Skocz do zawartości

Skuteczność działania StarSanu na szczep WLP090 (saccharomyces cerevisiae)


DanielN

Rekomendowane odpowiedzi

34 minuty temu, kowalczyka napisał:

To jak się ma do tego cała akcja Don't fear the foam i historie, że jest starsan stanowi pożywkę dla drożdży?

Moim zdaniem jest to prawda i też nie boję się piany. Zauważ że spieniony środek objętościowo zajmuje dużo, ale pozbywając się powietrza z bąbelków okazuje się że jest go pewnie 0.5 może 1ml w butelce. Maksymalnie kilka ml w całym kegu (jak używasz przy kegowaniu). Zatem jak wlejesz piwo to rozcieńczy się i nie będzie przez to aktywny w sensie zabijania. Piana natomiast ma kontakt ze ściankami, ubija wszystko na nich. Co więcej 'StarSan sneaks' przy nalewaniu są po prostu wypychane. Jak wpadły bakterie z powietrza do butelki to piana przy wychodzeniu środka elegancko je wypchnie/ubije. To co zostanie ze środka w butelce to będą jakieś resztki o znikomym wpływie na pH. W wodzie/piwie kwasy są zdysocjonoewane. Czyli w przypadku kwasu ortofosforowego masz jony H+ i resztę kwasową PO4. Reszta kwasowa dla drożdży będzie dobrą pozywką. Jest to mój sposób rozumienia i nie musi być do końca poprawny.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sugarsweet napisał:

Dobra robota.

 

BTW: sprawdzałeś może pH tej wody? Te bańki w marketach mogą zaskoczyć :-)

Kiedyś jak jeszcze nie żal mi było pasków to sprawdzałem wszystko :). Kazda woda demineralizowana miała pH mniejsze od 7. W teorii czysta woda demineralizowana powinna mieć pH 7 (na skutek zjawiska autodysocjacji cząsteczek wody). Ale to tylko wtedy jak jest to czyste H2O. W baniakach masz rozpuszczone powietrze w którym jest również CO2. I to glownie ten gaz odpowiedzialny jest za obniżenie pH wody demineralizowanej. W wyniku reakcji CO2 z wodą powstanie kwas węglowy, który to w kolejnych reakcjach dysocjuje oddając H+, a to obniża pH takiej wody z marketu. W naszym hobby myślę że jest to jak najbardziej akceptowalne :)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.