Jump to content
Mikas86

Chmielenie w "ociekaczu"???

Recommended Posts

Witam wszystkich. Chyba na piwku pisze pierwszy raz. Mam za sobą kilka warek z ekstraktów i dwie z zacieraniem. Pół roku nic nie warzylem i teraz wracam do zabawy. Wpadł mi do głowy dziwny pomysł.... Otóż, wiadomo że chmielac w pończosze granulat może się zbrylic itp. Pomyślałem że mogę do pończochy wpakować nierdzewny ociekacz do sztućców z Pepco czy innej Ikea zawiązać wrzucić do brzeczki i nie martwić się o wyplywanie, zbrylenie itp. I tu moje pytanie Co Wy na to? Ma to sens? Czy ten ociekacz nie da jakiś dziwnych smaków??(niby nierdzewka to nie powinien). Taki domowy hop spider hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzuć luzem :) Po gotowaniu chmiel grzecznie "siądzie" na dno gara. A jeśli chmielisz na zimno to lepiej filtrować podczas przelewania do tanka rozlewczego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu chyba chodzi o chmielenie na zimno :D Choć cholera wie. Czemu nie wrzucisz chmielu luzem? pogotowaniu wystarczy whirpool żeby go nie ściagnąć do wiadra. Jeżeli na cichą to polecam też luzem wrzucić, a filtrować potem piwo za pomocą pończochy albo przez druciak kuchenny. 


Co do kosza z ikei czy pepko nie polecam - to nie jest nierdzewka tylko ocynki :P Zaraz Ci kwaśne środowisko ściągnie z niego warstwę ochronną. Jak to sprawdzić? Weź nóż zarysuj głęboko powierzchnię, rozrób roztwór kwasku cytrynowego i przepryskaj, po paru dniach na 100% będzie rdza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O proszę myślałem że to nierdzewka. Chodzi mi bardziej o chmielenie w trakcie gotowania. Sypalem luzem, ale chlodze w wannie więc myślę nad efektywnym sposobem chmielenia z możliwością usunięcia/dodania chmielu w odpowiednim czasie/temp. Na zimno też sypie luzem i filtruje pończocha. Jutro startuje z warzeniem (temp w piwnicy 15-16st więc US 05 chyba ogarną). Cały czas jednak myślę jak usprawnić chmielenie w pończosze. Myślałem też nad wkładem stalowym z garnka do gotowania na parze z nałożoną pończocha...hehe tutaj na bank nierdzewka tylko rączki plastikowe i dupa. A czy wy nie próbowaliście w jakiś sposób rozpychać przestrzeni w pończosze żeby chmiel miał luźniej??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy większych ilościach chmielu używam worka do biab i działa. 

Worek musi być lekko dociazony i zadany przed chmieleniem ,  żeby się wypełnił brzeczka. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 27.06.2018 o 10:35, 19150_1504890516 napisał:

O proszę myślałem że to nierdzewka.

Praktycznie każdy tego typu druciak to ocynk. Często jest napisane, że jest nierdzewny, ale w rzeczywistości nie rdzewieje tylko dzięki tej powłoce... No czasem jest jeszcze chrom. Ogólnie jak chcesz mieć jakąś pewność, że to prawdziwa nierdzewka, to upewnij się, że gdzieś jest podany gatunek stali, albo przynajmniej w opisie "stal nierdzewna/kwasoodporna", bo częstym zabiegiem jest opis "druciak nierdzewny", co właśnie oznacza, że jest tylko pokryty czymś zapobiegającym rdzewieniu, co często łatwo uszkodzić (moje doświadczenie z półek pod prysznic, nie mam jakiejś fachowej wiedzy na ten temat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. Wczoraj warzylem i na 0' razem z chmielem wrzuciłem 2kg zamrożonej wody bo brzeczka miała za wysoki baling i od razu do wanny. Zobaczymy jaki bedzie efekt póki co jestem dobrej myśli bo przy zlewaniu do fermentora wonialo zacnie:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kupiłem woreczki u chińczyka drobnosiatkowe - tanie. Chmiele normalnie luzem tylko na koniec wszystko ściągam syfonem przez tą siatkę do fermentora i chmiel i białko zostaje w worku. Siateczkę łatwo się dezynfekuje można pogotowac chwile a potem w starsana.

 

https://drive.google.com/file/d/0B9ENhBO5TJ1JRlNHN0VfQXFqcFE/view?usp=sharing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.