Skocz do zawartości

Kanał czy jeszcze jest ratunek?


Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu popełniłem warkę z ekstraktów Bruntal. 2xPale Ale + 1xPszenny. Użyłem gęstwy M44 która miała ok 2,5tyg. Ku mojemu zaskoczeniu gęstwa miała dość nie przyjemny zapach(kanalizy). Patrząc z perspektywy czasu widocznie popełniłem błąd używając jej bo piwo po tygodniu zeszło z 16 na 5 blg i dalej pracuje a co gorsza jest lekko kwaskowe, niema nut cytrusowych po chinnok, citra i simcone jakie zostały użyte podczas warzenia. Ciężko mi przyznać ale widocznie walnąłem niezłego babola zadając gęstwę w takim stanie. Czy piwo czeka kanał czy poczekać do końca fermentacji czy może po ustaniu fermentacji burzliwej zlać na cichą i doprawić chmielem? Sam nie wiem więc proszę o pomoc, szkoda byłoby zmarnować 21L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj z tym wylewaniem - zawsze zdążysz to zrobić. Zadawanie podejrzanej gęstwy to błąd, ale może jeszcze coś z tego wyjdzie. Odpuść sobie przelewanie na cichą, daj jeszcze 1-2 tyg spokoju i potem zobacz co z tego wyszło. Jak będzie kwas i siara, to kanał i nauka na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem po raz drugi piwa, tym razem jednak pierwsze kilkanaście ml wylewając w "kanał". Ku mojemu zdziwieniu piwo smakuje, nie ma już tego odrzucającego zapachu kanalizy. Przypuszczam że gęstwa została zebrana ze sporą ilością chmielin i to one mogły wnieść te nieprzyjemne zapachy i smak lub po prostu drożdze m44 tak mają (pierwszą próbkę zapewne zebrałem z drożdżami z reduktora osadów) . Wczoraj postanowiłem jednak zlać piwo na cichą zbierając przy tym gęstwę która ma poprawny zapach oraz smak. Dziwi jednak mnie że piwo z 16 zeszło tylko do 5 blg. Teraz cicha min 10dni.

Edytowane przez zegancio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.