Skocz do zawartości

Grainfather Conical Fermenter/Glykol Chiller


Wuuu

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Wuuu napisał:

@Pabllo_Lodz chiller pomieści 6l płynu (33% glykol, 66% woda). Nie zmieniałem ustawień fabrycznych i domyślnie dąży do osiągnięcia temp -5C.

Pochwal się koniecznie jak już coś sklecisz :)

6L płynu na 4 fermentatory czyli ok. 1.5 l jeden.

Można by tak przyjąć bo tyle można podłączyć na raz do GF Chiller.

To ja u siebie dam naczynie na 4l płynu, w zamiarze mam używać do 1 szt. bo tyle robię na raz.

Przerabiam urządzenie do lodów Domo do 9201, wywaliłem wszystko oprócz kompresora, skraplacz robię z 8m 6mm miedzi miękkiej.

Kompresor 1ph, sterownik stc1000 do chillera, do fermentatora od kol. Malinowy po wifi.

Całość ma mieścić się w obudowie maszynki do lodów, ma być kompaktowe z możliwością wstawienia do szafki.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

przeczytałem caly watek i cześć użytkowników mowi ze da sie na kit'ie zbic temp , czesc ze sie nie da. jak po czasie uważacie ? Dam rade uzyskać stabilne 16C przy temp otoczenia 22-25C zaopatrzony w ew lodówkę turystyczna + pet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 3.02.2020 o 12:46, leonzn napisał:

przeczytałem caly watek i cześć użytkowników mowi ze da sie na kit'ie zbic temp , czesc ze sie nie da. jak po czasie uważacie ? Dam rade uzyskać stabilne 16C przy temp otoczenia 22-25C zaopatrzony w ew lodówkę turystyczna + pet ?

Ja trzymam fermentor przy kegatorze, do którego wsadziłem pojemnik z zimną wodą i rurki od fermentora.

Fermentuję w 19C, temp w pokoju ponad 21C (na oko), na 2-3h pompka włącza się na 1 min.

Temperatura w lodówce 7,5 C.

Edytowane przez Niejan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Niejan napisał:

Ja trzymam fermentor przy kegatorze, do którego wsadziłem pojemnik z zimną wodą i rurki od fermentora.

Fermentuję w 19C, temp w pokoju ponad 21C (na oko), na 2-3h pompka włącza się na 1 min.

Temperatura w lodówce 7,5 C.

A jak zrobisz cold crash?

Ostatnio robiłem cold crash 4 dni temperatura 4 stopnie i przy okazji nagazowanie piwa.

Fermentację zaczynam od 18 stopni i zwiększam do 19.5 potem cicha 16 stopni i koniec w 4 stopniach.

Nie wyobrażam sobie inaczej, skok jakościowy piw kolosalny.

P.S

Nie używam sprzętu GF tylko Glikol Chiller własnej produkcji.

Fermentator stożkowy Fermzilla 55l koszt ok 700 zł.

Koszt glikol Chiller max 500 zł.

Te koszty opłaca się ponieść.

Dziś zlewałem Black IAPA Darth Vader według @scooby_brew to co nie weszło do dwóch Corneliusów wylądowało w kuflu smak wypas, a jeszcze chmielenie na zimno w kegu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pabllo_Lodz napisał:

A jak zrobisz cold crash?

Ostatnio robiłem cold crash 4 dni temperatura 4 stopnie i przy okazji nagazowanie piwa.

Fermentację zaczynam od 18 stopni i zwiększam do 19.5 potem cicha 16 stopni i koniec w 4 stopniach.

Nie wyobrażam sobie inaczej, skok jakościowy piw kolosalny.

P.S

Nie używam sprzętu GF tylko Glikol Chiller własnej produkcji.

Fermentator stożkowy Fermzilla 55l koszt ok 700 zł.

Koszt glikol Chiller max 500 zł.

Te koszty opłaca się ponieść.

Dziś zlewałem Black IAPA Darth Vader według @scooby_brew to co nie weszło do dwóch Corneliusów wylądowało w kuflu smak wypas, a jeszcze chmielenie na zimno w kegu.

 

 

 

cold crash - w kegu, tyle, ze wczescniej robilem w fermentorze w lodówce, teraz w kegu w lodówce.

Rozwiązanie z pojemnikiem na zimna wodę będzie działać tylko jeśli chcemy utrzymać temperaturę, bo działa jeśli woda zdąży się schłodzić między uruchomieniami pompki.

Przy schładzaniu trzeba będzie dodać do pojemnika lodu.

Edytowane przez Niejan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 20.12.2019 o 07:38, dan737 napisał:

Tez docelowo u mnie trafia do kega i tam jest gazowane ale ciekawi mnie jaki bylby efekt nagazowania mocniejszego piwa na wartosc 1.8-2 i rozlew do butelek. Dokladnie z rozlewem nagazowanego piwa lubi byc problem, j3sli cos uda mi sie zmajstrowac dam znac co z tego wyszlo.

Cześć, jak leci? udało się coś zmajstrować do utrzymania ciśnienia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tom K napisał:

Cześć, jak leci? udało się coś zmajstrować do utrzymania ciśnienia? 

Niestety na tą chwilę sytuacja pozostaje bez zmian bo nic nie działałem w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Co do kontrolera WiFi to cały czas nad nim pracują, swego czasu nawet był pokazany w Nowozelandzkim sklepie, ale bez możliwości zakupu. Jak rok temu z nimi mailowałem to dostałem info, że są preeliminary tests.

 

Co do płaszcza, to zaczyna się około 10L, kończy na 19L. 

IMG_20200512_171825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MINIAK napisał:

Co do płaszcza, to zaczyna się około 10L, kończy na 19L. 

 

1 godzinę temu, andy1856 napisał:

19 litrów

 

czy gdybym mial polowe pokrycia płaszcza czyli te 15l to myślicie ze chłodzenie byłoby efektowne ?

zawsze robicie min 19l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucięło mi gdzieś ten fragment.

 

Zrobiłem ŚmiećEjla, w fermentorze było 15L, finalnie rozlałem coś koło 12L. Nie zauważyłem, żeby dużo częściej się chiller włączał, a temp. fermentor trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
8 minut temu, witur napisał:

No pewnie przez chłodnice + pompa 

Ok - zastanawiałem się właśnie, czy pompa GF da radę przetransportować piwo do fermentora stojącego np. na 50 cm stoliku ;)

 

Edytowane przez NorbertB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Drodzy,

Mam kolejne pytania do zestawu GF (fermentor + glikol chiller):

 

1. Jak macie ustawioną histerezę ? z fabrycznych 3 st. zmieniłem na 0,5. Chcę mieć w miarę dokładną kontrolę, ale nie kosztem zajechania chłodziarki ;)

2. Jak często odbieracie gęstwę z fermentora ? kilka razy w trakcie czy raz na koniec ?

3. Czy butelkujecie bezpośrednio z fermentora ? jeżeli tak, to jak sensownie aplikować roztwór glukozy ?

   Przelewanie do plastikowego fermentora przed rozlewem ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W tym tygodniu przychodzi do mnie zestaw fermentor i chłodnica, chciałbym się podłączyć do pytania powyżej: Czy da radę zlać piwo ze stojącego bezpośrednio na podłodze Conical fermentor do plastikowego fermentora? Kranik jest trochę nisko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Raz tyle wsypałem luzem to mi się zapchały wyloty. Dołem nie dało się odbić nawet. Co prawda ciurkało powoli tym górnym i chmiel robił za dodatkowy filtr, ale zlanie piwa trwało godzinę. Od tego czasu przy wiekszych ilościach chmielę na zimno w hop spiderze.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 8/21/2021 at 9:50 PM, NorbertB said:

Drodzy,

Mam kolejne pytania do zestawu GF (fermentor + glikol chiller):

 

1. Jak macie ustawioną histerezę ? z fabrycznych 3 st. zmieniłem na 0,5. Chcę mieć w miarę dokładną kontrolę, ale nie kosztem zajechania chłodziarki ;)

2. Jak często odbieracie gęstwę z fermentora ? kilka razy w trakcie czy raz na koniec ?

3. Czy butelkujecie bezpośrednio z fermentora ? jeżeli tak, to jak sensownie aplikować roztwór glukozy ?

   Przelewanie do plastikowego fermentora przed rozlewem ...?

Witam,

Przyłączam się do pytania odnośnie butelkowania. Sam jestem po dwóch warkach i zawsze cukier (w formie syropu) na refermentację dawałem bezpośrednio do frementora. Czy też tak robicie?

Edytowane przez Janusz72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.