Skocz do zawartości

Weizen pierwsze piwo - relacja i kilka pytan.


tier

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj po godz. 17 zacząłem przygodę z pierwszym piwem, chmielenie zakończylem o 00:35 i odstawiłem gar do wanny do rana. Dzisiaj zacząłem przelewac młode piwo do fermentora, ale ma strasznie mętny i jasno brązowy kolor, Na dnie gara zostało trochę osadów, zlałem jakies 15l a do wysładzania dałem ok 23l wody. Czy teraz mogę dolać wody żeby uzyskać te 20l i czy ten kolor ma taki być, zapewnie coś żle zrobiłem przy filtrowaniu może trochę za wcześnie, jeden etap fitrowania jest ok? czy lepiej to powtórzyc kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmierzyć nie mogę, w przesyłce dostałem uszkodzoną próbke od aerometru :beer:

edit:

Jednak znalazłem coś podobnego do próbki i blg pokazuje ok. 12.

Edytowane przez tier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmierzyć nie mogę, w przesyłce dostałem uszkodzoną próbke od aerometru :beer:

Chyba probówkę. Lepiej używać nazwy menzurka. w Ikea można kupić coś na kształt menzurki. Chyba to jest wazonik na kwiatek. Cienkie, wysokie z grubego szkła z solidną stopką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem że najlepiej kupować słody na kg. Bo z zestawów trochę mało wychodzi browca a roboty tyle samo. Wiem jak jest jeszcze odliczyć pozostałości z nad osadów to ilości ostatecznie małe wychodzą. A przepisy to rzecz umowna bo jak się skład nawet zmieni to i tak jak dobrze zrobione to powinno zawsze smakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie po przelaniu do fermentora miałem jakieś 16l Jakiej ilości wody używać do wysładzania? dałem 23l i wychodzi że jest za mało.

Z tego co piszesz wynika, że w czasie gotowania odparowało ponad 10 litrów, albo "machnołeś" się przy obliczeniach. Ja gotuje intensywnie do czasu przełomu, później delikatnie, odparowuje mi średnio ok. 5 litrów. Najlepiej jest wysładzać do momentu, aż w garze w którym będzie gotowanie będzie Blg mniejsze od docelowego o 1 lub 2 (po odparowaniu o tyle zagęści się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmierzyłem raczej dobrze miarka, nawet zrobiłem na fermentorze oznaczenia ilości litrów, mi sie wydaję że zbyt długie gotowanie na kuchence gazowej, na 2 palnikach ciężko zagotować. Przy 15l blg bylo ok 12, po dolaniu wody ok 3/3.5l mam 10 blg, zobaczymy co z tego będzie. :beer:

 

A tutaj parę fotek z produkcji:

 

idsc00069.jpg

sprzęt w przygotowaniu

 

idsc00080.jpg

w czasie kiedy woda była zbyt ciepła wyskoczyłem po coś na orzeźwienie

 

idsc00074.jpg

dodawanie słodu

 

idsc00088.jpg

termometry w akcji

 

idsc00101.jpg

idsc00102.jpg

młót leci do wiaderka

 

idsc00119.jpg

wysładzanie, tutaj trochę dałem ciała... :)

 

idsc00139.jpg

chmielenie

 

idsc00145.jpg

po przelaniu do fermentora z drozdzami, mam nadzieje ze kolor własciwy

 

i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dniach fermentacji blg jest poniżej 5, piana na górze trochę mniejsza, smak kwaskowaty (cytrusowy bardziej) trochę drożdzowy i chyba przypomina weizen. Czy przelewać na cichą? czy mogę fermentowac dalej w 1 fermentorze?

Edytowane przez tier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tydzien temu rozlałem pierwsze piwo, smak był w miare ok, zostawiłem jedną buteleczke w domu do testów i było kwaśne już praktycznie byłem załamany że piwo zakażone itd. dzisiaj przyniosłem butelkę otworzyłem i.... delikatne psst nagazowane no i smak zupełnie inny, nie jest kwaśne i smakuje jak hefe-weizen :D

 

weizen1.jpg

Edytowane przez tier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.