Jump to content
Sign in to follow this  
PawełD

Problem z odparowaniem brzeczki

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 Po 2 latach przerwy wróciłem do warzenia, i na rozgrzewkę postanowiłem zrobić sobie dubelka z zestawu słodów na 20L. Otóż problem mój jest taki że po raz pierwszy gotowałem na palniku gazowym z butlą, działałem idealnie wg instrukcji i wysłodziłem jak w mordę strzelił 20L(więcej się nie dało wysładzając wg instrukcji), ekstrakt też perfekt(17) ale po końcu gotowania(90m) na średnim gazie aż 4L mi odparowały. Jak boga kocham nie pamiętam co robiłem te 2 lata temu ale takich ubytków to nigdy nie było. Mam 3 podejrzenia co zrobiłem źle, będę wdzięczny za pokierowanie.

1) Za mało wysłodziłem

2)Powinienem był przewidzieć ile odparuje i dolać wody przed początkiem gotowania? Czy nie spadłby mi przez to ekstrakt?

3)A może grzałem za mocno?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, PawełD napisał:

1) Za mało wysłodziłem

Tak. Jak chciałeś 20 litrów 17 plato to powinieneś wysłodzić do np. 25 l 15 plato (wartości przykładowe). Po odparowaniu miałbyś to co chciałeś. Teraz masz mniej, ale ekstrakt wyższy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź Gawron. W instrukcji mi podali żeby zacierać 5kg słodu w 14 litrach a potem użyć 13 litrów do wysładzania... Przecież to nie ma szans żeby wydoić z tego więcej niż 20L nastawnej. Chyba że chodziło im właśnie że to zestaw na 20L brzeczki a nie gotowego piwa? Zakręciłem się teraz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Następnym razem wysładzaj do objętości. Znasz już odparowanie, to wiesz do ilu wysłodzić. Ja wlewam do fermentora 22 litry, więc wysładzam do 27,5, a 5,5 litra tracę na odparowanie i straty z chmielenia.

Edited by Gawron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.