Skocz do zawartości

Pierwsze piwo na zacierze English IPA 14 BLG (zestaw BA)


garot

Rekomendowane odpowiedzi

dziękuję, na pewno będę używał pończoch, czy mogę je użyć podczas gotowania i potem wyciągnąć i ponownie pończocha na cichą? Obejrzałem film Kopyra o gushingu i zrozumiałem że z powodu resztek chmielin mam gushing tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam, mógłby ktoś z doświadczeniem rzucić okiem na poniższą instrukcję do English IPA 14blg? 

Jestem nowicjuszem dlatego mam kilka pytań do tejże instrukcjiIMG_20201020_123437.thumb.jpg.360f18ea9b3dc8c8896c86bf896f9e1d.jpg

Co to znaczy przerwa? Chodzi o to, że w danej temperaturze trzymamy słód przez tą przerwę? 

Ile minut trzeba trzymać w temp. 76 stopni? 

Skoro, piwo ma mieć 14 blg, to dlaczego wysładzamy do osiągnięcia 12,5 blg? 

Po co zlewać znad osadu po ostudzeniu brzeczki? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, smerf08365 napisał:

Co to znaczy przerwa? Chodzi o to, że w danej temperaturze trzymamy słód przez tą przerwę? 

Tak. "W tym zacieraniu, zamiast utrzymywać jedną, średnią temperaturę robimy kilka przerw (postojów) w temperaturach optymalnych dla różnego rodzaju enzymów."

21 minut temu, smerf08365 napisał:

Ile minut trzeba trzymać w temp. 76 stopni? 

Wg tego co rozumiem, jest to temperatura zalecana do utrzymania przez cały proces filtracji i wysładzania.

21 minut temu, smerf08365 napisał:

dlaczego wysładzamy do osiągnięcia 12,5 blg

Bo podczas gotowania się zagęści.

21 minut temu, smerf08365 napisał:

Po co zlewać znad osadu po ostudzeniu brzeczki? 

Żeby nie mieć osadów białkowych i chmielin w fermentorze/ mieć ich jak najmniej.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, smerf08365 napisał:

Co to znaczy przerwa? Chodzi o to, że w danej temperaturze trzymamy słód przez tą przerwę? 

Tak. Przerwa 30 minut w 65 stopniach oznacza, że przez ten czas utrzymujemy zacier w tej temperaturze. Późnie podnosisz temperaturę do 72 i utrzymujesz ją przez kolejne 30 minut. Do 76 podgrzewasz tylko, żeby ułatwić sobie filtrację. 

21 minut temu, smerf08365 napisał:

Skoro, piwo ma mieć 14 blg, to dlaczego wysładzamy do osiągnięcia 12,5 blg? 

W czasie gotowania część wody odparuje i zrobi się 14 blg

22 minuty temu, smerf08365 napisał:

Po co zlewać znad osadu po ostudzeniu brzeczki?

Żeby nie mieć syfu w fermentorze. Tzn osadów białkowych i chmielu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, smerf08365 napisał:

Witam, mógłby ktoś z doświadczeniem rzucić okiem na poniższą instrukcję do English IPA 14blg? 

Jestem nowicjuszem dlatego mam kilka pytań do tejże instrukcji

Co to znaczy przerwa? Chodzi o to, że w danej temperaturze trzymamy słód przez tą przerwę? 

Ile minut trzeba trzymać w temp. 76 stopni? 

Skoro, piwo ma mieć 14 blg, to dlaczego wysładzamy do osiągnięcia 12,5 blg? 

Po co zlewać znad osadu po ostudzeniu brzeczki? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam 

 

1. Tak. Podgrzewasz zacier do zadanej temperatury, wyłączasz grzanie i utrzymujesz temperaturę przez określony czas (być może trzeba będzie lekko podgrzać w tym czasie).

2. Wystarczy podgrzać i wyłączyć grzanie. Staraj się wysładzać wodą o takiej temperaturze.

3. Ponieważ część wody wyparuje podczas gotowania.

4. Żeby mieć jak najmniej chmielu i osadów.

 

Pamiętaj, że fermentacja burzliwa nie trwa 7 dni, tylko do przejedzenia cukrów, nie ma żadnej magicznej granicy. Staraj się nie zaglądać do piwa przez chociaż 2 tygodnie.

Jeżeli nie będziesz zbierał gęstwy z drożdży, to nie ma potrzeby przelewania do innego fermentora na cichą i całą fermentację zrobić w jednym wiadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smerf08365 napisał:

Dzięki chłopaki za odpowiedź, zabieram się w takim razie za robotę ?

Przy fermentacji, to brzeczkę schłodziłbym do 16 stopni i drożdże zadałbym w tej temperaturze, a fermentację prowadził w 18 z podniesieniem do 20 jak zacznie fermentacja zwalniać, oraz zamieniłbym czasy trwania na 14 dni burzliwej i 7 cichej.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, smerf08365 napisał:

Rozumiem, że oprócz filtracji po gotowaniu (filtrem z oplotu), zlewanie z nad osadu, po ostudzeniu, robimy dodatkowo? 

Filtrem z oplotu nie filtrujesz po gotowaniu, tylko po zacieraniu. Po gotowaniu zlewasz znad osadu tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Gawron napisał:

Filtrem z oplotu nie filtrujesz po gotowaniu, tylko po zacieraniu. Po gotowaniu zlewasz znad osadu tylko.

O dzięki, cenna rada, pierwszą warkę (a to jest druga z zacieraniem) filtrowalem, filtrem z oplotu po gotowaniu (chmieleniu) i myślałem, że zawsze tak się robi ?

Edytowane przez smerf08365
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smerf08365 napisał:

Czyli ten gar co się w nim gotowało, najlepiej wsadzić do wanny z zimną wodą? 

Zacierasz w garnku i przekładasz do wiadra z wężykiem z oplotu do filtracji. Filtrujesz brzeczkę do gara w którym zacieraleś i w nim gotujesz. Po gotowaniu do wanny z wodą i chłodzisz do ok 16 stopni, wyciągasz gar z wanny mieszasz (robisz whilpool), żeby utworzyć stożek z osadów na środku garnka i zlewasz znad osadu do wiadra w którym będziesz fermentował.

Obejrzyj to. Chłopaki krok po kroku wyjaśniają co i jak.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, smerf08365 napisał:

Czyli ten gar co się w nim gotowało, najlepiej wsadzić do wanny z zimną wodą? 

 

Jeżeli nie masz jeszcze chłodnicy, to tak. Można dorzucić jeszcze zamrożone butelki z wodą, schłodzi się nieco szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mnie podkusiło ale użyłem tych drożdży z zestawu. Brewgo ALE z Biowin. Uwodniłem je w szklance przegotowanej i ostudzonej wody. Zamieszałem a drożdże w szklance opadły na dno, nie rozpuściły sie, nie powstało takie mleczko jak przy US-05.

Wlałem to do fermentora ale to był chyba duży błąd. 

Jak myślicie, fermentacja wystaruje? Czy marne szanse i lepiej to zlać z nad drożdży jak najszybciej i dać nowe US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, koval_blazej napisał:

Nie zlewaj, jeśli nie ruszy, po prostu dodaj uwodnione US-05. Albo dodaj od razu, ale i tak nie ma co zlewać dodatkowo, jak były martwe to posłużą za pożywkę dla zdrowych.

Ok, jeśli tak opadają na dno w szklance i nic się z nimi nie dzieje po mieszaniu to znaczy, że są martwe? 

Czy napowietrzać piwo w fermentorze jeszcze raz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo dobre piwo i na pewno wrócisz do tej warki.

Pamiętaj że drożdże S04 które są tam w zestawie to ok. 4-5 tygodni fermentacji - one dość powoli dojadają. Możesz zrobić piwo 13 BLG a nie 14 wystarczy w zupełności. Pamiętaj o korekcji odczytu BLG w zależności od temperatury brzeczki - jest kalkulator na Brewness. Dobrze sporządzić tabelkę i mieć w telefonie. Grzechem jest nie uwarzyć oatmeal stouta lub takiego samego piwa 2 raz na gęstwie która Ci po 2 tygodniach zostanie. Nie przegazuj butelek - daj 7 ml 30 % roztworu cukru na butelkę.

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nagazuje tak jak tam jest napisane to będzie miał granaty. Już robiłem z tego zestawu. Ja nie utrudniam życia tylko przekazuje cenne rady na podstawie osobistych doświadczeń - jest wolny kraj i nie musi się do nich stosować. Ja nie utrudniam życia innym bo tekst jest do konkretnej osoby na konkretny wątek więc nie wiem co Ty bredzisz ? i przestań się chłopie wreszcie wymądrzać ! bo sam nie zaproponowałeś człowiekowi nic na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotr Ba napisał:

Jak nagazuje tak jak tam jest napisane to będzie miał granaty. Już robiłem z tego zestawu. Ja nie utrudniam życia tylko przekazuje cenne rady na podstawie osobistych doświadczeń - jest wolny kraj i nie musi się do nich stosować. Ja nie utrudniam życia innym bo tekst jest do konkretnej osoby na konkretny wątek więc nie wiem co Ty bredzisz ? i przestań się chłopie wreszcie wymądrzać ! bo sam nie zaproponowałeś człowiekowi nic na ten temat.

Dlatego na forum dajemy informacje jakich jesteśmy pewni a nie jak uważamy. Odkopujesz temat po 2 tygodniach jak chłop juz po fermentacji. Dajesz jakieś rady o roztworze procentowym cukru i ile mililitrów dodać. Jak nie umiesz tego przeliczać i z ilością 115g na 20l masz granaty to szukaj gdzie indziej problemu a nie z ilością do refermentacji. Takie "cenne" rady zachowaj dla siebie.. Albo zapytaj się bardziej doświadczonych dlaczego mogą być granaty z taką ilością surowca, a nie sam wyciągasz wnioski i błednie sprzedajesz je innym. I ja nie pomagam jak nie mam nic mądrego do napisania, inni juz mu pomogli. Przynajmniej bredni nie wmawiam innym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Piotr Ba napisał:

Jak nagazuje tak jak tam jest napisane to będzie miał granaty. Już robiłem z tego zestawu. 

 

Przecież ta ilość surowca  nagazuje to piwo do 2.3 vol.- czyli bliżej dolnej granicy stylu.

To, że Tobie przytafiły się granaty jest Twoją winą, a nie zbyt dużej ilości cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.