Skocz do zawartości

Browar NicNieWiem


Rekomendowane odpowiedzi

Sezon 2020/2021 (Miejmy nadzieje, że nie ostatni)

 

Trochę przypadkowo (zwykle nie zdarza mi się nic wylicytować) stałem się posiadaczem Coobry CB3 (generacja -1 względem najnowszej).  Na razie tylko sprawdziłem czy jest w stanie pompować i zagotować wodę. Wyposażyłem ją oczywiście w sitko i hopstoper od użytkownika @lewatywa8

 

 

Plany na ten sezon:

1. # 14 Black Rye IPA (z ekstraktów)

2. # 15 Milkshake Mango IPA 13,7° Blg (z ekstraktów)

3. # 16 Special Bitter 13.5 Blg (zacieranie)

4. # 17 American Pale Ale 11,5 Blg (zacieranie)

5. # 18 ,,Marzenie Nowej Zelandii'' APA 14 BLG (Pale Ale + pszeniczny + Nelson Souvain)

6. # 19 ,,Lonely Japan'' APA 16 BLG (pilzneński + pszeniczny + Sorachi Ace, Sabro)

7. # 20 Ala Guinness 12 Blg (przepis z Piwowara)

 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 14: Black Rye IPA z ekstraktów

30.11.2020

 

Na początek sezonu postanowiłem uwarzyć piwo z zapasów, które zostały z poprzedniego sezonu. Ponieważ smakują mi piwa z żytem postanowiłem dodać ekstraktu żytniego. Smakują mi także black IPY, więc postanowiłem połączyc jedną z drugim ryzykując efekt.

Nie zdecydowałem się jeszcze uruchamiać Coobry, więc tradycyjnie warzyłem w garnku. 

 

Przepis był następujący:

  • Ekstrakt słodowy pale ale 1.7 kg
  • Ekstrakt słodowy ciemny  1.7 kg
  • Ekstrakt słodowy żytni 1.2 kg
  • Słód barwiący 0.2 kg
  • Chmiel Equanot 30 g (60 min)
  • Chmiel Simcoe 30 g (25 min)
  • Chmiel CTZ 30 g (10 min)
  • Chmiel Amarillo 25 g (5 min)
  • Chmiel Amarillo 25 g (0 min)
  • Drożdże US-05 (2 x 11 g)
  • Olejek Hopzoil do butelkowania

 

Tym razem miałem niewiele czasu w kuchni wiec musiałem się streszczać. Fermentor przygotowałem wcześniej - strasznie długo walczyłem z szczelnością kranika. W końcu owinąłem go od zewnątrz taśmą silikonową.

Zacząłem o 9:35. Dość sprawnie rozpuściłem ekstrakty i doprowadziłem do wrzenia. Jednocześnie zagotowałem wodę do uwodnienia drożdży. Słód barwiący zalałem ciepłą wodą z kranu i dałem mu poleżeć ok. godzinki. Brzeczka dość szybko się zagotowała. Wrzuciłem chmiel Equanot w hopspiderze potem po kolei dodawałem następne chmiele. Jakieś 10 minut przed końcem gotowania wstawiłem do gara chłodnicę. W momencie wyłączenia grzania i zdjecia garka z miejsca grzejnego dodałem ostatnią dawkę Amarillo. Przerwałem na 10 minut chłodzeniu po zejściu poniżej 80 st. Potem dokończyłem chłodzenie i zszedłem do 27 stopni - dolewam wody żywiec z lodówki więc założyłem, że domieszanie zimnej wody wystarczy by zejść do 21-22 st. 

Tradycyjnie zdekantowałem brzeczkę przez worek BIAB, który świetnie odfiltrował chmieliny. Dostałem 14 litrów brzeczki, która dopełniłem do 20 litrów zimną wodą. Pomiar BLG dał 15.5. Popełniłem błąd dolewając jeszcze 3 litry wody co spowodowało obniżenie BLG do 14. Mogłem zostawić te 20 litrów bo i tak miałem przygotowane dwie paczki US-05. Jedną paczkę uwodniłem a druga po prostu rozsypałem po powierzchni brzeczki. Temperatura drożdży wyniosła ok. 24 stopni, a temperatura brzeczki ok. 22. Niestety spieszyłem się, więc wrzuciłem drożdże i zaniosłem fermentor do piwnicy gdzie temperatura wyniosła niecałe 18 st. Całość operacji zakończyłem o 12:40. Fermentacja rozpoczęła się już wieczorem. Następnego dnia rano piana pokryła całe piwo i bulkanie trwało w najlepsze. 

Wieczorem następnego dnia (wtorek) założyłem na fermentor mate grzejną i zacząłem delikatnie podnosić temperaturę. Temperatura 17.6 st. W ciągu dnia piana urosła na 1.5 cm. Bulkanie co kilka sekund.

 

3.12.2020 - piana na 1.5 centymetra i zaczyna opadać, bulkanie trwa w najlepsze. Temperatura podniesiona do 18.7 st. 

5.12.2020 - fermentacja zatrzymuje się, temperatura podniesiona do 21 st. 

 

14.12.2020 - pomiar BLG = 4, mętne, wyraźny posmak słodu barwiącego

18.12.2020 - pomiar BLG = 4, wyklarowało się znacząco, znikł posmak słodu barwiącego, pojawił się kwaskowy posmak kojarzący się z kawą, temperatura została obniżona do 16 stopni. 

22.12 2020 - butelkowanie, dodałem 2 gramy cukru do każdej butelki, połowa butelek dostała także Hopzoil. Zalałem w sumie 42 butelki. 

 

 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 15: Mango Milkshake IPA z ekstraktów 
30.12.2020
 
Składniki: 

  • Ekstrakt słodowy jasny 1,7kg
  • Ekstrakt słodowy pszeniczny jasny 1,7kg
  • Laktoza 0,5kg
  • Puree z Mango 1kg
  • Chmiel Mosaic 60g (10g+50g)
  • Chmiel Ekuanot 50g
  • drożdże Danstar Nottingham 2 x 11g. 

Planowane BLG to 13.7
 
Warzenie:
 
Tym razem warzenie miało przebiegać z wykorzystaniem Coobry CB3 (niePRO) . Aby nie przypalić ekstraktów bardzo starannie rozpuściłem je w ciepłej wodzie i przelałem do kociołka. Niestety nie miałem doświadczenia z kociołkiem, więc aby doprowadzić brzeczkę do wrzenia musiałem kilka razy zmieniać program. Ostatecznie wydaje się, że rozsądnym podejściem jest doprowadzenie do wrzenia z mocą 2300 W, a potem przejście na 1800 W podczas gotowania. Miałem trochę problemów z temperaturą, ale ostatecznie dobrą pracę uzyskałem dla ustawienia 99 stopni. Trzeba oczywiście bardzo uważać podczas gotowania aby nie wykipiało - stosuje patent z spryskiwaczem. 
W trakcie warzenia wykorzystywałem hopstoper od kolegi [mention=4201]lewatywa8[/mention] i sprawił się znakomicie. 
 
Gotowałem brzeczkę 60 minut, 10g Mosaic dodałem w 50 minucie oraz 50 g Equanot  po wyłączaniu grzania. Laktoza została dodana w 50 minucie. 
 
W trakcie gotowania od czas czasu zdarzało się, że pompa zaciągała powietrze i próbowała pracować na sucho. Wydaje mi się, że było to spowodowane zbyt intensywnym wrzeniem nad samym dnem i pompa zaciągała bąble powietrza. Pomagało w takim wypadku zmniejszenie przepływu.  
 
W trakcie gotowania dolewałem wodę aby uzyskać odpowiednią ilość brzeczki. Ponadto pod koniec warzenia przepis wymaga dodania laktozy, która rozpuściłem najpierw w wodzie. Niestety ta operacja wywołała problemu z utrzymaniem temperatury - nie wiem dlaczego Coobra nie wstrzymywała odliczania gdy temperatura spadała kilka stopni poniżej wrzenia. 
 
Najbardziej udaną operacją tego warzenia było chłodzenie. Użyłem swojej starej chłodnicy zamiast tej pochodzącej z zestawu - jest nieco większa, ale wciąć pasuje do kotła. Chłodnicę włożyłem do gara w 50 minucie. W czasie chłodzenia uruchomiłem obieg brzeczki, w efekcie w jakieś pół godziny zszedłem z temperaturą do 18 stopni. 
 
Równie udanie poszło przelewanie brzeczki. Nie było żadnych problemów z filtracją. Brzeczka w fermentorze była bardzo klarowna. Niestety zostało trochę brzeczki na dnie pomimo postępowania zgodnie z wytycznymi twórcy hopstoppera.  Postanowiłem nic nie kombinować aby nie skazić brzeczki. W efekcie otrzymałem 19 litrów brzeczki o gęstości 14 BLG.  

Tym razem postanowiłem użyć fermentora bez kranika aby nie walczyć z przeciekającym kranikiem.  


 
Zadanie drożdży:
 
Tym razem postanowiłem użyć drożdży Danstar Nottingham (2 x 11 g). Uwodniłem w temperaturze 27 stopni wg standardowego postępowania. Drożdże były nadzwyczaj żywotne bo po pół godziny zaczęły wyłazić z szklanki. Temperatura drożdży spadła do 23-24 stopni, ale postanowiłem je zadać do brzeczki o temperaturze 18 stopni. Brzeczka została napowietrzona jak zwykle mieszaniem. 
 
Do fermentora trafił także kolejny nowy nabytek czyli ispindle (po starannej dezynfekcji). 
 
Co poszło nie tak:

  1. Do kociołka należy od razu wlać ilość wody uwzględniającą odparowanie
  2. Drożdże należy zadać bez pośpiechu adaptując do temperatury 
  3. Ispindel zbyt często raportuje dane (wystarczy jeśli będzie zgłaszał co pół godziny)

 
 
Fermentacja:
 
Pierwsze oznaki fermentacji pojawiły się po ok. 6 godzinach. Po upływie doby piana miała ok. 2.5 cm i wg ispindla zaczęło spadać BLG. Wyraźnie podniosła się temperatura. Po trzeciej dobie piana opadła i ispindel pokazał BLG równe 3.5. Ponieważ nie było mnie na miejscu temperatura spadła do 16.5 stopni. Zgodnie z przepisem w 3 dniu został dodany 1kg puree z mango. Wbrew obawom drożdże wznowiły pracę i ponownie pojawiła się piana. Zacząłem podnosić temperaturę. Ispindel wskazał wzrost BLG do 4, ale po dobie BLG znowu spadło do 3.5. 

Ispindel od kilku dni pokazuje stabilne 3 BLG, które nie zmienia się przez dobre kilka dni. 

W 15 dniu dodałem na zimno 50g Mosaic oraz 30 g Southern Cross. Planuję aby w 18 dniu zrobić cold crash, a w 20 dniu butelkować. 
 
 

f7959830d7148a231dd4d9ec6cd7220b.jpg0b00baa73dac98b208a23073afd54c9b.jpg

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 16: Special Bitter

 

Receptura:

2,0kg słód pale ale VIKING MALT

2,0kg słód Golden Ale VIKING MALT

0,3kg słód karmelowy 150 VIKING MALT

0.5 kg słód pilzneński Weyermann

30g chmiel Challenger (60 min.)

30g chmiel Fuggles (0 min)

11g drożdże S-04

 

Moja pierwsza warka z zacieraniem na Coobra CB3. Słód wsypałem do 16 litrów wody o temperaturze 68st. (moc ustawiona na 1900W) Zacierałem przez 70 min w temperaturze 68st. W trakcie zacierania na moment zacięła pompa, ale "pomiętosiłem" trochę węże i ostatecznie pompa ruszyła - mam jednak wrażenie, że przyczyna zatrzymania pompy była inna niż jakieś zanieczyszczenia. Może jakiś zabezpieczenie przed przegrzaniem.... 

Podsumowując jednak zacieranie szło bardzo gładko -  brzeczka powoli nabierała koloru

 

Wykonałem także próbę jodową po 60 min. używając jodyny z apteki.  Kolor próbki nie zmienił się, ale chyba powinienem sprawdzić najpierw jak wygląda pozytywna próba jodowa. Brzeczka przed wygrzewaniem miała 14.5 BLG.   Następnie wygrzewałem zacier przez 10 min w temperaturze 78st. 

 

Na potrzeby wysładzania przygotowałem sobie 7 litrów wody o temperaturze 72-76 st. Przelewałem wodę powoli przez złoże zamknięte w koszu zacierno-filtracyjny, Okazało się na koniec, że zamiast planowanych 23 litrów mam tylko 20 - zapomniałem, że trochę wody (3 litry zostaje uwięzione w młócie). Na szybko wygenerowałem 2 litry wody i przelałem przez młóto. Sumarycznie otrzymałem 21 litrów brzeczki o BLG 13,5. Aby przyspieszyć warzenie zacząłem podgrzewać brzeczkę już w momencie wysładzania i odciekania młóta.  

 

Gotowanie trwało 60 minut (temp. 100st oraz 2000 W). Chmiel Challanger poszedł do hopspidera zaraz na początku gotowania. Fuggles został wrzucony po wyłączeniu grzania. Chłodziłem około 40 min. do 21 stopni.  Następnie zlałem brzeczkę do fermentora i niestety okazało się, że dostałem tylko 17 litrów. BLG finalne 13.5. Filtracja brzeczki poszła bardzo gładko. 

 

Wydajność według http://www.beer-calc.pl/wydajnoscZacierania wyniosła zaledwie 51%, ale tym się nie przejmuje. W sumie otrzymałbym planowany ekstrakt brzeczki ~12 BLG gdybym dolał wody. Wolałem jednak nic nie kombinować, aby nie zakazić brzeczki. 

 

Zastosowałem uwodnione drożdże S-04 oraz ok. 3 gram pożywki dla drożdży. Do fermentora wskoczył także ispindel

 

Całe warzenie bez mycia trwało od 8:00 do 13:00.

 

Fermentacja zaczęła się  tego samo dnia, W ciągu pierwszej doby temperatura powoli spadła do 16.9 st. ale zacząłem ją podnosić do mniej więcej 19-20 st przy pomocy maty grzewczej. 

 

Drugiego dnia wieoczorem piana miała 2 cm wysokości i bulkało co kilka sekund. 

 

Rozlew dokładnie po 21 dniach. Końcowe BLG wyniosło ok. 2.7. Stąd odfermentowanie 80%, a zawartość alkoholu 5.6. Piwo jest stosunkowo klarowne, gorzekie. Aromaty na razie drożdże. Czuję także delikatny posmak surowego słodu (coś jak mokra łuska).

Otrzymałem ostatecznie 16 litrów piwa. Dodałem cukier sypiąc do każdej butelki po 2 g cukru.  

 

Zebrałem mniej więcej 300 ml  gęstwy do nastepnej warki. 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 17: American Pale Ale 
 11.02.2021
 
 Słody  
- Pale Ale Viking Malt 3.5 kg
- Wiedeński Viking Malt 1 kg 
- Karmelowy 30 Viking Malt 0.2 kg
Chmiele 
- Columbus 25 g
- Cascade 50 g

- Citra 30 g
Drożdże 
- Wyeast American Ale II 
 
Kolejne warzenie z Coobrą. Tym razem użyłem prowizorycznego ocieplenia w postaci karimaty. Również pompa nie zawiodła tym razem. 

Użyłem 20 litrów wody do zacierania, którą podgrzałem do 70 stopni. Wsypałem słód i dalej zacierałem w 68 stopniach.

Próbowałem przeprowadzić próbę jodową, ale chyba jodyna na spirytusie nie jest właściwym preparatem. 

Po 30 minutach zacierania miałem 11 Brix

Po 60 minutach  brzeczka miała 12.5 Brix. Podniosłem temperaturę do 78 st i przetrzymałem zacier przez 10 minut.  Zakończyłem zacieranie i zacząłem podnosić kosz.

Przed rozpoczęciem wysładzania miałem 13 Brix. Wysładzałem 8 litrami wody o temperaturze 72 stopni. Otrzymałem 23 litry brzeczki. 

 

e60de26c0d52e0fffa096296375d2590.jpg

 

Rozpocząłem warzenie ustawiając temperaturę 100 st. Schemat chmielenia wyglądał następująco:

  1. Cascade 50g, 60 min
  2. Citra 30 g, 10 min
  3. Columbus 25 g, 0 min 

008f8cea893bd224c247c6db00bb20f1.jpg

 

Po 60 minutach rozpocząłem chłodzenie i doprowadziłem brzeczkę do temperatury 21 stopni. Dodałem ok. 3 g pożywki i mocno napowietrzyłem brzeczkę.

Jako drożdży użyłem Wyeast American Ale II. Nie robiłem startera tylko zadałem je prosto z opakowania. Oczywiście kapsułkę z odżywką zgniotłem mniej więcej 16 godzin przed zadaniem. Opakowanie dość ładnie napęczniało. 

 

434d91177316e693075364cfce75a69a.jpg

 

Przez pierwsze 24 godziny w brzeczce panowała cisza chociaż na dnie pojawiła się całkiem spora warstwa drożdży. Około 26 godziny pojawiła się pierwsza pianka. W ciągu następnych 12 godzin piana urosła na 3 cm i fermentacja ruszyła na całego. Zapach z fermentora przypominał dojrzałe banany. Temperatura fermentacji wynosiła 18.5 st. Zmianę BLG monitorowałem przy pomocy ispindla i po 5 dniach gęstość spadła do 2.5 BLG (wg Ispindla!). Teraz stopniowo podnoszę temperaturę do 20 stopni. Utrzymam tę temperaturę jeszcze kilka dni. 

 

Piwo zostało przetrzymane do 8 marca (ze względu na covida i kwarantanne). Spędziło zatem w fermentacji 25 dni. 

 

Pomiar wykazał finalną gęstość 2.5 BLG (mierzone spławikiem i refraktometrem). Alkohol powinien zatem wynosić 5.1%. 

Do refermentacji użyłem 2.3 g cukru do każdej butelki. Otrzymałem 32 butelki o pojemności 0.5 litra. 

 

Piwo w smaku jest dość smaczne z lekką goryczką. 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 18: Marzenie Nowej Zelandii
9.03.2021
 

  • 5kg słody Pale Ale Weyermann 
  • 1 kg słodu pszenicznego Weyermann 
  • 0.5 kg ekstraktu suchego jasnego (dla podbicia ekstraktu)
  • Chmiel Nelson Souvain; 30g(60')+30g(15')+40g(0')
  • Gęstawa Wyeast American Ale II 

Tym razem przepis własny. 
Zacieranie:

  1. 25 litrów wody (za dużo!)
  2. Wsypałem najpierw słód Pale Ale, a na końcu pszeniczny. 
  3. Słody wsypałem w temperaturze 70 st. 
  4. Temperatura 68 st. przez 60 min. 
  5. Wygrzew 72 st. 10 min
  6. Wysładzanie 6 litrów 72 st.
  7.  b7ff881b67aae8cb57827f97dbaf890c.jpg7bc81246a1748182e011e0ae1a0428a3.jpg

Warzenie:

  1. Ustawienie kotła: 2100W, 100st, 60 min.
  2. Chmiel wg, powyższego schematu
  3. Niecałe 0.5 kg suchego ekstraktu rozpuściłem w zimnej wodzie i stopniowo dodawałem do brzeczki
  4. Na 20 minut przed końcem warzenia pompa znowu zaczęła kaprysić - zachowywała się jakby zatrzymywała się. Próbowałem pocierać hopstoper Pomogło kilkukrotne włączanie i wyłączanie pompy. Musiałem zdusić system antyprzypaleniowy, żeby pompa nie pracowała na sucho. 
  5. 15 minut przed końcem do kotła trafiła chłodnica i porcja chmielu. 
  6. Chłodzenie do 18 st trwało dość długo. 
  7. Finalna gęstość wyniosła 14 BLG

 

Zadanie drożdży:

  1. Do fermentacji użyłem gęstwy American Ale II z poprzedniego piwa. Gęstwa zebrana dzień wcześniej. 
    042ef23c77ec01d6c8530cf2b24851ee.jpg
  2. Odlałem piwo znad drożdży, które było bardzo pijalne. Drożdże zadałem je prosto ze słoika po standardowym (dla mnie) natlenieniu. Temperatura zadania była właśnie ok. 18st. (słoik z drożdżami czekał na zadanie w temperaturze ok. 17 st.)
     

 Fermentacja: 

  1. Drożdże opadły na dno i utworzyły grubą warstwę.
  2. Fermentacja rozpoczęła się po mniej więcej 20 godzinach. Bardzo szybko zaczęła formować się piana. Temperatura przy starcie fermentacji była nawet niecałe 17 st. 
    6736597d1a5da49ebf26ddb822ced33b.jpg431efc22e4a87db12e4b585574dccf5d.jpg91c4502841a24e1685aebe1455f6370d.jpgafd725f2c0e5549aed5ce90fd3f0f527.jpg
  3. Przez pierwsze 3 dni piana była dość wysoka, ale nie przesadnie. Później piwo dostało jakby kopa i utworzyła warstwę piany na niemal 10 cm. Na szczęście nie doszła do wieczka. 
  4. 5fadcb9f2e5dbc77ac71f307b03372f5.jpg900cf1d3e7d983704235486a85b3d1f4.jpg
  5. Szóstego dnia temperatura brzeczki została podniesiona do 20 st. 
  6. Po dwóch tygodniach BLG spadło do 3-2.5 i ustabilizowało się (wykres z ispindla płaski)
  7. Rozlew wykonałem 29.03.2021 czyli dokładnie po 21 dniach. Piwo było mętne i mocno gorzkie. Posmak chmielu istotnie przypominał trochę białe wino. Dodałem mniej więcej 3g cukru na butelkę. 
Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 19: Lonely Japan (30.03.2021)
Główną ideą tego piwa ma być użycie chmielu Sorachi Ace. Ze względów logistycznych do chmielenia na zimno dodałem także Sabro, który został wskazany jako zamiennik Sorachi Ace. 
 

  • Ziarno    Weyermann - Bohemian Pilsner Malt    5 kg 
  • Ziarno    Pszeniczny Castle Malt   1 kg 
  • Suchy ekstrakt    Dry Extract (DME) - Extra Light    0.6 kg 
  • Płatki owsiane błyskawiczne 0.5 kg
  • Chmiel Sorachi Ace 100 g + 50g (dry hop)
  • Chmiel Sabro 50g (dry hop) 
  • Drożdże Wyeast American Ale II (gęstwa)

 
Tym razem zabrałem się za warzenie późnym popołudniem. Dzięki piwnicy i Coobrze nie przeszkadzałem nikomu w domu.  
 
1. Zacieranie 
Użyłem do zacierania 24 litrów wody. Podgrzałem wodę do 71 stopni i najpierw wsypałem łuskę ryżową, która ok. 15 minut moczyła się w ciepłej wodzie (za krótko i za mało łuski). Po chwili wsypałem większą część słodu pilsneńskiego. Łuska, które nie do końca chciała zatonąć w większości jednak ułożyła się na dnie. Następnie dodałem słód pszeniczny oraz pół kg płatków owsianych. Dopełniłem słodem pilzneńskim i założyłem talerzyk. Płynu wraz ze słodem było prawie po brzeg. Rozpocząłem 60-minutowe zacieranie w 68 stopniach. Kociołek, a szczególnie pompka pracowały bez zarzutu. Sprawdzałem BLG:

  • po 5 min. 6.75 brix
  • po 30 min 11.5 brix
  • po 45 min 13 brix 
  • po 60 min 13.5 brix

Próbowałem zrobić próbę jodową, ale chyba nie potrafię. Nie zauważyłem żadnej zmiany lub nie kolory jodyny. 
Po 60 minutach podniosłem temperaturę na 10 minut do 78 st. Następnie zacząłem podnosić kosz. Wysładzałem 6 litrami wody o temperaturze okłoło 72 stopnia. Finalnie dostałem mniej więcej 22 litry (wg miarki Coobry) brzeczki.
 
2. Warzenie
Do brzeczki dolałem 3 litry rozpuszczonego ekstraktu suchego (koszmar rozpuszczania!). W trakcie warzenia używałem do tej pory pompy co podobno jest zbędne. Skończyło się to sporymi problemami z jej pracą - raz się zacięła, potem zaczęła strasznie rzęzić. Okazało się po konsultacji na forum, że nie powinienem używać pompy do gotowania. 
Użyłem nowego dużego hopspidera. Dodałem 25g chmielu na 60 minut, 35 g trafiło na 15 minut i wreszcie 40g poszło na 0 minut. Chłodnica trafiła do kotła na 15 minut gotowania, aby się porządnie zdezynfekowała. Rozpocząłem chłodzenie, które w sumie trwało dość długo, chociaż w trakcie pracowała pompa (niesamowite, ale w tym czasie pracowała absolutnie bez zarzutu). Zszedłem z temperaturą do 18 st.  Zacząłem zlewać brzeczkę do fermentora co trwało  w sumie ok. 20 minut. Spłynęło prawie wszystko - zostało może niecałe 2 litry. Otrzymałem 20 litrów brzeczki o gęstości 16 BLG. 
 6b37412a497617d5599b57f94725aba1.jpg
3. Fermentacja
Drożdże w postaci gęstwy Wyeast American Ale II zebranej dzień wcześniej zostały zwyczajnie zadane ze słoika. Celowo nieco mniej napowietrzyłem. Drożdże zadałem o 22:00, a o 6:00 miałem już porządną pianę na 1cm. Temperatura startu drożdży to 17.5 stopnia. Fermentacja szybko się rozpędziła i wytworzyła ponad 10 cm piany. Po dwóch dniach temperatura podniosła się sama do niemal 20 stopni. Po kolejnym dniu zaczęła spadać. Jak spadła do 18 stopni zacząłem grzać fermentor do powoli do 19.5 st. Fermentacja w zasadzie skończyła się po 6 dniach (ispindel pokazuje około 2.5). Piana zaczęła opadać. Podniosłem temperaturę do 21 stopni i zamierzam potrzymać ją przez jakieś 5 dni. 

f376f63d0599a1544e92f6a471c6ce0f.jpg

Mniej więcej po dwóch tygodniach pozwoliłem powoli spać temperaturze do 16 st otocznia. Porcje 50g Sorachi Ace i Sabro dodałem 17 kwietnia wcześnie rano (chmiel w zdezynfekowanym hopspiderze). 19  kwietnia rano fermentor trafił do lodówki, gdzie zrobiłem cold crash do 1.5 st. (wg ispindla). Piwo ładnie sklarowało się. 

 

4. Rozlew (20 kwietnia 2021)

Finalne BLG wyniosło 2.5. Piwo smakuje dobrze z przyjemną goryczką. Niestety na razie nie czuję żadnych aromatów chmielenia na zimno. Kolor stosunkowo ciemny, pomarańczowy. Tradycyjnie dodałem cukru do butelek po mniej więcej 2.5 grama. Otrzymałem ok. 30 butelek 0.5 niestety niektóre z nich zielone. 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka nr 20: Ale Guinness (22.04.2021)

 

Tym razem chciałem uważyć Stouta Irlandzkiego z ostatniego numeru Piwowara. Ponieważ miało to być ostatnie piwo w sezonie, więc chciałem zużyć wszystkie surowce.

Składniki na tego stouta były następujące:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Ziarno Viking Pale Ale malt 1.5 kg 27.3% 80 % 5
Ziarno Jęczmień palony 0.25 kg 4.5% 55 % 985
Ziarno Czekoladowy 0.25 kg 4.5% 60 % 788
Ziarno Płatki jęczmienne 1 kg 18.2% 60 % 2
Ziarno Viking Pale Ale malt 2 kg 36.4% 80 % 5
Ziarno Diastatyczny 0.25 kg 4.5% 80 % 3
Ziarno Weyermann Caramunich 3 0.25 kg 4.5% 76 % 150

 

Planowany chmiel to Fuggles na 60 min.

Planowane drożdże to S-04 (zastąpione przez pomyłkę US-05)

 

1. Zacieranie

Zasyp był bardzo skomplikowany bo chciałem zużyć surowce i jednocześnie uzyskać konkretną wartość BLG. Nalałem do Coobry 22 litry wodu. Na dno kosza zaciernego trafiła łuska ryżowa (znowu za mało!) moczona przez prawie dwie godziny. Następny był słód Pale Ale, płatki jęczmienne, słód diastatyczny i słody palone. Delikatnie przemieszałem, założyłem górne sito i włączyłem cyrkulację. Tym razem chyba złoże było dość zbite ponieważ na górnym sicie zbierało się sporo brzeczki. Niemniej jednak zacieranie poszło bezproblemowo.  Zacierałem w temperaturze 67 st przez 65 min. W 65 minucie miałem brzeczkę o gęstości 13.2 Brix. Wygrzewanie trwało 10 min w temperaturze 78 st. Podniosłem kosz i po chwili zacząłem wysładzać 4 litrami wody o temperaturze 80 st. Do gotowania miałem 23 litry brzeczki o gęstości 13.5 BLG. 

 

2. Warzenie

Podgrzewanie brzeczki rozpocząłem już podczas filtrowania i wysładzania. Chmiel dodałem w całości na początku warzenia (do hopspidera). Tym razem nie używałem cyrkulacji i nie stwierdziłem przypalenia. Gotowanie przeszło bez problemów. Pod koniec gotowania uruchomiłem pompę aby zdezynfekować cały obwód i przeszedłem do chłodzenia.  Cały czas pracowała cyrkulacja, ale niestety na powierzchni wytworzyła się wysoka piana, która prawie sięgała rurki z obwodu cyrkulacyjnego. Bojąc się zakażenia wyłączyłem cyrkulację i odsunąłem rurkę. Było to błąd bo chociaż brzeczka osiągnęła przy dnie 18 st. to wyżej miała prawie 25. Zauważyłem to dopiero po zakończeniu chłodzenia, gdy zacząłem zlewać brzeczkę do fermentora. Natomiast zlewanie brzeczki do fermentora poszła bardzo szybki co chyba zawdzięczam braku cyrkulacji w trakcie gotowania.  

 

3. Fermentacja 

Kolejna wpadka zdarzyła mi się podczas zadawania drożdży. Było już prawie po północy i przez pomyłkę chwyciłem dwie torebki US-05 zamiast S-04 (nie wiem czemu kolor czerwony kojarzy mi się angielskimi drożdżami). Uwodniłem je i dopiero wtedy zauważyłem pomyłkę. Żal było wyrzucać bo pięknie się uwodniły więc wlałem je do fermentora. Dodałem także pożywkę da drożdży i porządnie natleniłem brzeczkę. Użyłem dwóch paczek drożdży, uwodniłem je w 25 stopniach i zadałem mniej więcej w 24 st. Wiem, że to za dużo ale było późno i założyłem że do rana zaszczepiona brzeczka ostygnie.  

Fermentacja rozpoczęła  się po mniej wiecej 8 godzinach w temperaturze 18 st.. Po dobie była piękna czysta piana i intensywne bulkanie. Temperatura spadła jeszcze o 0.5 st, ale potem lekko podskoczyła. Po 4 dniach założyłem matę grzewczą i zacząłem podgrzewać delikatnie. Po tygodniu BLG spadło do niemal 3, a temperatura została podniesiona do 21 st. Piana, która urosła w trakcie fermentacji do nawet 5cm. 

 

4. Rozlew

Na rozlew zdecydowałem się dokładnie po miesiącu od zadania drożdży. Ogrzewanie fermentora zostało wyłączone na dwa tygodnie przed rozlewem i piwo czekało na swój czas w temperaturze 18-19 st. Finalnie piwo ma 2.77 BLG (7 brix mierzone refraktometrem).  Podobnie jak wcześniej zlałem piwo znad drożdży do wiadra z kranikiem. Cukier w ilości 3g/l (niecałe) podobnie jak wcześniej dodawałem do butelek. Otrzymałem 39 butelek z czego cześć to niestety przezroczyste butelki 0.4 (po karmi).

 

 

 

 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Podsumowanie sezonu 2020/2021 (od najlepszego):

1. Mango Milkshake IPA z ekstraktów  - najbardziej udane moje piwo jak dotąd

2. Marzenie Nowej Zelandii - niezwykle wyraźny smak i aromat  chmielu Nelson 

3. American Pale Ale 

4. Ale Guinness - Irish Ale z Piwowara 

5. Special Bitter (zgłosiłem na konkurs ale okazało się być poza stylem)

6. Black Rye IPA z ekstraktów

7.  Lonely Japan - zbyt mocne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 21: Norge Ale (2.10.2021)

 

Zaczynam wcześniej, gdy temperatura w piwnicy jeszcze jest powyżej 20 st. Na tę okoliczność postanowiłem użyć drożdży Lallemmand Voss Kveik. 

 

 

Słody:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Ziarno Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 4 kg 76,2% 81 % 4
Ziarno Weyermann Caramunich 1 0.25 kg 4.8% 73 % 90
Ziarno Pszeniczny 0.5 kg 9.5% 85 % 4
Ziarno Caramel/Crystal Malt - 20L 0,25 kg 77% 8
Ziarno Simpson Crystal Light Malt 0.25 kg 4.8% 69 % 105
         

 

Chmiele to Centennial: 25g na 60' oraz 25 g na 10'. Dodatkowo 50 gram Citry trafiło na  0' oraz na hopstand (na tyle na ile umiałem go zrobić).

 

Użyłem dwóch słodów pilsneńskich; jeden śrutowany dla Coobry, a drugi zwyczajnie (który kupiłem przez pomyłkę). 

 

Zacieranie (Coobra CB3):

Na dno kotła trafiła łuska ryżowa. Zacieranie było jak zwykle niezwykle proste: 60 min. w temperaturze 68 st. Po upływie tego czasu podniosłem temperaturę do 78 st na mashout. Następnie rozpocząłem filtracje - kosz poszedł w górę. Wysładzałem wodę o temperaturze ok. 80 st (8 litrów). Przy pomocy kwasu mlekowego obniżyłem ph wody do 6.  Finalnie dostałem 21 litrów brzeczki o gęstości 11.5 BLG. 

 

Gotowanie:

Gotowanie poszło bez żadnych problemów (chmiele zgodnie z planem). Zlałem ok. 19 litrów brzeczki o początkowym BLG 11.5. Brzeczka schłodzona na 29 st. Drożdże (jedna paczka) zostały uwodnione w 30 st. i po półgodzinie zadane w temperaturze 27 st do brzeczki. Temperatura w piwnicy wynosiła 21 st. Fermentacja rozpoczęła się niemal natychmiast. Po ok. 6 godzinach piana była na niemal 3 cm.  Poniżej zamieszczam wykres zmian plato i temperatury (z ispindla). W trzecim dniu od zadania drożdży było już po wszystkim. Drożdże zaczęły opadać i piwo powoli się klaruje. 

image.thumb.png.bbb1afb55f00af3ca18945f4aaf155c6.png

 

image.png

 

Rozlew:

Rozlew tradycyjnie zrobiłem po 21 dniach czyli 23.10.2021. Piwo miało nietypowy jak dla mnie, lekko kwaskowaty posmak. Ponieważ pierwszy raz używam tych drożdży złożyłem to na ich karb. BLG końcowe wynosiło 3.1. Do refermentacji użyłem 96.5 g cukru rozpuszczonego w 0.5 litra wody (tym razem użyłem syropu). Syrop wlałem do wiadra z kranikiem. Na dno położyłem wężyk i zacząłem zlewać piwo tak by nadać mu ruch wirowy - dodatkowo po zlewaniu zamieszałem kilka razy w wiadrze. Dodałem nieco ponad 1 ml Hopzoil Majik Fruitbomb.  Napełniłem ok. 33 butelek 0.5 oraz kilka 6 x 0.33. Nie przenosiłem butelek do cieplejszego pomieszczania, zostawiając je w 19 stopniach w piwnicy. 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 22: Grodziskie z Sieprawia (6.11.2021)

 

Warka z zestawu od homebrewing:

 

Zasyp zmodyfikowałem ze względu na mniejszą wydajność mojego procesu: 

 

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
  Suma 4 kg    
Ziarno Grodziski pszeniczny wędzony dębem 3 kg 75% 80 % 3
Ziarno Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 0.5 kg 12.5% 81 % 4
Ziarno Pszeniczny 0.5 kg 12.5% 85 % 4

 

Chmielenie: 

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Lublin (Lubelski) 30 g 60 min 4 %
Aromat (koniec gotowania) Tomyski 50 g 0 min 2.8 %

 

Drożdże płynne: Wyest German Ale. 

 

Drożdże przechowywałem w lodówce w temperaturze 3 st. Przeniosłem je do temperatury 17 st na 20 godzin przed zadaniem. Aktywator zgniotłem po ok. 5 godzinach (o północy). Rano saszetka była już lekko napompowana i w środku było słychać syczenie. Po kolejnych 5 godzinach była już dobrze napompowana dlatego schowałem saszetkę do lodówki z temperaturą 11 st. Na godzinę przez zadaniem przeniosłem do temperatury 18 st. 

 

 

Zacieranie:

Tradycyjnie na dno poszło łuska ryżowa. Użyłem 16 litrów wody. Potem słód pilsneński, samodzielnie śrutowany pszeniczny i wreszcie pszeniczny z zestawy. Zacierałem przez 30 minut w temperaturze 65 st. Potem 30 min.w 72 st. i na koniec mashout w 76 st. przez 10 minut.  Podniosłem kosz i wysładzałem ok. 11 litrami wody o temperaturze 80 st, i ph 6. Otrzymałem 24 litry brzeczki o BLG 8. 

 

Gotowanie:

Tradycyjnie gotowanie przez 60 minut. Chmielenie zgodnie z powyższym schematem. Uzupełniałem 3 litry wody pod koniec gotowanie. Chłodzenie dość długie do 18 st. Zlałem 19.5 litrów brzeczki.

 

 

 

Fermentacja:

Drożdże zadałem ok. 18:00 bezpośrednio z saszetki (dobrze napęczniałej). Zastanowiło mnie tylko dlaczego drożdże są brązowe, a nie kremowe. Niemniej jednak po niecałej dobie fermentacja trwała już w najlepsze. 

 

image.thumb.png.d22287482a6996195f5072375023750d.png

image.thumb.png.8afbf918f2cb1c616cc7a2c01c5fc88c.png

Po tygodniu fermentacja burzliwa zakończyła się (ispindel nie pokazuje osiągniętego poziomu BLG)

 

Rozlew:

Rozlew zrobiłem 5 grudnia 2021 więc niemal miesiąc po warzeniu. Piwo więc miało możliwość porządnie dofermentowało. Końcowe BLG wynosiło 3.

Do refermentacji użyłem 144 g cukru (rozpuszczony w wodzie). Otrzymałem 17.5 litra piwa. Alkohol wyniósł 3.2%. W smaku piwo było bardzo smaczne, z bardzo delikatnym posmakiem wędzenia.  

 

Degustacja:

Piwo dobrze nagazowane, ale nie przesadnie. Bardzo jasne z dużą ilością piany. W smaku wyraźnie czuć wędzonkę. 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 23: Sama Słodycz (Sweet Stout, 31.12.2021)

 

Przepis wzorowany na przepisie Jamila Zainasheffa z książki Brewing Classic Styles. W porównaniu z oryginałem zredukowałem BLG.

 

 

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
  Suma 4.75 kg
Ziarno Castle Pale Ale 3.75 kg 78.9% 80 % 8
Ziarno Castle Malting - Chocolate Malt (UK) 0.35 kg 7.4% 77 % 900
Ziarno Castle Malting - Roasted Barley 0.25 kg 5.3% 65 % 1200
Ziarno Simpsons - Crystal Extra Dark 0.4 kg 8.4% 69 % 470

 

Planowane BLG = 10.7. Dodatek 0.5 kg laktozy podbija słodycz. Gorycz wprowadza 50 g East Kent Golding (na 50 min). 

Planowane drożdże to Wyeast Irish Ale ale zawiodły. Dodałem S04 rozsypując je po prostu po powierzchni brzeczki. 

 

1. Zacieranie

Zacierałem przez 60 minut w temperaturze 70 st. Pod słód wsypałem łuskę ryżową. Słody specjalne były ręcznie śrutowane przeze mnie. 

Użyłem 4 litry wody na kg, więc 19 litrów. Wysładzałem 9 litrami wody o temperaturze 80 stopni i ph 6. 

 

2. Warzenie

Gotowanie 60 min. Startowa objętość to 24 litry. Chmiel dodany na 50 min. BLG przed dodaniem laktoryzy to 10.3. Laktoza dodana na 20 min przed końcem. Chłodzenie do 18-19 st. Do fermentora zlałem 21.5 litra brzeczki o gęstości ok. 11.5 BLG. 

 

3. Fermentacja

Chciałem użyć drożdży Wyeast Irish Ale. Odpowiednio wcześniej wyjąłem opakowanie, ogrzałem i zgniotłem zasobnik z pożywką. Niestety w ciągu ok. 6-7 godzin opakowanie spuchło bardzo niewiele. Schłodziłem opakowanie do temperatury brzeczki i zadałem bezpośrednio do fermentora. Niestety po 24 godzinach nie było śladu fermentacji - co prawda na dnie była spora warstwa osadu. Zamieszałem fermentorem, ale po 37 godzinach nadal nie było śladu po fermentacji. W tej sytuacji zadałem S04 rozsypując je po powierzchni brzeczki. Objawy fermentacji pojawiły się po 12 godzinach. Po następnych 12 godzinach piana była na co najmniej 1 cm. Po kolejnych 12 godzinach rzadka piana niemal sięgnęła pokrywy. Po 2 dniach było w zasadzie po fermentacji i na dnie powstała gruba warstwa drożdży. Temperatura w momencie zadania Wyestów wynosiła 18 stopni, ale po paru godzinach spadła do 16. Zacząłem ogrzewać fermentor z powrotem do 18 stopniu. W tej temperaturze zadałem SO4, które podniosły temperaturę ponad 20 st. Po zakończeniu fermentacji burzliwej podniosłem ogrzewanie i będę przez kilka dni utrzymywał temperaturę 20 st. 

Początek fermentacji cichej czyli w zasadzie brak zmian gęstości i objawów fermentacji oceniłem na 9 stycznia. Piwo nad drożdżami przetrzymałem do 27 stycznia. 

 

4. Rozlew

Rozlew nastąpił 27 stycznia. Do refermentacji użyłem 80g cukru, który rozpuściłem w 600 ml wody (gotowałem 10 min, schłodziłem). Piwo zlałem z fermentora na roztwór cukru - poza zakończeniu delikatnie zamieszałem piwo. Dopiero wtedy zmierzyłem BLG, które wyniosło 6 Plato czyli bardzo wysoko - zakładam jednak, że to efekt użycia laktozy i cukru do refermentacji. Piwo rozlałem do mniej więcej 40 butelek - praktycznie więcej bo użyłem butelek 0.3.  Butelki przeniosłem na kilka dni w ciepłe miejsce. Pierwszą degustacje planuję pod tygodniu. 

 

5. Degustacja 

Piwo po miesiącu od rozlewu jest umiarkowanie nagazowane. Słodkie, a smaku gorzkiej czekolady. Dość pełne, ale alkohol bardzo słaby.

 

 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 24: Suchy Owies dla Konia (Outmeal Pale Ale) (21.02.2022):

 

Przepis wzięty z książki "Craft Brew: 50 Homebrew Recipes from the World's Best Craft Breweries" oczywiście zmodyfikowany ze względu na moje zapasy słodów i chmieli. 

 

Słody:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
  Suma 3.8 kg  
Ziarno Castle Malting Maris Otter 2.75 kg 72.4% 81 % 6
Ziarno Weyermann Golden Naked Oats 0.5 kg 13.2% 73 % 20
Ziarno Pszeniczny 0.25 kg 6.6% 85 % 4
Ziarno Carahell 0.25 kg 6.6% 74 % 26
Ziarno Simpson Crystal Light Malt 0.05 kg 1.3% 69 % 105

Chmiele: 

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Hallertau Tradition 50 g 60 min 5.2 %
Gotowanie Amarillo 25 g 10 min 8 %
Aromat (koniec gotowania) Amarillo 25 g 0 min 8 %
Aromat (koniec gotowania) Mosaic 30 g 0 min 11.4 %
Aromat (koniec gotowania) Wai-iti 30 g 0 min 1.8 %

 

Z ilością piwa celowałem w 18 litrów, tak było go sumarycznie mniej niż zwykle. 

 

Drożdże miały być Wyeast American Ale II (prosto z saszetki) ale znowu zawiodły. Po 24 godzinach nie było oznak fermentacji, więc zadałem 1 saszetkę Lallemand Verdant IPA rozsypując po powierzchni piwa. Fermentacja ruszyła po ok. 12 godzinach.

 

1. Zacieranie

Do zacierania użyłem 15.2 litrów wody. Pod słodami umieściłem łuskę ryżową. Zacierałem w temperaturze 68 st. (słody zostały wsypane do wody o temperaturze 72 st.) przez 60 min. Po zacieraniu podniosłem temperaturę do 80 Wysładzałem 10 litrami wody o temperaturze 80 st. i ph 6. Ogólnie wyjątkowo gładki i szybko poszło zacieranie. Przed wysładzaniem 11.5 Brix, po wysładzaniu 9,5 Brix. 

 

2. Warzenie

Gotowanie trwało 60 min. Po gotowaniu miałem ok. 20.5 l (wg wskaźnika w Coobrze) brzeczki o gęstości 10,5 Brix. Chmielenie w hop-spiderze zgodnie ze schematem. Schłodziłem brzeczkę do  ok. 19 stopni. Podczas przelewania do fermentora okazało się, że mam tylko 15 litrów. W coobrze zostało tylko 1.2 litra brzeczki na dnie. Gdzie jest 3.8 litra brzeczki? 

 

3. Fermentacja

Drożdże Wyeast wyjąłem z lodówki rano w dniu warzenia i zostawiłem w temperaturze pokojowej. Niestety leżały kilka godzin bez rozbicia ampułki z pożywką.  Do wieczora kiedy zadałem drożdże saszetka spuchła bardzo niewiele. Brzeczka została dobrze napowietrzona i dodałem nawet pożywkę. Niestety po mniej więcej 20 godzinach nie było absolutnie żadnych znaków fermentacji, a nawet warstwa drożdży na dnie  była cienka jakby drożdże się nie rozmnożyły. Saszetka miała datę ważności marca 2022, więc pewnie to był problem. 

Ponieważ przy poprzedniej saszetce Wyeast miałem podobny problem nie zwlekałem i użyłem Verdant IPA rozsypując je po powierzchni. Fermentacja ruszyła po 8 godzinach. Poniżej wykresy z Ispindla, więc pomiar plato jest bardzo przybliżony.  

 

image.png.4a2df2e2e36740fb27f46ac11494c46f.png

 

W zasadzie cały czas starałem się kontrolować temperaturę przy pomocy terrarystycznej mapy grzejnej. Niestety brak automatyki robił swoje, ale starałem się trzymać temperaturę w ryzach. 

Aktualnie trwa cicha i myślę, że potrwa do mniej wiecej 15 marca. 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pt123 napisał:

Przepis wzięty z książki "Craft Brew: 50 Homebrew Recipes from the World's Best Craft Breweries" oczywiście zmodyfikowany ze względu na moje zapasy słodów i chmieli. 

Po Twoim wpisie na Workplace (zakładam, że to Ty) zakręciłem się za książką i jeden kolega mi ją pożyczył. Bardzo fajna sprawa, dziękuję za no nie wiem, inspirację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

Po Twoim wpisie na Workplace (zakładam, że to Ty) zakręciłem się za książką i jeden kolega mi ją pożyczył. Bardzo fajna sprawa, dziękuję za no nie wiem, inspirację.

Tak, to ja. Cześć! Spróbuje skończyć wpis. Piwo się bardzo fajnie robiło, ale drożdże dały ciała po całości. Sam sobie jestem winien - z płynnych zawsze się robi starter (ale jak nie chcę bawić się w startery) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka 25: Mango IPA 2022 (11.04.2022)

 

Przepis wzorowany na Milkshake IPA od homebrewing.pl, które zrobiłem rok wcześniej i było znakomite. Tym razem zmieniłem przepis tak by wykorzystywał to co mam w magazynie. Zwiększyłem także ilość pulpy, aż do 2 litrów. Zrezygnowałem z chmielenia na zimno na rzecz olejków Hopzoil Majik. 

Przepis:
Słód Pszeniczny    2.5 kg 
Słód pilsneński Weyermann - Bohemian Pilsner Malt    2 kg

Słód Castle Pale Ale    1.25 kg 

Laktoza    0.5 kg 
Suma    6.25 kg      

 

Chmielenie:

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Simcoe 20 g 50 min 14.1 %
Gotowanie Simcoe 10 g 10 min 14.1 %
Gotowanie Strata 10 g 10 min 15.5 %
Aromat (koniec gotowania) Strata 40 g 0 min 11.1 %
Aromat (koniec gotowania) El Dorado 50 g 0 min 8 %

 

Założyłem, że po 2-3 dniach od początku fermentacji dodam 2 litry pulpy Mango. 

 

Zacieranie: 

  • 60st przez 60 min. , wsypałem przy 72st, dodatek łuski ryżowej
  • mash out 80 st. przez 10 min
  • wysładzanie 9 litrów wody o ph 6 i temp. 80 st. 

Finalnie dostałem ok. 23 litry brzeczki o gęstości 12.5 BLG 

Warzenie:

Chmielenie wg. powyższego schematu. 

 

Fermentacja: 

Do fermentora trafiło 19 litrów brzeczki o gęstości 12.5 BLG. Zadałem 2 saszetki drożdży US-05. Po  3 dniach w trakcie fermentacji burzliwej dodałem 2 litry pulpy mango. Po 6 dniach zakończyła się burzliwa, a na dnie pojawiła się gruba na 2 -3 cm warstwa osadu Przy zlewaniu okazało się, że jest to bardzo rzadki osad powstały z drożdży i resztek pulpy. 

 

Rozlew:

Piwo trafiło do butelek 8 maja wraz z 120 g cukru i opakowaniem olejków Hopzoil Majik - Azacca. Otrzymałem 36 półlitrowych butelek.  

 

 

Edytowane przez pt123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sezon 2022/2023

Ten sezon rozpoczynam wcześniej bo 18 listopada. Tym razem jedyną inwestycją jest metalowa rurka do rozlewu. Z zeszłego sezonu zostało mi mnóstwo surowców, wiec zaczynam bez żadnych zakupów. 

 

Warka 26:  Koparkoładowarka wzorowana na piwie Caterpillar z browaru Brewfist (18.11.2022)

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
  Suma 5.45 kg  
Ziarno Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 0.5 kg 9.2% 81 % 4
Ziarno Drobny Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 3 kg 55% 81 % 4
Ziarno Caramel/Crystal Malt - 20L 0.2 kg 3.7% 77 % 8
Ziarno Pszeniczny 1 kg 18.3% 85 % 4
Ziarno Żytni Viking Malt 0.5 kg 9.2% 81 % 8
Ziarno Carahell 0.25 kg 4.6% 74 % 26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.