Skocz do zawartości

Zadawanie drożdży lagerowych a rehydratacja


Fexor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi chciałem was spytać o zadawanie drożdży lagerowych po rehydratacji. 

Brzeczkę udało mi się schłodzić chłodnicą do max. 20 C wiec wstawiłem fermentor przed zadaniem drożdży do lodówki na parę godzin aby temperatura ustabilizowała się na poziomie 10 C.

W jaki sposób przygotować drożdże (suche) do zadania w takiej temperaturze? po prostu uwodnić w 25 C jak normalnie i wtedy wstawić również do lodówki aby drożdże miały taką samą temperaturę? Zastanawiam się czy nagłe schłodzenie zrehydratyzowanych drożdży z 25-30 C do temperatury 10 C w stosunkowo krótkim czasie nie wpłynie negatywnie na ich aktywność? Ewentualnie jeżeli nie schładzać szybko w lodówce ile czasu mogą stać zrehydratyzowane bez pożywienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolewac do rehydratyzujacych drozdzy co jakiś czas niewielka ilosc schlodzonej wody.

Ja dajję im spokój pierwsze 20 minut, później kilka razy dolewam wody. 

Zadaje w temp 12Cbrzeczki, potem schladzm ją juz z drozdzami o te2C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, fotohobby napisał:

Dolewac do rehydratyzujacych drozdzy co jakiś czas niewielka ilosc schlodzonej wody.

Ja dajję im spokój pierwsze 20 minut, później kilka razy dolewam wody. 

Zadaje w temp 12Cbrzeczki, potem schladzm ją juz z drozdzami o te2C

Mozna tez i nawet lepiej niz wody dolewac schlodzonej brzeczki. 

Drozdze po rehydratacji nie maja co jesc wiec lepiej schladzac brzeczka niz woda. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za wskazówki. A co by było gdyby dodać do zrehydratyzowanych drożdży trochę brzeczki (np. 200 ml) o temperaturze 20 C i wtedy wstawienie ich do lodówki i schładzanie razem z brzeczką a gdy osiągnę temperaturę 10 C dodać do fermentora? Szukam najlepszego i najprostszego sposobu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.