Skocz do zawartości

Dubbel - pierwsze warzenie i przepis - recenzja


soanvig

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Przymierzam się do pierwszego warzenia. Na podstawie kilku recept, informacji o słodach, drożdżach i chmielu skomponowałem recepturę Dubbela.

 

https://brewness.com/pl/recipe/dubbel-40/view

 

Linkuję do programu, w którym ją skleiłem. Sposób BLG wyliczany przez ten program jest... dziwny. Dla próby wziąłem kilka receptur już gotowych, z wiki piwo org i także źle było BLG wyliczone. Docelowo ma być około 16 BLG.

 

Dubbel to może nie jest najłatwiejszy styl piwa, ale moje zamiłowanie do belgów, jak i po prostu profilu tego piwa (nie jestem fanem smaku ani aromatu chmielowego) sprawiają, że jestem bardzo mocno zaangażowany.

 

To moja pierwsza receptura, więc mogłem popełnić jakieś gafy przy tworzeniu recepty. Czy mógłbym prosić o ogólne opinie na jej temat?

 

Docelowo nie chciałem używać zbyt wielu "kolorowych" słodów, stąd w zasypie większość pilzneńskiego. Pokolorowałem Special B, dorzuciłem trochę Buscuita, żeby było ciekawiej.

Być może do piwa dorzucę także rodzynki.

 

Te 0.2kg czystego cukru (są pozostałością poniekąd po którejś z użytych przeze mnie recept). Być może mogę po prostu zamienić go na brązowy cukier (i mieć go 0.7kg).

 

Jeśli chodzi o chmielenie, wybrałem chyba dość dobre chmiele do piw belgijskich, drożdże również typowe.

 

Jeśli chodzi o zacieranie: chciałem wyciągnąć trochę maltozy (pomimo cukru), żeby całość nie była zbyt dużym dekstrynowym ulepkiem, niemniej dekstryny doceniam, stąd druga przerwa, również na 45 min. Te 5 minut w 76. stopniach, to na mashout.

Edytowane przez soanvig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, soanvig napisał:

Linkuję do programu, w którym ją skleiłem. Sposób BLG wyliczany przez ten program jest... dziwny. Dla próby wziąłem kilka receptur już gotowych, z wiki piwo org i także źle było BLG wyliczone. Docelowo ma być około 16 BLG.

Musisz ustawić parametry seojej warzelni, to przestanie być dziwny.  Masz ustawione 75% wydajności zacierania, a to niewiele.

Godzinę temu, soanvig napisał:

Docelowo nie chciałem używać zbyt wielu "kolorowych" słodów, stąd w zasypie większość pilzneńskiego.

Słusznie

Godzinę temu, soanvig napisał:

Być może do piwa dorzucę także rodzynki.

Niesłusznie

Godzinę temu, soanvig napisał:

drożdże również typowe.

Drożdże i fermentacja, a zwłaszcza jej temperatury to kluczowa sprawa w stylach belgijskich. Pytanie o starter. Przy 20 litrach 16 plato wypadało by użyć gęstwy po jakimś lżejszym piwku, no i przy dzisiejszych upałach, jeżeli nie masz możliwości sterowania temperaturą, to będziesz miał problem z przeprowadzeniem prawidłowej fermentacji. Co najwyżej będziesz miał gumę balonową w płynie. Nic o tym nie wspomniałeś.

Godzinę temu, soanvig napisał:

niemniej dekstryny doceniam, stąd druga przerwa, również na 45 min.

Po 45 minutach maltozowej ta dekstrynująca niewiele Ci da, bo nie będzie już co konwertować. Zresztą dubbel ma być wytrawny. Zrób 45 minut maltozowej, potem podnieś na 15 minut na 72 stopnie, co zwiększy Ci wydajność i jeszcze MO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, soanvig napisał:

Dziękuję za rady. Mam na uwadze temperatury fermentacji, czytałem, że są krytycznie ważne.

 

Temat temperatur muszę zbadać po przeprowadzce do nowego lokum, jak tam wygląda sytuacja.

http://blog.homebrewing.pl/category/piwne-style/dubbel/

 

To poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.