Skocz do zawartości

Bimber


akoss3

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, akoss3 napisał:

Czy ktoś z was robił zacier ze słodu na bimber/whisky?

Z tego za zaobserwowałem na tym forum po 5-6 latach bytności, to nie rozmawia się tutaj o czynach prawem wzbronionych gdyż potem administrator musi ujawniać IP "panu porucznikowi Sieradzkiemu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie pytanie jest strikte o zacier :D Więc można na nie bez obaw odpowiedzieć. Myślę, że rady o samej destylacji podpadają pod ustawę, a czym się właściwie będzie różniło wyprodukowanie "zacieru" od samego piwa albo wina? Dopóki się tego nie puszcza na maszynę dalej spełnia to normy. Ja sam nie robiłem takiego zacieru ale na branżowych forach związanych z tematem jest kilka przepisów. Polecam użyć za to drożdży piwnych a nie typowo bimbrowych bo jaki produkt przed taki produkt po uszlachetnianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak można to się wypowiem :)

Możesz zrobić zacier w całości z jęczmienia, będziesz miał wtedy 'single malt'.

Możesz też dodać inne składniki zawierajace skrobie (ryż, płatki, grys kukurydziany, dowolne inne zboża etc.) a enzymy zawarte w jęczmieniu powinny sobie poradzić z rozłożeniem skrobi na cukry fermentowalne. Proporcje słodu do reszty to już kwestia dyskusyjna - jednym z powszechniejszych jest 1 część słodu jęczmiennego na 5 części kukuryczy (grysku kukurydzianego). 

Zacierasz to normalnie jak każde piwo - 60-70C. Tylko musisz zacierać znacznie dłużej, bo proporcja enzymów do skrobu jest znacznie niższa. No i musisz skleikować kukurydzę :)

Fermentujesz drożdżami jakie ci pasują, ale jak pisano powyżej, im lepszy produkt bazowy ty mlepszy finalny. Odradzam serdecznie wszystkie turbo wynalazki - pachną jak zmywacz do paznokci :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.