Jump to content
Sign in to follow this  
zegancio

Kanał czy jeszcze jest ratunek?

Recommended Posts

Tydzień temu popełniłem warkę z ekstraktów Bruntal. 2xPale Ale + 1xPszenny. Użyłem gęstwy M44 która miała ok 2,5tyg. Ku mojemu zaskoczeniu gęstwa miała dość nie przyjemny zapach(kanalizy). Patrząc z perspektywy czasu widocznie popełniłem błąd używając jej bo piwo po tygodniu zeszło z 16 na 5 blg i dalej pracuje a co gorsza jest lekko kwaskowe, niema nut cytrusowych po chinnok, citra i simcone jakie zostały użyte podczas warzenia. Ciężko mi przyznać ale widocznie walnąłem niezłego babola zadając gęstwę w takim stanie. Czy piwo czeka kanał czy poczekać do końca fermentacji czy może po ustaniu fermentacji burzliwej zlać na cichą i doprawić chmielem? Sam nie wiem więc proszę o pomoc, szkoda byłoby zmarnować 21L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poczekaj z tym wylewaniem - zawsze zdążysz to zrobić. Zadawanie podejrzanej gęstwy to błąd, ale może jeszcze coś z tego wyjdzie. Odpuść sobie przelewanie na cichą, daj jeszcze 1-2 tyg spokoju i potem zobacz co z tego wyszło. Jak będzie kwas i siara, to kanał i nauka na przyszłość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spróbowałem po raz drugi piwa, tym razem jednak pierwsze kilkanaście ml wylewając w "kanał". Ku mojemu zdziwieniu piwo smakuje, nie ma już tego odrzucającego zapachu kanalizy. Przypuszczam że gęstwa została zebrana ze sporą ilością chmielin i to one mogły wnieść te nieprzyjemne zapachy i smak lub po prostu drożdze m44 tak mają (pierwszą próbkę zapewne zebrałem z drożdżami z reduktora osadów) . Wczoraj postanowiłem jednak zlać piwo na cichą zbierając przy tym gęstwę która ma poprawny zapach oraz smak. Dziwi jednak mnie że piwo z 16 zeszło tylko do 5 blg. Teraz cicha min 10dni.

Edited by zegancio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwa tego typu na US-05 lub S-04 schodziły mi do 3BLG. Na podobny wynik liczyłem na M44. Zobaczę ile zejdzie na cichej.

`

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.