Skocz do zawartości

Oatmeal Hoppy Witbier


kreve

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów!

Ostatnio miałem przyjemność pić "Króla lata" z Pinty i zachwycił mnie sposób w jaki pogodzono witbiera z amerykańską chmielowością i solidną ale soczystą goryczką (która pochodzi też od skórki pomarańczy). Postanowiłem po przeczytaniu etykiety, spróbować się zmierzyć z czymś podobnym, choć oczywiście zdaję sobie sprawę że takiego samego efektu nie osiągnę (zaczynając na kiepskim doświadczeniu, kończąc na stosowaniu zamienników i lekkich zmianach). Nie chcę się wygłupiać z wychodzeniem z czymś takim poza "piaskownicę piwowarską" więc czytając od kilku dni różne artykuły, skleciłem następującą recepturę do sprawdzenia i wrzucam tutaj. Nie zastosowałem jak w oryginale francuskiego chmielu Strisselspalter bo nie ma go w sklepach w których się zaopatruję.

Oatmeal Hoppy Witbier (20L do rozlewu)

Słody:
Słód pszeniczny 2,5 kg
Słód pilzneński  1,5 kg
płatki owsiane błyskawiczne 0,70 kg

 

Chmiele i dodatki:
Warrior 10 g - 60 min

Citra 15 g - 20 min
Citra 35 g - 5 min
Citra 30 g - 0 min

kolendra - 15 g - 5 min
suszona skórka curacao - 20 g - 5 min
suszona skórka słodkiej pomarańczy - 20 g - 5 min
skórka świeżej pomarańczy - 40 g - 5 min


Drożdże:
s-33

Zacieranie:
60 min - 65stC , potem mash-out

Wg Brewness to wyjdzie:
38 IBU
12,3 Blg (wyjdzie mniej, celuję w max 11,5-12, biorąc pod uwagę moje umiejętności wysładzania)


Nie chcę przekombinować dlatego nie daję dziesiątek rodzajów słodów, ani tym bardziej mnóstwa chmieli o których nie mam żadnego pojęcia, zwłaszcza w kombinacjach smakowych. Do tego mam 3 pytania:
1. Receptura jest OK? Jakiś rażący błąd?
2. Czy zostawić tego warriora na goryczkę, czy może uprościć recepturę i dać Citrę jak w oryginale? W postach kilku osób czytałem że Citra niekoniecznie daje przyjemną goryczkę i się wystraszyłem. A może zastąpić go czymś jeszcze prostszym, np. Marynka, bo nie wiem czy jest w ogóle sens "marnować" chmiel o takim aromacie na goryczkę? A może jeszcze jakiś inny?
3. chciałbym żeby piwo było orzeźwiające, owocowo-cytrusowe, gorzkie, soczyste, ale nie kwaśne. Nie przesadziłem z którymś ze składników? Zwłaszcza chodzi mi o skórki, jeszcze z nich nie korzystałem więc nie wiem jak się zachowają. Zastanawiam się też czy wrzucać je 5 min przed końcem czy dopiero po wyłączeniu palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec owsa starczy Ci 400g, więcej moze zepsuc pianę, a ta w witku jest potrzebna.

na goryczke daj cokolwiek co znasz, nawet marynkę.

Kolendrę i skórki gorzkie podzieliłbym na pół i dał na 10m gotowania i na cichą.

Skórke swierzej pomarańczy zawsze suszę w suszarce na grzyby i dopiero daję do gotowania. Smak jest dzieki temu mniej ściągający.

Wazne, zeby fermentować w jak najnizszej temp. z możliwych. 15' to optimum. 

Nie musisz sie starac za bardzo na filtracji. Troche skrobii w tym stylu jest wskazane.

 

czyli:

1. rażących nie, ale mniej płatków da lepsza pianę i spełni swoją funkcję.

2. jak nie chcesz citry, daj chmiel który znasz i którego  uzywasz na goryczkę. Nie gra to tu specjalnej roli.

3. z przypraw warto częśc dać na cichą (chmielu w sumie też). Aromaty wchodza od razu, piwo jest fajne od razu po nagazowaniu, a nie jest to piwo które warto długo trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię :)
Owsa dałem tyle, bo Pinta pisała w charakterystyce piwa że płatki owsiane stanowią 15% zasypu więc się tym zasugerowałem, ale może faktycznie zastanowię się nad ujęciem trochę. I chyba rzeczywiście dodam dodatkowo trochę Citry na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, kreve said:

Dzięki za opinię :)
Owsa dałem tyle, bo Pinta pisała w charakterystyce piwa że płatki owsiane stanowią 15% zasypu więc się tym zasugerowałem, ale może faktycznie zastanowię się nad ujęciem trochę. I chyba rzeczywiście dodam dodatkowo trochę Citry na zimno.

No płatki są tłuste, co fajnie wpływa na odczucie w ustach, ale źle na piane, trzeba znaleźć optimum. Polecam też je ześrutować, nie robi się klucha i ułatwia to filtrację.

 

powodzenia i udanego Witolda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawałem 15% płatków do owsianej ipy i piana była jak w weizenie. Skleikowałem je wcześniej. 

Co do skórek pomarańczy to ta ilość jak dla mnie jest trochę przesadzona. Do klasycznego witka daję 20 g świeżej na 10 minut plus koło 4-5 g świeżej skórki z cytryny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Henx napisał:

Dawałem 15% płatków do owsianej ipy i piana była jak w weizenie. Skleikowałem je wcześniej. 

Co do skórek pomarańczy to ta ilość jak dla mnie jest trochę przesadzona. Do klasycznego witka daję 20 g świeżej na 10 minut plus koło 4-5 g świeżej skórki z cytryny. 

Płatki były zwykłe? Bo zdaje się błyskawicznych nie trzeba kleikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba błyskawiczne, ale zawsze wszystko kleikuję (czy trzeba czy nie), jakoś wydaje mi się, że filtracja lepiej wtedy idzie jak je pogotuję 15 min (albo to tylko placebo :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

1. Słód pszeniczny zamień na płatki pszenne błyskawiczne

2. Skórki na 5 minut OK.

3. Skórki świeżej pomarańczy w postaci zestu (bez białego albedo). Możesz spokojnie dać nawet 100g.

4. 15g kolendry może zdominować aromat i smak. Ale to już kwestia tego co kto lubi.

5. Jeśli ma to być oatmeal witbier to music być trochę tych płatków w zasypie. Przy 0,7kg to będzie raczej klasyczny witbier.

6. Decyzję czy chmielić na zimno podjąłbym przy kolejnej warce, po weryfikacji aromatu w tej.

 

Reszta wydaje się być w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2018 o 13:04, Groszek z Lublina napisał:

...

4. 15g kolendry może zdominować aromat i smak. Ale to już kwestia tego co kto lubi.

...

Popełniłem dwie warki ostatnio po 12l zadając po 7.5g kolendry i jest w obydwóch przypadkach jest lekko wyczuwalna, na pewno nie dominująca także spokojnie można tyle sypnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2018 o 13:04, Groszek z Lublina napisał:

1. Słód pszeniczny zamień na płatki pszenne błyskawiczne


A tak w kwestii technicznej, co to zmienia w smaku/teksturze? Tzn. jaki efekt osiągnę na słodzie pszenicznym, a jaki gdy zamienię go na płatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 1.06.2018 o 10:59, kreve napisał:


A tak w kwestii technicznej, co to zmienia w smaku/teksturze? Tzn. jaki efekt osiągnę na słodzie pszenicznym, a jaki gdy zamienię go na płatki?

Zmieni się smak, mętność oraz faktura piwa. Smak płatków jest mocno zbożowy, bułeczkowy (bardziej niż słód), płatki dają bardziej mętną brzeczkę (więcej białek niż słód) nadaje to ten witbierowy sznyt, gładkość i mętność. Są opinie, że nawet płatki pszenne nie dają pełnego charakteru tylko prawilnie powinna być zastosowana pszenica niesłodowana. Nie wypowiem się w tek kwestii, ponieważ nie zacierałem jeszcze z pszenicą niesłodowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Niestety ze względów zdrowotnych musiałem odstawić wszelki alkohol na jakiś czas, więc odłożyłem też wszelkie warzenie na jesień. Ale oczywiście nie zrezygnuję z próby odtworzenia "Króla Lata", co najwyżej teraz przesunę go na wiosnę bo jednak pszeniczniaki najlepiej się pije w okresie wiosna/lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.