Skocz do zawartości

Idealny sterownik do zacierania


Robert87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, na początku dodam, że temat jest otwarty i czekamy na wszelkie komentarze, sugestie, propozycje itp.
Chcemy skonstruować jeden sensowny multitool-sterownik zacierania i warzenia z wykorzystaniem grzałek elektrycznych.
Dostępne w tej chwili na rynku sterowniki Pamel i Bolecki budzą różne zastrzeżenia i dlatego chcemy skonstruowac sterownik który będzie dostosowany dokładnie do Naszych piwowarskich potrzeb - sterownik ma być szybki, stabilny programowo, intuicyjny w obsłudze i TANI a co za tym idzie dostępny dla każdego.
Opiszę to, co chcemy zamieścic w sterowniku i jakie funkcjonalności będzie miał.
Docelowo produkt ma być tani, solidny i wszechstronny.
Z naszej strony proponujemy:
kolorowy ekran dotykowy, złącza usb, wifi, bluetooth - po to, żeby można było ustawić proces zacierania w komputerze, aplikacji na tablet lub telefon i realnie sterować zacieraniem np telefonem. Ponadto ściągnąć po procesie warzenia całą charakterystykę i przebieg procesu do pliku graficznego (wykres) po to, żeby powtarzalność warki była na jak najwyższym poziomie.
W związku z tym, że część osób używa grzałek na 230V a druga część używa grzałek "siłowych" czyli 400V proponujemy, żeby sterownik można było zaadaptować do Naszych potrzeb energetycznych, czyli podłączyc do 230V lub do 400V bez zbędnego komplikowania sobie życia.
Sterowanie mocą grzałek z uwzględnieniem bezwładności cieplnej słodu - tak, zeby podczas zacierania i podnoszenia temperatuty nie przypalic zacieru.
Sterowanie mieszadłem z regulatorem prędkości obrotów, sterowanie zaworami, itp

Czego jeszcze oczekiwalibyście od idealnego sterownika do warzenia piwka? :)

Możemy zrobić WSZYSTKO! Jak chcecie mierzyć ph zacieru na bieżąco - nie ma sprawy - tylko musimy wiedzieć czego oczekujecie!
Czekamy na sugestie!!
Pamiętajcie, że probujemy stworzyć produkt dopasowany do Naszych potrzeb i Wasza opinia jest bardzo cenna!

Edytowane przez RobertSlask
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł zawsze można zrobić dwie albo trzy wersje sterownika, coś na każdą kieszeń . Dobrze by było gdyby miał miernik poboru mocy i amperomierz no i cena to istotna sprawa bo jeśli ktoś zna się trochę na elektryce to może sobie takie coś poskładać za niewielkie pieniądze (części z chin) ale nie wszyscy mają taką możliwość...

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładamy podstawową wersję wyposażoną w:

Sterownik PID z USB bluetooth wifi + aplikacje na telefon, tablet i PC/Mac + slot na karte pamięci + zasilacz mieszadla z regulatorem obrotów + zasilanie 230/400V - czyli 2 wtyczki w kazdym sterowniku

Opcje są właściwie tematem otwartym, bo najtańszym rozwiązaniem jest po prostu produkcja seryjna - czyli sterownik full wypas w niskiej cenie. 

Często jest tak że po kilku warkach chcemy coś zmienić w sprzecie i plujemy sobie w twarz ze kupilismy sterownik w ubogiej wersji. Chcemy tego uniknąć i jeśli ktoś chce kupic sterownik "podstawowy" to nie ma sprawy -  będzie miał taką możliwosć. Jeśli natomiast po miesiącu używania stwierdzi ze chce mieć tez możliwosc pomiaru Ph brzeczki to co wtedy? Dzwoni do nas, mowi że chce kupic sonde - My tą sondę wysyłamy a klient wpina sondę do gniazdka w sterowniku, bo wszystkie sterowniki będą "gotowe" do rozbudowy i ma wszystko czego potrzebuje bez modyfikacji hardware albo firmware

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Napisałeś:

3 godziny temu, RobertSlask napisał:

Tak naprawdę to My wszyscy na tym forum stworzymy ten produkt i My wszyscy będziemy go testowac

 

Wiec rozumiem że soft będzie ogólnie dostępny i darmowy?

Pytam beż żądnej ukrytej złośliwości, po prostu po tym zdaniu które zacytowałem, tego właśnie bym się spodziewał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna interpretacja. Mialem na myśli to że dzięki Forumowiczom i Ich opiniami, pomysłami i sugestiami stworzymy sterownik, który będzie miał wszystko czego potrzebujemy, od oprogramowania które będzie napisane od podstaw, po hardware dopasowany do uzytkownika i obudowę która będzie spełniała normy w zakresie szczelności IP44 a wszystko po to żeby mieć kombajn piwowara

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz za 400 zł, składa się sprzęt na którym chodzi craftbeerpi 3. Ma wszystko co trzeba i jest proste użytkowaniu. Dziś obsługuje GF, jutro co innego. Wyświetlacz nie potrzebny, obsługuje się z smartfona. Bolecki i Pamel się chowa. U mnie Craftbeerpi obsługuje GF i drugi zbiornik na wodę wysłodową. A wszystko z poziomu smartfona. Oprogramowanie jest za free. Powodzenia ale czeka was ciężkie wyzwanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz za 400 zł, składa się sprzęt na którym chodzi craftbeerpi 3. Ma wszystko co trzeba i jest proste użytkowaniu. Dziś obsługuje GF, jutro co innego. Wyświetlacz nie potrzebny, obsługuje się z smartfona. Bolecki i Pamel się chowa. U mnie Craftbeerpi obsługuje GF i drugi zbiornik na wodę wysłodową. A wszystko z poziomu smartfona. Oprogramowanie jest za free. Powodzenia ale czeka was ciężkie wyzwanie. 
 
Ooo a podesłał byś jakieś fotki tej zabawki? Wydaje mi się że trzeba się trochę znać by malinkę poskładać w całość ale to idealne rozwiązanie ....

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się ale nie każdy chce bawić się w składanie czegoś samemu. Czy raspberry obsługuje miernik pH? Czy jest w stanie w rzeczywistym czasie mierzyć BLG zacieru? Czy uwzględnia stosunek wody do słodu przy sterowaniu moca grzałek? Czy można w raspberry mierzyć BLG podczas wysladzania i zakończy wysladzania gdy BLG osiągnie np 2*?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się ale nie każdy chce bawić się w składanie czegoś samemu. Czy raspberry obsługuje miernik pH? Czy jest w stanie w rzeczywistym czasie mierzyć BLG zacieru? Czy uwzględnia stosunek wody do słodu przy sterowaniu moca grzałek? Czy można w raspberry mierzyć BLG podczas wysladzania i zakończy wysladzania gdy BLG osiągnie np 2*?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Gdzieś czytałem że jest opcja automatycznego wysladzania,więc chyba jest opcja sprawdzania BLG

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam gotowy sterownik,intuicyjny i sprawdzony bez wodotrysków nie potrzebnych w domowym browarnictwie

Ustawienia 6 etapów zacierania,etap wstepny,wyl mieszadła po zacieraniu,histereza każdej grzałki i to wystarcza u mnie i znajomych chodzi juz pare lat

Nastawy pokretełkiem i przyciskiem w pokrętle (enkoder) wysrtarczy podłączyć przekazniki SSR i warzyć dobre piwko

Jak czytam projekty i wizje piwowarów to włosy dęba stają,my warzymy domowe piwo i to ma być przyjemność,za chwilę co nie jedni zrobią generator do produkcji wody

i bedą łączyć tlen z wodorem.

Pozdrawiam

007 (2).jpg

011.jpg

012 (2).jpg

014 (2).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, RobertSlask napisał:

Zgodzę się ale nie każdy chce bawić się w składanie czegoś samemu. Czy raspberry obsługuje miernik pH? Czy jest w stanie w rzeczywistym czasie mierzyć BLG zacieru? Czy uwzględnia stosunek wody do słodu przy sterowaniu moca grzałek? Czy można w raspberry mierzyć BLG podczas wysladzania i zakończy wysladzania gdy BLG osiągnie np 2*?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Ale kolego Browar to nie apteka. Wysładzam zgodnie założeniami programu BS2 i to mi wystarcza. Wystarczy znać swoją wydajność. Chcesz mierzyć PH, chcesz mierzyć BLG wysładzania, BLG zacierania w czasie rzeczywistym. To ile ten sterownik będzie kosztował? Bo coś mi się wydaje, że wcale nie tanio.

Dla mojego Browaru Craftbeerypi3 a zaraz będzie nowa wersja craftbeerypi4, z obsługą czujników płynów itp. jest wystarczające.

Tak że połamania nóg i powodzenia :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.06.2018 o 14:50, RobertSlask napisał:

...
Docelowo produkt ma być tani, solidny i wszechstronny

....

Ale na raz tylko dwie z trzech cech będą spełnione. :naughty:

 

Tani i solidny, ale nie wszechstronny.

Tani i wszechstronny, ale nie solidny.

Solidny i wszechstronny, ale nie tani.

 

I którą opcję wybrać? :eusathink:

W sumie popieram, nie tylko CBPi jest na tym świecie.

 

Dnia 4.06.2018 o 23:12, RobertSlask napisał:

...

Czy jest w stanie w rzeczywistym czasie mierzyć BLG zacieru? Czy uwzględnia stosunek wody do słodu przy sterowaniu moca grzałek? Czy można w raspberry mierzyć BLG podczas wysladzania i zakończy wysladzania gdy BLG osiągnie np 2*?

...

Tak z ciekawości się zapytam, jak zamierzasz w czasie rzeczywistym mierzyć BLG zacieru? Przede wszystkim czym? Jakim miernikiem? Refraktometr z aliexpressu i balingomierz odpada. Chyba czegoś nie wiem?!

 

EDIT:

Trochę poszperałem i znalazłem. Może się przyda. Tania przesyłka, niecałe 2 usd. :drinks:

https://www.amazon.com/Atago-3564-Brix-Monitor-Refractometer-Accuracy/dp/B00FAZ4MZO

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka..

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, RobertSlask napisał:

I podcięli skrzydła:D

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Wcale nie o to chodziło. Dodaj ankietę ile osób jest zainteresowanych i dodaj jakieś przedziały cenowe.

Będziesz wiedział czego się spodziewać :)

Pamiętaj że te wszystkie certyfikaty typu CE itp. też kosztują.

A ty jako producent za to odpowiadasz, jak np. kogoś porazi prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, każdy pomysł jest dobry. Jak ktoś nie chce brać w tym udziału to niech da chłopakowi spokój-niech działa. A nóż wyjdzie coś lepszego od konkurencji. Wyświetlacz to dobry pomysł.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, każdy pomysł jest dobry. Jak ktoś nie chce brać w tym udziału to niech da chłopakowi spokój-niech działa. A nóż wyjdzie coś lepszego od konkurencji. Wyświetlacz to dobry pomysł.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Dokładnie jestem za

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.06.2018 o 08:55, RobertSlask napisał:

I podcięli skrzydła:D

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Polak Polakowi  Polakiem  idealnie pasuje. Chłopaki robić sterownik, ja elektronik po szkole ( 25 lat temu :)))) ) ale chętnie kupię coś gotowego, bo jakoś nie mogę się zdecydować ani na Boleckiego ani na Pamela coś tam ciągle brakuje. A składać mi się nie chce. Kiedy planujecie sprzedawać?

 

Edytowane przez Krzysztof988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.