " - bo wiem, że to z dupy argument. 
Powtórzę - jakby dostałem trochę więcej danych - to pewnie bym nawet nie zaregował. Wysłałem też po otrzymaniu metryczki odpowiedz na maila, ale tego maila chyba nikt nie czyta. Dlatego napisałem tutaj, tym bardziej, że sam wcześniej (jeszcze przed rozesłaniem metryczek) komentowałeś piwa, wyprzedzając niejako sędziów, więc poczułem się uprawniony do podjęcia dyskusji tutaj.
Zdaję sobie sprawę, że jakbyśmy spotkali się przy piwie i podyskutowali, to temperatura dyskusji była by dużo niższa. Może nie poszło to wyjątkowo kulturalnie, ale nie martw sie - do poziomu Jepiwki obu nam jeszcze daleko :)

 

Do maila mam dostęp z jednego komputera - w pracy i tam odpowiadam na te pytania. Jeżeli mail poleciał o 15.38, a na forum napisałeś o 14.59 to nie mam szans odpowiedzieć na pytania tam zawarte bo po pierwsze to "paradoks" czasowy ;), a po drugie już po mojej pracy i na drugi dzień jestem w stanie odpowiedzieć dopiero.

 

Tu muszę zaznaczyć, że komentuje poziom na podstawie metryczek zrobionych przez sędziów. Jestem przewodniczącym jury i nie brałem udziału w ocenie piw - czuwałem nad prawidłowością procesu i próbowałem co poniektóre piwa, jak były wątpliwości. Więc mój komentarz odnośnie poziomu jest na podstawie tego co sędziowie mówili i pisali, a nie z mojego widzimisie oraz wychodzenia przed szereg. Co roku robię to, że zostawiam krótki odzew o piwach, bo moim zdaniem to też daje dużo uczestnikom konkursu. Z RF próbowałem każdego akurat. Co do większej ilości danych - metryczka eliminacyjna ma wykazać za co odpadło piwo, niestety nie opisuje idealnie tego piwa, od tego są metryczki finałowe. 

 

Co do tezy o łączeniu kategorii zawartej w mailu na temat nieprzemyślenia łączenia kategorii - po ilości piw stwierdzam, że nie pod pasowało to ludziom i w przyszłych edycjach nie będzie kontynuowane. W ustaleniach pomysł był ciekawy i patrząc w sumie na finał (szkoda tylko, że jeden Sour Saison ale za to na bardzo wysokim poziomie przyszedł) spełnił oczekiwania jurorskie, natomiast od strony uczestników widocznie nie. Nie będę narzekał bo formuła tej kategorii sprawiła, że piwa finałowe i tak były na wysokim poziomie, a zwycięskie piwo Bartka to jeden z lepszych RF jakie miałem okazję pić.

 

Wiadomo w 4 oczy się lepiej rozmawia ale przez neta też staram się nie unosić i odpowiadać w miarę rzetelnie. Konkurs jest dla Was i ma być przejrzysty.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
5 godzin temu, sasuke5055 napisał:

Witam, kiedy będą znane pierwsze kategorie na nastepna edycje?

 

Nie wiem - jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Konkurs jest w czerwcu więc zgłoszenie do pucharu PSPD mamy do 31 kwietnia. Odezwę się do organizatora i ustalę kategorię. Jak będzie coś mocniejszego to postaram się do końca listopada zapowiedzieć tą kategorię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Undeath napisał:

 

Nie wiem - jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Konkurs jest w czerwcu więc zgłoszenie do pucharu PSPD mamy do 31 kwietnia. Odezwę się do organizatora i ustalę kategorię. Jak będzie coś mocniejszego to postaram się do końca listopada zapowiedzieć tą kategorię. 

To konkurs nie odbywa sie w ramach WFDP? A jeśli się odbywa to masz tydzień by sie wyrobic ze zgłoszeniem  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Undeath napisał:

 

Nie wiem - jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Konkurs jest w czerwcu więc zgłoszenie do pucharu PSPD mamy do 31 kwietnia. Odezwę się do organizatora i ustalę kategorię. Jak będzie coś mocniejszego to postaram się do końca listopada zapowiedzieć tą kategorię. 

Super, jeszcze jakby lagery pojawiły szybciej to tez by było spoko ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, anteks napisał:

To konkurs nie odbywa sie w ramach WFDP? A jeśli się odbywa to masz tydzień by sie wyrobic ze zgłoszeniem  ?

A to mnie zagiąłeś faktycznie 30-31 Maja... Zawsze był czerwiec ;) No to kategorie ogłosimy do 31 października :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.