Skocz do zawartości

Rude piwo od chłodnicy


dzamaj0

Rekomendowane odpowiedzi

Do tej pory uwarzyłem około 15 warek i piwo zawsze wychodziło mi klarowne.  Nigdy nie używałem chłodnicy więc zawsze też wychodziło trochę za gorzkie (prawdopodobnie przez kilku godzinne chłodzenie czyli wiaderko do wanny z zimną wodą)

Ostatnio zakupiłem chłodnicę ze stali nierdzewnej której użyłem. Niestety piwo tuż po włożeniu chłodnicy na 20-25 min do końca chmielenia zrobiło się bardzo bardzo mętne i do tego mocno rude. Ale zadałem drożdży i odstawiłem na 2 tygodnie. Po tym czasie otwieram OCET. Piweczko do kibla i żalem popłynęło. Wcześniej chłodnicę oczywiście dobrze wymyłem. Dziś postanowiłem spróbować jeszcze raz. Niestety po raz kolejny po włożeniu chłodnicy do gotującej się brzeczki z chmielem znowu wyskoczył mi rudy i to bardzo mętny kolor. Po filtracji było bardzo klarowne.

Myślę że zachodzi jakaś reakcja tylko jaka?????

Czy komuś z was taka sytuacja się już zdarzyła??? lub czy ktoś z was może wiedzieć dlaczego i jak temu zjawisku zaradzić??????? 

Z góry dziękuje za pomoc.

Dodam że zawsze warzę American IPA

Edytowane przez dzamaj0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dzamaj0 po włożeniu chłodnicy, zwłaszcza jak była w niej woda, brzeczka może dość szybko zmetnieć, bo wytrąci się trochę przełomu zimnego. Bardziej interesuje mnie kolor. Tlenek żelaza odpada, bo rdzę byś widział wszędzie. Przychodzi mi do głowy tylko elektroliza. Czy używasz mieszadła z silniczka od wycieraczek? Jeżeli tak to czy przerobileś silnik zdejmując masę z obudowy? To by wyjaśniało kolor i smak kwaśny, czy jak napisałeś ocet. Nie masz żadnych przebarwień w garnku lub chlodnicy? Jeżeli pojawiło się to dopiero jak zacząłeś używać  chłodnicy, to może działać ona jako elektroda, wcześniej problem był marginalny o ile w ogóle występował.

Źródłem napięcia, a tym samym przepływu jonów może być też inny potencjał. Np kuchenka na której gotujesz jest metalowa i nie ma uziemienia. Za uziemienie będzie robiła właśnie chłodnica. W końcu woda w obiegu chłodnicy ma sole i można rozważać ją jako przewodnik. Warto sprawdzić.

To tylko luźne przemyślenia.

Edytowane przez Daniel()
Korekta po autokorekcie telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedź.

Garnek mam elektryczny a mieszadła nie używam po prostu mieszam plastikową dużą łopatką.  Chłodnicę do garnka wkładam bez wody i bez żadnego chłodzenia po prostu żeby ją odkazić na 20 min do końca gotowania chmielu.

Ale fakt jest taki że faktycznie garnek elektryczny stawiam na na kuchence metalowej tyle że pomiędzy garnek a kuchenkę daję drewnianą dużą deskę do krojenia pomimo tego przedostatnio  gdy wkładałem chłodnicę dotknąłem okapu i mnie troszkę telepnął bardzo słaby prąd a nawet kilka razy,  ale wczoraj już tego zjawiska nie zauważyłem ale może dlatego że odsunąłem cały garnek dalej od okapu.  Obieg na chłodnicy robię dopiero w innym pomieszczeniu bez żadnego prądu.  Zrobił bym zdjęcia ale boję się otwierać wiaderko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu tego co napisałeś najprawdopodobniej masz w okapie przebicie. Okapy zazwyczaj nie mają przewodu uziemiającego, pojawiło Ci się napięcie na obudowie, dotknąłeś jednocześnie okapu i chłodnicy (która poprzez brzeczkę jest uziemiona przewodem PE z garnka) i zamknąłeś obwód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dzamaj0 jeżeli moje gdybanie było prawdopodobne i faktycznie zaszła elektroliza, to polecam skontaktowanie się z elektrykiem i opisanie problemu. Jeżeli domykasz obwód przez chłodnicę, to może to być niebezpiecznie dla życia lub zdrowia, niech sprawdzi to fachowiec. Takie zjawisko przy poprawnie wykonanych instalacjach nie może mieć miejsca. Nie wiem, może masz 'starą' instalację i ktoś z domowników sobie znalazł sobie 'masę' na instalacji hydraulicznej. Kiedyś ludzie podłączali w ten sposób swoje PC'ty.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wam Daniel i Henx bardzo mi pomogliście. Jeszcze małe pytanko: Czy przez taką reakcje mogło zepsuć się moje piwko ??? Na wierzchu piwka pojawiło się wyraźne zakażenie a zapach przypominał ocet. Próbować nawet już nie miałem ochoty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.