Skocz do zawartości

Komora fermentacyjna z regulacją temperatury na bazie dystrybutora wody


Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Mibor napisał:

Plus za kreatywność! Dużo miejsca zyskujesz w stosunku do zwykłej lodówki?

To zależy jak na to spojrzeć. Jakby był model wąskiej i niskiej lodówki, która jest w stanie zmieścić fermentor to bym po prostu kupił. Jako że jestem ograniczony miejscem i wymiarem to musiałem zrobić. Ona nie jest wiele mniensza od standardowej. Ma wymiary tak jak napisałem w poście. Po prostu zyskałem możliwość kontroli temperatury  latem. Do tej pory używałem  pudła, stc1000  i pasa grzejnego. Wszystko stało w temperaturze niższej jak planowana temperatura fermentacji.

W przyszłości przerobie sobie jakąś małą używaną chłodziarkę (ten układ chłodniczy jest wyraźnie słyszalny, może nowsze modele są cichsze), a obeny uklad zadoptuję do wody mrożonej, aby wydajniej chłodzić w ciepłe dni :)

Nie wiem kiedy to będzie bo mam zakaz cięcia styropianu i drewna w mieszkaniu na jakieś 100 lat i nie bardzo pojmuje czemu ;)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Daniel() napisał:

Zakaz cięcia styropianu i drewna w mieszkaniu na jakieś 100 lat i nie bardzo pojmuje czemu ;)

Naprawde nie wiesz? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ramnic napisał:

Kurde niezła robota, szanuję :D. Ja z moimi umiejętnościami technicznymi ograniczam się do wycięcia dziury pod kran w drzwiach lodówki xd. 

 

Czy ja wiem, szczerze to mam liczne uwagi co do jakości i precyzji wykonania :). Ale pierwsze koty za płoty i iteracyjne za jakiś czas poprawię, musi szlaban za styropianowy armagedon minąć ;) Mega mocno to się do kotów przykleja. Chciałem w zasadzie tylko podzielić się informacją, że układ chłodzenia jest to najczescuej demontowany i jego źródłem może być mała lodówka albo inne urządzenie z agregatem chłodniczym. A obudowa to nic innego jak zwykła skrzynia. Można to schować w dowolnym miejscu w domu/mieszkaniu. Wyobraź sobie jak super by wyglądał fermentor ze stali nierdzewnej za szybą. A taki agregat produkowały wodę na płaszcz. Chyba znowu odbiegam :)

 

Teraz juz wiem jakie są problemy przy budowie i myślę, że jestem w stanie zrobić projekt np. w SketchUp. Program się świetnie sprawdził jak robiłem skrzynki termiczne/termosy na kegi z płyty OSB to i z większą skrzynką pewnie da radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2018 o 16:49, Daniel() napisał:

 

 

 

Na plecy użyłem styroduru 3 cm. Ze względu na to, że musiałem uzyskać 38 cm, by wlazło wiadro. Styrodur o takiej grubości ma właściwości termiczne blisko dwukrotnie grubszego styropianu. Niestety też jest drogi. Jedna płyta ~0,6m2 kosztuje prawie 20 zł. Teraz wygląda to tak:

 

 

To raczej płyta PIR/PUR.

Styrodur ma taka samą, albo nawet gorszą wartość wspólczynnika przewodzenia ciepla, co styropian.

A poza ty - super robota 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ temat podobny to pochwalę się moją lodóweczką.

Jest zabudowana w szafce, a ponieważ potrzebowałem miejsca na fermentator stożkowy to powstało coś takiego.

Serce to agregat z lodówki Redbull, izolacja styropian 5cm ale dojdzie jeszcze płyta 0,5 cm z pianki dla lepszej higieny.

Wchodzi fermentaus 35l i z tyłu butla co2 2kg na styk ale się mieści.

Jak nie fermentuje to wchodzą dwa corneliusy 19l.

Właśnie zalałem 28l pszenicy z zestawu TB, trochę za dużo wysłodziłem bo powinno wyjść 25l 12blg. A otrzymałem 28l 10,5 blg.

Plusem tego rozwiązania jest to, że stoi w przedpokoju i wygląda na zwykłą szafkę.

Docelowo sterownik ST-1000 wyląduje w środku szafki. Nad lodówką jest miejsce na agregat i tam się zmieści.

 

 

 

IMG_20180525_205423(1).jpg

IMG_20180526_203616.jpg

IMG_20180526_203624.jpg

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może nie tak mega estetyczne wykonanie jak wasze, ale tak prezentuje się mój sprzęt zaadoptowany z chłodziarki do wody. Zupełnie inna koncepcja niż Wasze ale działa doskonale:) patrząc na Twój agregat Daniel(), musi być mocniejszy więcej zwojów miedzi masz niż ja w swoim.

DSC_1363.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zdobyłem za grosze witrynę chłodniczą z uszkodzonym termostatem, w związku z tym moja lodówka otrzymała nowe serce.

Na tą chwilę bez izolacji z 18 stopni w 5 minut do zera schładza szafkę.

W drodze nowa izolacja Folia termoizolacyjna Alufox 5mm podają że zastępuje styropian do 10 cm.

Czyli najpierw styropian 1 - 1.5 cm, potem 5mm pianka poliuretan i na koniec Folia termoizolacyjna.

Myślę że te zmiany pozwolą na szybkie zejście brzeczki w granice 0 stopni.

Poprzedni agregat dobrze radził sobie z utrzymywaniem temp. 16 - 13 stopni, ale niżej zejść było ciężko.

IMG_20180925_191129.jpg

IMG_20180925_191122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.