Jump to content
c64club

Styl piwa a odczyn (kwaśne-zasadowe)

Recommended Posts

Mam problem z sąsiadem :) Chłop lubi dobre piwo, ale po większości go skręca w kiszkach bo generalnie nie powinien spożywać potraw o kwaśnym odczynie.
 Czym go mogę poczęstować (ew. jakie style polecić do zakupu), żeby było smacznie a nieszkodliwie? Stouty raczej odpadają (palony słód), kwachy z definicji nie przejdą.

Edited by c64club

Share this post


Link to post
Share on other sites

@c64club raczej wszystkie piwa będą miały odczyn kwaśny. Chyba na każdym etapie produkcji brzeczka/piwo obniża swoje pH. Również nagazowanie piwa CO2 obniży pH, bo powstanie kwas węglowy, który na skutek dysocjacji wprowadzi jeszcze wiecej jonów H+. Nawet dekstryny niestrawione podczas fermentacji mają odczyn lekko kwaśny.

 

Ze swojej strony, jak moge wtrącić, jeżeli chłop ma problemy z kwaśnymi rzeczami, to nie bawiłbym się w lekarza/dietetyka, a jedyne co bym polecał to wizyta u odpowiedniego specjalisty, o ile jeszcze tam nie był :)

Edited by Daniel()
Korekta po autokorekcie telefonu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Był. I ów specjalista zalecił mu poszukanie piw o jak najmniej kwaśnym odczynie (plus oczywiście minimalna ilość) skoro lubi piwo. Zmienił biedak dietę i to dosyć mocno, ale tęskno mu za "browarkiem", w dodatku jakimś smacznym :) a nie do narąbania się.

Wiem, że piwo generlnie jest kwaśne (dżordże to lubią), że CO2 nie czyni go bardziej alkalicznym, ale spośród stylów inne niż "kwachy" powinno się dać wybrać coś o niższym Ph jak i o wyższym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może jakieś zacierane bez zakwaszania brzeczki? Na wodzie z dużą zawartością HCO3 i dodatkowo płytko, bardzo płytko odfermentowane. Tylko nie wiem czy będzie to dobre, chyba może mieć posmak mydlin. Tak zgaduję, bo generalnie to albo na etapie zacierania obniża się pH zacieru do ok. 5,2, albo tak czy inaczej pH spadnie po fermentacji do zdaje się 4-4,5 (nie pamiętam teraz dokładnie).

Edited by MistrzSuspensu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...