Skocz do zawartości

Kocioł Coobra CB3


Berger

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam dołączyć do grupy na fb. Powinniście znaleźć tam odpowiedz na większość pytań. Jak nie to pytajcie aecfff24bd2b7420de3a9b497702ee9a.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja posiadam ten gar od ok 2tyg, jednak zdążyłem uwarzyć na nim tylko 1 warke . Ogólnie bardzo fajna sprawa bo pomimo ze zapomniałem wkręcić hopstopper i musiałem specjalnie wstrzymać zacieranie zęby go tam zamontować i 30 min whirlpoola zamknąłem się bez sprzątanie w 4,5h. Co do wydajności to mam niestety śrutownik Biowin i jak każdy wie ma on krzywe tarcze przez co nie da się ześrutować grubo słodu – spowodowało to 2 rzeczy – wydajność na poziomie ok 80 % i zapchanie hopstopper. Co do tego drugiego utworzył się na nim twardy nalot najprawdopodobniej z ‘mąki’ od słodu i musiałem do fermentora brzeczkę zlewać góra (co mi w niczym nie przeszkadzało). Dolny obieg nie spowodował przypalenia się zacieru, całość miałem ustawiana na 2kw.

Jedyne co naprawdę przeszkadza to czyszczenie pompy. Jest ona zabudowana, ciężko się do niej dostać i ja wykręcić, całość czyszczenia wyniosła u mnie ok 15-20 min wiec całkiem sporo. Jeśli miałbym to robić w trakcie warzenia to by był problem.

 

Sorry za błędy / styl, ale pisze na szybko z pracy. Jeśli macie jakieś konkretne pytania proszę pisać.

Ps. Miałem hopstopper i siatkę od kolegi lewatywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja posiadam Klarsteina 40 litrów - to samo co Coobra 3. 

Popełniłem też jedną warkę. Zasyp wyniósł ponad 6 kg słodów a więc po brzegi. Trza było ręcznie pomóc w zacieraniu - mieszałem co jakichś łychą gdyż miałem wrażenie, że recyrkulacja od góry robiła to mało skutecznie. Poza tym temperatura zacieru u góry była niższa niż na dole więc musiałem spowodować aby szybciej woda przepływała z góry na dół i podgrzewała słody i je zacierała.

Wydajność jaką osiągnąłem to 75%: 20 litrów zacieranie oraz 21 litrów wysładzanie. Wyszło po chmieleniu 35litrów brzeczki 14BLG.

 

Po wszystkim zauważyłem, że na dnie się trochę słodu przypaliło. Kocioł ma także dolny obieg który był włączony podczas zacierani ale wyłączony podczas chmielenia - błąd. Trochę słodu dostało się do kotła gdy nieostrożnie mieszałem słód i przeleciało przez górę. Musiało się przypalić podczas chmielenia gdyż wtedy wyłączyłem obieg dolny i zapewne ten słód opadł na dno.

 

Mój model ma pompę na zewnątrz więc nie ma problemu aby za pomocą 5 śrubek - nawet podczas warzenia - przeczyścić ją w razie "W" - jest to model Klarstein Brauheld. Więc jeśli zamierzasz kupić, koniecznie z pompą umieszczoną na zewnątrz. Problemem jest krótka bazooka - jeśli chmielisz w kotle bez użycia siateczek lub hop- stopera na chmiel, to przy filtrowaniu, chmieliny zatkają go.. . Będziesz musiał łychą po nim od czasu do czasu przejechać aby filtracja poszła. Bazooka ma dosyć duże oczka więc przepuszcza - trza kupić innny filtr - z łatwością można znaleźć w necie albo chmielić w taki sposób aby ich było najmniej w brzeczce. Ja dokupiłem hop-stoper i myślę, że ta bazooka mi wystarczy.

 

Zalety:

-minimalizacja garów. możesz podłączyć pompę do zasobnika z wodą do wysładzania i ją podawać za pomocą pompy w sposób stały, możliwość programowania 4 etapów warzenia - super sprawa, nie stoisz przy garze ale od czasu do czasu sprawdzasz, czy pompa pracuje z optymalną wydajnością.

-super wygląd, masz profesjonalny sprzęt a nie zestaw garów który musisz gdzieś w domu upchnąć

- możesz warzyć wszędzie gdzie masz wodę i prąd, nie tylko w kuchni na gazie.. .

- ekonomia, pobiera bardzo małe ilości prądu zużywa kocioł.

 

 

Wady:

- dużo mycia( gar prościej umyć niż elementy kotła), przy robieniu dużych wagowo warek, konieczność wspomagania mieszania ale jak robisz w garze musisz mieszać cały czas... więc nie wiem czy to wada. Ale ma być automat więc w tym pukcie półautomat

- cena. Ja nie dał bym ponad 1700 zł gdyż to dla mojego budżetu duża suma. Kupiłem okazyjnie w outlecie sklepu który sprzedaje powystawowe kotły Klarstein, dlatego go mam. Jeśli zaś kwota 1500-1700 nie jest dla Ciebie obciążeniem mogę spokojnie polecić.

 

p.s.

Jeszcze jedna ważna rzecz: kwestia chłodzenie brzeczki. Niektóre modele - tańsze mogą nie posiadać w zestawie chłodnicy. Więc musisz albo sam ją zrobić( koszt niecałe 50 zł) albo dokupić osobno. Chyba, że ją posiadasz więc problem z głowy.

 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/20/2019 at 11:40 PM, poldek34 said:

. Musiało się przypalić podczas chmielenia gdyż wtedy wyłączyłem obieg dolny i zapewne ten słód opadł na dno.

Najczęściej przypala się to podczas chłodzenia. Kiedy zaczynasz chłodzenie,  osad gwałtownie opada na nagrzane mocno dno. Dlatego po odlaczeniu zasilania warto minute odczekać,  żeby dno oddało nadmiar ciepła. 

Oczywiście najlepiej,  jak młóto nie dostaje się pod kosz:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jednak posiadam drugi obieg antyprzypaleniowy w kotle i nie powinienem go wyłączać po zakończeniu chmielenia lecz powinien on chodzić do owego oddania ciepła przez dno kotła - na co zwracasz uwagę. 

Zobaczymy przy drugiej warce - zamówiłem u kolegi lewatywa jeszcze siatkę na dno kotła by wyeliminować przedostanie się najdrobniejszych części słodu poza kocioł. Śrutuję za pomocą śrutownika biowin a on niestety nierówno rozdrabnia i zawsze jest jakaś część drobnozmielonego słodu który może przez dno kosza przejść do brzeczki.

 

 

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki kociołek 30l i polecam siatkę 100mesh z aliexpress za jakieś 30zl zakładam ja na kosz że słodem (pasuje idealnie) i nigdy nie miałem problemów z filtracją its, a dodatkowo brzeczka jest idealnie klarowna, dużo bardziej niż wcześniej gdy filtrowalem w fermentorze z wcwężykiem. Tylko po zacieraniu trzeba wyciągnąć nylon, bo raz zostawilem (stwierdziłem, że będzie łatwiej się pozbyć chmielin) i tak się siatka chmielem i mąką zakleiła, że nie mogłem 100 stopni osiągnąć nawet na 2500w. Teraz garnka używam tylko do zacierania. Gotuję na gazie na palniku 8kw

Wysłane z mojego P1X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.