Skocz do zawartości

Ris raz jeszcze:)


Fradio

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Chciałem was prosić o sprawdzenie i w razie potrzeby pomoc w poprawie receptury.

Jakiś czas temu zrobiłem Risa z zestawu z homebrewing. Wyszedł trochę słabszy niż planowane 24.5blg ponieważ skończył mi się gaz i nie odparowałem ile było w planach.

Zamiast 10l 24,5 blg otrzymałem 12 21blg i 9% oraz według kalkulatora około 35ibu.

Ogólnie jestem zadowolony, wyszedł łagodny i stosunkowo słodki.  

Teraz chciałbym zrobić coś mocniejszego, mniej słodkiego, z wyraźną palnością oraz  odczuwalną ale nie przesadzoną goryczką. 

 

Wstępnie mam coś takiego:

 

10L około 28,5Blg i 60Ibu

 

Pilsner malt 4 kg (74.8%)   

Monachijski 0.25 kg (4.7%)

Wheat Malt 0.25 kg (4.7%)

Caraaroma 0.25 kg (4.7%) 400ebc

Black Swaen Coffee 0.25 kg (4.7%)  600ebc

Fawcett - Pale Chocolate 0.1 kg (1.9%)  550ebc

Jęczmień palony 0.25 kg (4.7%) 

 

Gotowanie 90min

10g Magnum 60min 

50g challenger 60min

10g Styrian Goldings 15min

 

Zacieranie:

Wszystko na start

67°C 90min

78 Mashout 

 

Drożdze Us-05

Gęstwa z American Wheat 12blg.

Zbierana po raz drugi czyli drugie pokolenie?

 

Fermentacja w 17°C minimum z miesiąc na drożdżach i z miesiąc na cichej

 

Co o tym myślicie? Zastanawiam się czy nie za dużo słodu palonego? A może dorzucić z 50gram jęczmienia jeszcze?

Jeśli chodzi o ibu to 60 będzie wystarczająco czy dorzucić chmielu na 60min?

Us-05 nie powinny mieć chyba problemu z takim ekstraktem?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28,5Blg to już mocne piwo, nawet jak na IS. Według mnie 60 IBU to zdecydowanie zbyt mało, jak na wyczuwalną kontrę do słodkości, dorzuciłbym przynajmniej do 80. Inna sprawa, nie szkoda ci dawać challengera na goryczkę, większa ilość magnuma powinna sprawdzić się równie dobrze, albo i lepiej (mniej strat z chmielenia).

Co do palonych, nie obcinałbym. Jeśli lubisz bardziej palone, spokojnie te 50g można dorzucić.

US-05 będą na granicy tolerancji na alkohol, nawet dzisiaj ktoś pisał, że z 30 zeszły do 13, a fft pokazuje niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Challengera nie aż tak szkoda bo mam wrażenie ze kupiłem nie najświeższy, ale faktycznie jeśli chodzi o straty to wyjdą duże przy 80ibu. 

W takim razie na 60min wrzucę 50gram magnuma i na 15min 10gram styrian goldings.  Wychodzi według brewness 87ibu. Chyba powinno być już w porządku. 

 

Co do palonych to dorzucę  te 50gram jęczmienia i niczego nie odejmuję. Ostatnie stouty wychodziły mi trochę zaslodkie jak na mój gust, więc tu chce tego uniknąć.

 

Jeśli chodzi o drożdże to co proponujesz?  Na tą chwilę mam gęstwę us-05 i weayst belgian strong ale które powinny chyba dobrze znieść alko, ale raczej profil  nie pasuje. Myślałem że Us-05 się nadadzą bo widziałem na stronie Radugi że zrobili na nich RISa 34blg i 15%. 

Jakie drożdże proponujesz? Będę jeszcze robił zakupy więc mogę kupić inne i rozkręcić na jakiejś dwunastce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie. 

Troche jeszcze poczytalem w międzyczasie i chyba zrobię go na us-05. Znalazłem u kilku osób piwa w okolicach 30-32blg w których ładnie dały radę. Zeszły do okolic 10blg. 

Ten Ris ma być wisienką obok belgian tripla przed wakacyjną przerwą od warzenia. Może nie całkowitą, bo w razie zapotrzebowania zrobię jakaś lekką ape czy aw, ale przy płynnych przydało by się zrobic przynajmniej jakąś małą serię, żeby miało to sens. Zatem spróbuję na us-05, starając się im zapewnić jak najlepsze warunki.

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zrobienie tego piwa na wyeast belgian strong ale 1388 dało by gorszy efekt niż Us-05.? Powinny być już solidnie zahartowane jeśli chodzi o poziom alkoholu.. Na Blogu Dori pisze że do tego gatunku można "Ewentualnie można też użyć drożdży do piw amerykańskich lub belgijskich" i ciekawy jestem  co to by wyszło. Byłem już zdecydowany na USy ale nie jestem w stu procentach pewny co do gęstwy więc wole nie ryzykować przy piwie które ma leżeć przynajmniej kilka miesięcy. Robił ktoś z was, pił coś takiego? Co o tym sądzicie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Fradio napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zrobienie tego piwa na wyeast belgian strong ale 1388 dało by gorszy efekt niż Us-05.? Powinny być już solidnie zahartowane jeśli chodzi o poziom alkoholu.. Na Blogu Dori pisze że do tego gatunku można "Ewentualnie można też użyć drożdży do piw amerykańskich lub belgijskich" i ciekawy jestem  co to by wyszło. Byłem już zdecydowany na USy ale nie jestem w stu procentach pewny co do gęstwy więc wole nie ryzykować przy piwie które ma leżeć przynajmniej kilka miesięcy. Robił ktoś z was, pił coś takiego? Co o tym sądzicie? 

 

robiłem belgian stouta na fm26, więc jakiś tam pogląd na sytuację mam. piwo bardzo mocno odfermentowało, co moim zdaniem totalnie nie pasuje do tego stylu - mimo fajnych słodowych smaków (czekolada, kawa) jest strasznie puste. wszelkie belgijskie smaczki zniknęły za ścianą ze słodów. oczywiście, jeśli Twoim celem jest uzyskać 15% hehe potworka to polecam gorąco belgi - będziesz pan zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Piwo zdecydowanie ma być potworkiem, nie zawartość alko jest tu celem, ale nie powinna też być przeszkadzająca. Piwo będę podawał raczej w degustacyjnych ilościach i chcę żeby było możliwie intensywne, ale jednocześnie nie wykręcające, przesadzone. Na pewno nie będzie to moja ostatnia próba w tym gatunku ponieważ bardzo go lubię i kilka z różnych stron świata się wypiło, więc będę eksperymentował żeby osiągnąć coś co mnie zadowoli. Potem można zacząć bawić się w dodatki i ogólnie wdzięczne są stouty:)

 

Odnośnie wytrawności to piłem kiedyś imperialnego stouta na drożdżach winnych i faktycznie było dość inne.

 

Zacieranie w temperaturze 67C będzie odpowiednie według ciebie? można by podnieść trochę żeby zmniejszyć od fermentowanie ale boję się żeby nie wyszło za słodkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.06.2018 o 15:09, Fradio napisał:

Czy zrobienie tego piwa na wyeast belgian strong ale 1388 dało by gorszy efekt niż Us-05.?

Pomijając sensowność i specyficzne odczucia smakowo aromatyczne będzie z pewnością trudniejsze bo to bardzo specyficzny szczep drożdży, bardzo długo "dojadają" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię. W tego rodzaju piw zupełnie nie zależy mi na czasie bo czy to będzie stało 2 czy 2 i pół miesiąca nic mi nie zmienia.

Ale faktycznie może za bardzo kombinuję i se utrudniam.  Chyba najłatwiej będzie zrobić apę, do której mam wszystko co niezbędne na świeżej saszetce Us-05 i z zebranej gęstwy piwo o którym mowa. Będę miał piwo idealnie pasujące do letniej pogody które smakuje znajomym i pasującą, pewną gęstwę. 

Po przemyśleniu wydaję się to najrozsądniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fradio napisał:

Dzięki za opinię. W tego rodzaju piw zupełnie nie zależy mi na czasie bo czy to będzie stało 2 czy 2 i pół miesiąca nic mi nie zmienia.

Ale faktycznie może za bardzo kombinuję i se utrudniam.  Chyba najłatwiej będzie zrobić apę, do której mam wszystko co niezbędne na świeżej saszetce Us-05 i z zebranej gęstwy piwo o którym mowa. Będę miał piwo idealnie pasujące do letniej pogody które smakuje znajomym i pasującą, pewną gęstwę. 

Po przemyśleniu wydaję się to najrozsądniejsze.

i to jest bardzo dobry pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.