Skocz do zawartości

Wszystkie te problemy z refraktometrami, nielogiczne odczyty.


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 17.05.2018 o 09:48, tomitomi13 napisał:

gęstość przefermentowanego piwa jest minimalnie nieregularna w różnych miejscach fermentora i w zależności od tego kiedy pobiorę próbkę to pomiary się różnią.

Mogło tak się zdarzyć. Też mnie kiedyś zaskoczył nagle wyższy wynik pomiaru - zabujałem wiadrem, wziąłem kolejną próbkę i pomiar się zmienił.

Druga rzecz. Czy wcześniejsze odczyty miałeś wyraźne? Kiedy w piwie jest jeszcze sporo drożdży, linia bywa bardzo rozmyta i wydaje się że jest niżej - wsadź pipetkę na noc do lodówki i powtórz pomiar jak się sklaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, koval_blazej napisał:

Czy wcześniejsze odczyty miałeś wyraźne? Kiedy w piwie jest jeszcze sporo drożdży, linia bywa bardzo rozmyta i wydaje się że jest niżej - wsadź pipetkę na noc do lodówki i powtórz pomiar jak się sklaruje.

Ten efekt też zaobserwowałem. To też może być powodem, starałem się jednak zawsze jakoś to... powiedzmy 'uśrednić'. I może stąd rozbieżności. Z czystej ciekawości spróbuję z tym patentem lodówkowym, :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No mój refraktometr nadal sobie ze mną w kulki leci.

 

Wczoraj rozlewałem piwo.

Pobrałem próbkę o temp 17°C.

Zmierzyłem BLG - refraktometr wyświetlił 8,6 Brix co po kalibracji dało 4,3 BLG (OG - 15,0 Brix).

Rozlałem piwo w butelki. Minęły około 2h. Chcę myć refraktometr ale zaglądam raz jeszcze w wizjer i co widzę?

8,0 Brix.

Temperatura próbki była już wyrównana do pokojowej czyli około 21°C. Ale mam ATC zatem nie powinno być różnicy tak wielkiej.

 

Ktoś ma na to jakiś pomysł?

Jeśli próbka by odparowała lekko... to BRIX by wzrósł. Odparował alkohol? 

 

Confused :(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że alkohol odparował wcześniej. Nie widzę sensu przejmowania się próbką która była pod szkiełkiem przez 2 godziny.

BTW, chwilowo muszę sobie radzić bez refraktometru i cierpię straszliwie. Te duże próbki, to studzenie, to przypatrywanie się czy poziom cieczy jest tu czy tu. Makabra. Ja to już nawet FFT robię w pipecie 3ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, koval_blazej napisał:

Ja to już nawet FFT robię w pipecie 3ml

NanoPiwowar z Ciebie :)

 

Masz chyba rację, zmierzyć i otrzymać wskazanie ad hoc (przecież do tego jest refracto!!!) i zapomnieć :).

Tak to jest jak człowiek jest za dokładny i wszystko po 3 razy sprawdza :).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.