Jump to content
dzamaj0

Rude piwo od chłodnicy

Recommended Posts

Do tej pory uwarzyłem około 15 warek i piwo zawsze wychodziło mi klarowne.  Nigdy nie używałem chłodnicy więc zawsze też wychodziło trochę za gorzkie (prawdopodobnie przez kilku godzinne chłodzenie czyli wiaderko do wanny z zimną wodą)

Ostatnio zakupiłem chłodnicę ze stali nierdzewnej której użyłem. Niestety piwo tuż po włożeniu chłodnicy na 20-25 min do końca chmielenia zrobiło się bardzo bardzo mętne i do tego mocno rude. Ale zadałem drożdży i odstawiłem na 2 tygodnie. Po tym czasie otwieram OCET. Piweczko do kibla i żalem popłynęło. Wcześniej chłodnicę oczywiście dobrze wymyłem. Dziś postanowiłem spróbować jeszcze raz. Niestety po raz kolejny po włożeniu chłodnicy do gotującej się brzeczki z chmielem znowu wyskoczył mi rudy i to bardzo mętny kolor. Po filtracji było bardzo klarowne.

Myślę że zachodzi jakaś reakcja tylko jaka?????

Czy komuś z was taka sytuacja się już zdarzyła??? lub czy ktoś z was może wiedzieć dlaczego i jak temu zjawisku zaradzić??????? 

Z góry dziękuje za pomoc.

Dodam że zawsze warzę American IPA

Edited by dzamaj0

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dzamaj0 po włożeniu chłodnicy, zwłaszcza jak była w niej woda, brzeczka może dość szybko zmetnieć, bo wytrąci się trochę przełomu zimnego. Bardziej interesuje mnie kolor. Tlenek żelaza odpada, bo rdzę byś widział wszędzie. Przychodzi mi do głowy tylko elektroliza. Czy używasz mieszadła z silniczka od wycieraczek? Jeżeli tak to czy przerobileś silnik zdejmując masę z obudowy? To by wyjaśniało kolor i smak kwaśny, czy jak napisałeś ocet. Nie masz żadnych przebarwień w garnku lub chlodnicy? Jeżeli pojawiło się to dopiero jak zacząłeś używać  chłodnicy, to może działać ona jako elektroda, wcześniej problem był marginalny o ile w ogóle występował.

Źródłem napięcia, a tym samym przepływu jonów może być też inny potencjał. Np kuchenka na której gotujesz jest metalowa i nie ma uziemienia. Za uziemienie będzie robiła właśnie chłodnica. W końcu woda w obiegu chłodnicy ma sole i można rozważać ją jako przewodnik. Warto sprawdzić.

To tylko luźne przemyślenia.

Edited by Daniel()
Korekta po autokorekcie telefonu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziekuje za odpowiedź.

Garnek mam elektryczny a mieszadła nie używam po prostu mieszam plastikową dużą łopatką.  Chłodnicę do garnka wkładam bez wody i bez żadnego chłodzenia po prostu żeby ją odkazić na 20 min do końca gotowania chmielu.

Ale fakt jest taki że faktycznie garnek elektryczny stawiam na na kuchence metalowej tyle że pomiędzy garnek a kuchenkę daję drewnianą dużą deskę do krojenia pomimo tego przedostatnio  gdy wkładałem chłodnicę dotknąłem okapu i mnie troszkę telepnął bardzo słaby prąd a nawet kilka razy,  ale wczoraj już tego zjawiska nie zauważyłem ale może dlatego że odsunąłem cały garnek dalej od okapu.  Obieg na chłodnicy robię dopiero w innym pomieszczeniu bez żadnego prądu.  Zrobił bym zdjęcia ale boję się otwierać wiaderko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To masz coś z instalacją albo z ochroną PE garnka. Gdzieś przebicie jest. Napraw to zanim Cię mocniej pierdyknie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro brzeczka tak może działać na przebicie  to faktycznie będe musiał poszukać co gdzie.

Tylko z drugiej strony dlaczego wcześniej tak się nie dzieje tylko dopiero po włożeniu chłodnicy????

Wygląda to tak:

 

01 Garnek.jpg

00 Garnek.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po przeanalizowaniu tego co napisałeś najprawdopodobniej masz w okapie przebicie. Okapy zazwyczaj nie mają przewodu uziemiającego, pojawiło Ci się napięcie na obudowie, dotknąłeś jednocześnie okapu i chłodnicy (która poprzez brzeczkę jest uziemiona przewodem PE z garnka) i zamknąłeś obwód :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dzamaj0 jeżeli moje gdybanie było prawdopodobne i faktycznie zaszła elektroliza, to polecam skontaktowanie się z elektrykiem i opisanie problemu. Jeżeli domykasz obwód przez chłodnicę, to może to być niebezpiecznie dla życia lub zdrowia, niech sprawdzi to fachowiec. Takie zjawisko przy poprawnie wykonanych instalacjach nie może mieć miejsca. Nie wiem, może masz 'starą' instalację i ktoś z domowników sobie znalazł sobie 'masę' na instalacji hydraulicznej. Kiedyś ludzie podłączali w ten sposób swoje PC'ty.

Edited by Daniel()

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję wam Daniel i Henx bardzo mi pomogliście. Jeszcze małe pytanko: Czy przez taką reakcje mogło zepsuć się moje piwko ??? Na wierzchu piwka pojawiło się wyraźne zakażenie a zapach przypominał ocet. Próbować nawet już nie miałem ochoty. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.