Skocz do zawartości

Pierwsze chmielenie


darktremor

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze witam brać piwowarską. Jestem po pierwszym warzeniu piwa z brewkitu. Wyszło całkiem dobre ale nie do końca to czego bym chciał więc postanowiłem uwarzyć coś z prawdziwego zdarzenia. Zakupiłem zestaw produktów z browamatora ale nie do końca podoba mi się instrukcja chmielenia tego piwa. Wg kalkulatorów wychodzi około 10 IBU a ma to być Vermont IPA więc chyba coś tu jest nie tak. I tu pojawia się moje pytanie i zarazem prośba o ocenę tego chmielenia i ewentualną korektę. Chciałbym piwo bardziej goryczkowe tak około 50 -70 IBU. 06d34257a5e84ca8b898a69df8c29f97.jpg

 

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy: Vermonty chmieli się na aromat i smak, goryczka chmielowa jest mocno zredukowana. Dla mnie 25-30 IBU w tym stylu to jest optimum.

Przy założeniu, że od momentu wrzucenia chmieli na whirlpool (wyłączenie palnika) do zbicia temp. poniżej 80 stopni zejdzie Ci tylko 5 minut, to otrzymasz 20 IBU. Ja jestem też zdania, że nawet chmiel rzucony na zimno daje goryczkę, chociaż jes to inny typ niż typowa chmielowość z gotowania.

Tak jak mówi pacho, jeśli sądzisz, ze to dla Ciebie za mało - wrzuć te dawki Equinoxa na całe 40 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, pogotuje to dłużej i dam Eqinoxa na 40 minut albo nawet godzinę.
Dodatkowo chciałem zapytać o to czy wrzucenie chmielu na koniec gotowania(po wyłàczeniu palnika) podwyższa goryczkę czy już tylko aromat z tego będzie?

Wysłane z mojego Mi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, darktremor napisał:

Dodatkowo chciałem zapytać o to czy wrzucenie chmielu na koniec gotowania(po wyłàczeniu palnika) podwyższa goryczkę czy już tylko aromat z tego będzie?

Podwyższa. Im dłużej będziesz chłodził, tym bardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darktremor - pamiętaj, że jak dłużej gotujesz, to Ci więcej odparuje. Zbierz więcej niż te 22litry - a najlepiej w ogóle zbieraj do momentu aż w kotle całość będzie miała 12.5-13 BLG. Ten jeden stopień Ci dojdzie przy gotowaniu. Oczywiście spławikiem mierz w odpowiedniej temperaturze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.