Skocz do zawartości

Rolnicze BABRY :)


Rekomendowane odpowiedzi

Hej tu Wasz Rolnik Sam :)

 

Nawiazujac do watku:

chce podzielic sie pierwszymi sukcesami - jesli to Was zainteresuje to bede tu wstawial potwierdzone przepisy na BABRY :)

 

Przypomne, ze BABRY to tanie, proste, niewarzone, niepiwa o niskiej zawartosci alkoholu (tak ze 2% max) idealne na letnie prace w polu :)

 

1. Kwas chlebowy z zurawina.

 

Przepis z moimi modyfikacjami, robilem juz dwa razy i jest DOBRY :)

 

wg. ostatniej "warki" nastaw na 10l wody.

 

Chleb zytni, razowy na zakwasie. Zadnych ziaren itp po prostu prawdziwy chleb jak u dziadka.

Pokroic w kromki i PRZYPALIC dosc konkretnie. Ja przypalalem na grilu, tak ze z czesc byla pieknie brazowa,

a czesc pokryta warstwa wegla ;) Nie ma sie co certolic - ma byc PRZYPALONY :)

Chleb swiezy wazy okolo 500g.

 

Przypalone kromki do gara, do tego 500g umytych i pokrojonych na cienkie plasterki cytryn ze skorka.

Zalac wrzatkiem - u mnie 3l wrzatku bo garnek 5l. Zostawic na noc do wystygniecia.

Rano przecedzic przez plotno, reszte ktora zostanie w chlebie odcisnac, plyn do baniaka.

Oczywiscie do baniaka trafia sam plyn, reszta chleba i cytryn na kompost :)

 

Dodac 200g rodzynek i 200g suszonych zurawin (oplukane w cieplej wodzie z kranu).

 

Rozpuscic we wrzatku 600g cukru, gdy wystygnie dodac do baniaka. Uzupelnic przegotowana i ostudzona woda

do 10l plynu. Oczywiscie cukier, owoce zwiekszaja objetosc wiec baniak z 15l by sie przydal.

 

Dodac drozdze. Ja uzywalem przypadkowych "do cydru" rozczynionych w wodzie z cukrem.

Drozdze rozczynione IMHO szybciej startuja w baniaku ale jak kto lubi tak robi.

 

Po 3-4 dniach bulgotania zaczynam sprawdzac poziom cukru paszcza :) Pobieram probke i gdy plyn jest prawie-prawie,

znaczy ODROBINE za slodki to zlewam do butelek (w moim wypadku PET 0.5l po mineralce. Zakrecam i odstawiam

w temp. pokojowej na dwa dni az dofermentuja i nabija sie gazem. Wtedy do lodowki w temp. 6C zeby zatrzymac fermentacje 

no i schlodzic. 

 

Po kilku dniach mozna pic, smacznego :)

 

Rolnik Sam

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Widzę, że wszyscy się interesują tylko każdy wstydzi coś napisać :) Dodaję więc dwa przepisy, sprawdzone.

 

1.  Niepiwo Yerbatee :)

 

Zagotować 3l wody, wsypać 70g Yerba Mate zostawić do rana do zaparzenia.

Rano odcedzić, rozpuścić 200g cukru, dodać przegotowanej wody do 5l i zaszczepić drożdżami.

Ja używam drożdży do cydru, ale można pewnie jakieś piwne...

 

Fermentować kilka dni, gdy cukier spadnie do prawie zera przelewać do butelek, dodając jeśli ktoś

chce pół tabletki słodzika Stevia i trochę cukru na zgazowanie. Zamykamy butelki, ze dwa dni w temp.

pokojowej potem najlepiej do piwnicy w chłód.

 

2. Niepiwo z Cykorianki

 

3-4 saszetki kawy zbożowej Cykorianka i łyżeczka herbaty zielonej - zalać 5l wrzątku i zostawić do rana.

Odcedzić herbatę (następnym razem użyję w saszetce będzie prosciej), rozpuścić 250g cukru, drożdże i wiadomo...

 

Po <> tygodniu zlałem na cichą dodając 5-10g chmielu granulowanego Target bo taki miałem :)

 

Po trzech dniach przelałem przez chustkę wyłapując chmiel i do butelek. Do każdej dodałem 2g cukru.

Pierwszą butelkę otworzyłem po około tygodniu i powiem że wyszedł obiecujący napój na lato do prac 

w ogrodzie :) Jakby tylko udało się uzyskać ładne chmielowe nuty jak w IPA ;) Będę kombinował...

 

Pyrsk :)

 

R.S.

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.