Jump to content
Jacho

US-05 - fermentacja

Recommended Posts

Uwarzyłem American Wheat 12,5 BLG (zacier: 66c - 60 min i 72C - 15 min). Od jakichś 12 dni fermentują na US-05. Fermentor stoi w skrzyni styropianowej, temperatura przez pierwszych kilka dni w okolicach 17 stopni (zaczynałem od jakichś 15), stopniowo podnoszona do 21 stopni i na tym poziomie utrzymuje się 5 dzień. Do tej pory na powierzchni wciąż leży czapa z piany drożdżowej, a BLG spadło do jakichś 4,5.

Mam obawy, czy ta fermentacja nie trwa zbyt długo, i czy nie podnieść temperatury lub nie zamieszać fermentorem by przyspieszyć pracę drożdży. Co sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla US-05 21C to wysoka temperatura, według mnie już zrobiły co miały. Zacierałeś też dośc słodko, więc 4.5 BLG to nie jest zupełnie nierealna wartość. 

Moim zdaniem potrzymaj jeszcze w tej temperaturze i mierz co dwa dni BLG. Jeśli stoi znaczy, że koniec. Jeśli jestes pewien, że nie było ekstremalnych wahań temperatury (zimna noc, słoneczny dzień) i nie zabiłeś czymś przykrym drożdży to tyle :)

A czapą drożdży się nie przejmuj - czasem tak sobie stoi :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Łącznie już 12 dni drożdże pracują, cały czas na burzliwej rzecz jasna.

Co do temperatury fermentacji, to starałem się ją kontrolować na ile możliwe w styropianowym pudle, zmieniając raz na 12-14h zamrożonego 1,5 litrowego PET-a. Drożdże zadane w temperaturze brzeczki wynoszącej około 16-17 stopni, po jakichś 2 dniach temperatura wyniosła około 19 i tak była utrzymywana. Chyba raz w trakcie fermentacji temperatura w pudle spadła mi do jakichś 15 stopni (włożyłem niepotrzebnie 2 butelki z zamrożoną wodą).

 

Dziś po raz pierwszy zrobiłem pomiar BLG. Sprawdzę jeszcze w środę, czy spada. Po prostu zdziwiła mnie ta czapa drożdży. Może dlatego, że po raz pierwszy fermentację przeprowadzam w styropianowym pudle, a nie wystawiam fermentor w pokoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie, wysoko zacierane. Ja bym już zlał na cichą, drożdże dojedzą resztę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Jacho napisał:

Po prostu zdziwiła mnie ta czapa drożdży.

Taki urok us-05...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku kwietnia robiłem taką pszenicę. Na US-05 z 13 zeszły do 4 i koniec (zacieranie 66c przez godzinę). Zrobiłem pod koniec dwa pomiary BLG, bez zlewania na cichą. Na burzliwej trzymałem ok. 2 tygodnie, a sam przepis był z blogu homebrewing. Piwo zabutelkowane i już w części wypite.

 

Zrób kolejny pomiar. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi. Miałem pierwotnie nie przelewać na cichą, tylko przetrzymać do 12-14 dni na burzliwej i od razu do butelek. Ale postanowiłem zlać i dosypać jeszcze troszkę chmielu na aromat. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Jacho napisał:

Chyba raz w trakcie fermentacji temperatura w pudle spadła mi do jakichś 15 stopni (włożyłem niepotrzebnie 2 butelki z zamrożoną wodą).

To akurat nie problem - z mojego doświadczenia 15 stopni otoczenia to akurat super na spokojną fermentację. Drożdże i tak podbiją o jakieś 2 stopnie, ale dostaniesz super czysty profil piwa, co w American Wheat mi akurat bardzo odpowiada. Ja właśnie w takiej temperaturze kończę fermentować mojego Pale Ale.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.