Skocz do zawartości

Brzeczka na starter - kilka pytań.


korko_czong

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z ostatniego warzenia (pszeniczne) zostało mi po gotowaniu brzeczki 1,5l syfu - głównie chmieliny (granulat gotowany luzem). Wszystko przelałem do wysokiego naczynia i odzyskałem jeszcze 0,5l brzeczki a pozostały syf wylałem. I teraz mam pytanie jak wykorzystać tą odzyskaną brzeczkę.

1. Zagotować (celem dezynfekcji) i dodać do fermentującego już piwa;

2. Zagotować, schować do lodówki i trzymać tą brzeczkę na starter;

3. Zamrozić i trzymać na starter;

4. Ile mogę trzymać taką brzeczkę aby nie stało nic złego nie stało ani żeby się nie zepsuła?

5. Czy brzeczkę pszeniczną mogę użyć na starter również do innych piw, czy raczej tylko do pszenicznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takich wypadkach przegotowuję, butelkuję i chowam do lodówki. A wykorzystuję do refermentacji. Co prawda te 0,5l to trochę za mało, ale można uzupełnić glukozą albo cukrem. Przynajmniej nie trzeba glukozy w wodzie rozpuszczać... :)

 

Edit: generalnie wszystkie sposoby jakie wymieniłeś są do wykorzystania. A ile czasu można przechowywać? Dobrze przygotowana myślę, że kilka miesięcy. U mnie z reguły nie stoją dłużej niż 2-3tyg i nie ma problemu. No dobra... raz mi sfermentowała w butelce... Ale to pewnie coś źle przygotowałem butelkę...

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.