Skocz do zawartości

Po co nam style piwne?


Piotrek2632

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem właśnie, wywiad Tomasz Kopyry z browarem Artezan, większych głupot dawno nie słyszałem. A mianowicie.. Po co klasyfikować piwo, ważne , że jest dobre przecież?
Jednak skoro wypuszcza się jakieś piwo i podpisuje na etykietce, że to np West Coast IPA, to jednak się pod tym podpisują, że powinno być takie a nie inne, i mieć określony smak, goryczkę czy aromat. I konsument ma prawo oczekiwać określonych doznań. A takie rozumowanie, że a takie nam wyszło ale jest to dobre piwo przecież choć nie w stylu, to jest wprowadzanie ludzi w błąd, moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to żeby mieć chociaż nikłe pojęcie co próbujemy kupić :D To że się nie zgadza produkt z zadeklarowanym stylem, a piwo jest dobre pomimo tego to właściwie codzienność. Ja bym chciał wiedzieć czy kupując piwo - nie trafię na pszenicę czy pilsa, a chciałem IPA. Po to są mniej więcej zakreślane ramy stylu danego piwa, a interpretacje browarów już są wolne właściwie. Fakt jeden coś co nie wpasowuje się w ramy stylu WCIPA powinno nosić nazwę grupy piw w której się obraca np. IPA. Tylko to jest marketing i trzeba przyciągać spojrzenia konsumenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Piotrek2632 napisał:

No właśnie, idąc tokiem rozumowania tego piwowara to niedługo będziemy mieli piwo ze znakami zapytania na etykietce i  będzie łut szczęścia co ci się trafi

 

Nie oglądałem filmiku i nie mam zamiaru ale browary się rządzą innymi prawami teraz. Oglądałeś filmik z 66% Artezanów - obecnie trwa postępowanie sądowe mające na celu wykopanie trzeciej osoby założycielskiej z ich spółki. Piękne ich słówka 100% craft, rewolucja piwna już się przeżarły i ludzie widzą, że to zwykły biznes jest. Przykład patrz poprzednie zdanie. Nadawanie nazw piwom to po prostu chwyty marketingowe - nie szanuje się już piwowarów domowych tutaj tylko szuka konsumenta. Dla zwykłego pożeracza chleba IPA, WCIPA, pszenica nic nie mówi, a widać im fikuśniejsza nazwa tym lepiej się sprzedaje ;) Nie ma co tu analizować bo nie dojdziesz do konsensusu. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając nieładne zachowanie artezanów, o którym już głośno, za wymyślanie nieistniejących stylów (barley wine IPA, Brett IPA, not so hazy IPA, etc) oni właśnie są odpowiedzialni, czyli jakby chcieli legitymizować swoje działanie na szkodę-bo doprowadzi to tylko do rozmycia się podstawowych stylów i wywoła mętlik w głowach piwoszy, a skończy się https://ocen-piwo.pl/artezan-dziecinada-s1-n7618

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdziesz do sklepu a tam większość piw będzie miało etykiety:

Maybe IPA?

Should be Stout

50/50 Pils

We assume it can be Porter

 

Jako konsument kupując Triple IPA chciałbym jednak żeby w butelce faktycznie było piwo jak najbardziej zbliżone do stylu :)

 

Edytowane przez kaingorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Pomijając nieładne zachowanie artezanów, o którym już głośno, za wymyślanie nieistniejących stylów (barley wine IPA, Brett IPA, not so hazy IPA, etc)


Czyli nie wolno wypuścić na rynek IPA na brettach? W KPD też nie wolno robić kategorii spoza BJCP 2015?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl to styl, to coś z tradycją,  jakby historyczne,
jak nasrasz do ipyty będzie gównoipa ?
to po prostu będzie bezstylowe piwo w  gównem.
Czyli jak wypuszczam piwo, które poza gatunkiem drożdży jest pełnoprawnym IPA, to mam nic nie napisać, czy nie należy go w ogóle wypuszczać na rynek?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się mają brett'y do East India Pale Ale albo cechy barley wine do tego piwa? Najpierw było tak, dowalimy szuflę chmielu i gra muzyka, nieważne czy piwo dobre czy takie "se", chmiel to przykryje, potem przyszła moda, skwaśniało, ale wali octem, damy jako nasz triple sour lager i pójdzie, i właśnie z tych dwóch "tradycji" aktualnie się czerpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądałem filmiku ale styl na etykiecie powinien odpowiadać temu co w butelce, inaczej jest to świadome wprowadzanie w błąd konsumenta.

Jak piwowar nie potrafi ocenić tego co uwarzył, to niech napisze np. "jasne mocno chmielone", przecież nie ma obowiązku podawania szczegółowego stylu.

 

A style są po to, żeby wiedzieć czego sensorycznie oczekiwać po piwie, jeśliby na etykiecie było wild IPA, to ja wiem czego po piwie się spodziewać, triple sour lager też (chociaż tu akurat nie do końca ;)) jak powstało dane piwo jest bez znaczenia (pomijam już ten mit, że chmiel coś przykrywa, piwa mocno chmielone są jednymi z trudniejszych do uwarzenia, aby były stylowe i dobre technicznie), kupuje się produkt, a nie technologię wytworzenia.

 

edit:

Oczywiście jestem też przeciwny wymyślaniu stylów na siłę, tylko w celach marketingowych, nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, vmario napisał:
4 godziny temu, dziedzicpruski napisał:
Styl to styl, to coś z tradycją,  jakby historyczne,
jak nasrasz do ipyty będzie gównoipa ?
to po prostu będzie bezstylowe piwo w  gównem.

Czyli jak wypuszczam piwo, które poza gatunkiem drożdży jest pełnoprawnym IPA, to mam nic nie napisać, czy nie należy go w ogóle wypuszczać na rynek?

To już kwestia sumienia, ale najlepiej spalić takie piwo w stodole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorzej to mnie wkurza ta ich buta, jakie te ich piwa nie są wybitne, oni w dupie mają styl i wygląd. A moim zdaniem ich piwa są coraz słabsze " w szkole byłem mistrzem pingla" wylałem po upiciu z szyjki bo tak mi waliło takim ogórem, że się nie dało tego wypić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIPA jeszcze do przeżycia, w języku polskim funkcjonuje przecież wyrażenie na piwo lane jako "piwo z pipy", ale już co mają powiedzieć Czesi...:D. To jest właśnie efekt na siłę wymyślania, cudowania, kombinowania. Jest styl East India Pale Ale, w ramach stylu jest Double, Triple i Imperial i tak było przez długi czas i usilne wydziwianie niczego nie zmieni, co więcej w większości przypadków te sztuczne twory na zasadzie coby było gdyby do IPA dać to czy tamto, skazane są na niepowodzenie i niebyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

3 hours ago, Bogi said:
Jest styl East India Pale Ale, w ramach stylu jest Double, Triple i Imperial

 


Gdzie jest coś takiego jak East IPA? Albo Triple IPA?

 

Edytowane przez vmario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie zainspirowali do zabrania głosu:D
 
Jak możesz nawiązywać do publicznie dostępnego materiału i go nie podlinkować? To takie straszne, że widz mógłby sam wyrobić sobie zdanie?

Pomijając to, częściowo się z Tobą zgadzam, częściowo nie, ale powiedz mi proszę, co to za style West Coast IPA czy New England IPA? Przecież nie ma takich styli, przynajmniej wg BJCP, więc one też nie powinny występować na rynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, vmario napisał:

Jak możesz nawiązywać do publicznie dostępnego materiału i go nie podlinkować? To takie straszne, że widz mógłby sam wyrobić sobie zdanie?

Pomijając to, częściowo się z Tobą zgadzam, częściowo nie, ale powiedz mi proszę, co to za style West Coast IPA czy New England IPA? Przecież nie ma takich styli, przynajmniej wg BJCP, więc one też nie powinny występować na rynku?

naprawiłem swój błąd:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje, jeszcze ich niema bo są nowofalowe, lecz mają zostać dodane z tego co się orientuję i zostały przyjęte w piwowarskim świecie, w każdym razie wiadomo czego sie po nich spodziewać.
Skąd wiadomo, że wiadomo, czego się spodziewać po NE IPA, a nie wiadomo, czego się spodziewać po Brett IPA? I skąd biorą się nowe style (jak NE IPA), skoro nie wolno wypuszczać piw niestylowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.